NRSR: Ak vláda vytvorí jednu zdravotnú poisťovňu, opozícia sa obráti na ÚS SR

Bratislava 30. októbra (TASR) – Zámer vlády vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu je zrejme protiústavný, pre štát ekonomicky nevýhodný a je proti pacientom. Zhodujú sa na tom lídri Ľudovej platformy Ján Figeľ (KDH), Pavol Frešo (SDKÚ-DS) a Béla Bugár (Most-Híd). Ak vládny Smer-SD svoj zámer zrealizuje, opozícia sa podľa Bugára obráti na Ústavný súd SR.
Lídri pripomenuli, že sociálni demokrati už v minulosti prijali opatrenia, ktoré súd označil za protiústavné. Išlo okrem iného o zákaz zisku zdravotných poisťovní. Napriek týmto skúsenostiam ide strana podľa opozície opäť do protiústavného zámeru. „Smer je nepoučiteľný. Už štyrikrát prehral s Ústavným súdom. Neplatí pre neho trikrát a dosť, ide do ďalšieho možného sporu. Ak takýto návrh (vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne) prejde, sme odhodlaní ho napadnúť na Ústavnom súde,“ vyhlásil Bugár.
Opozícia vláde vyčíta, že chce vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne. Figeľ tvrdí, že vládna päťstomiliónová rezerva sa dá využiť lepšie ako „pre vyfinancovanie vlastníctva finančných skupín a mecenášov“. Dajú sa podľa neho použiť napríklad na skvalitnenie služieb pre pacientov. Figeľ varuje aj pred zlým hospodárením prípadnej jednej zdravotnej poisťovne.
Frešo zdôraznil, že keď sa vytvorí monopol, ľudia nedostanú lepšiu zdravotnú starostlivosť. Monopol je podľa neho najhorší spôsob fungovania. Lídri platformy sa zhodujú na tom, že lepšiu zdravotnú starostlivosť ľudia dostanú vtedy, keď bude konkurencia medzi viacerými zdravotnými poisťovňami.
„V krajinách, kde máme jednu zdravotnú poisťovňu, je podstatne horšia zdravotná starostlivosť, príkladom je Veľká Británia. A v krajinách, v ktorých máme viac zdravotných poisťovní, pacient si môže vybrať, dochádza ku konkurencii, napríklad v Nemecku alebo v Holandsku, je starostlivosť lepšia. Sme povinní chrániť to, že ľudia majú možnosť výberu, že musia dostať poriadnu zdravotnú starostlivosť,“ vyhlásil Frešo.

Pridaj komentár