MZ SR: Zdravotné poisťovne majú dostať na svoju prevádzku menej peňazí

Bratislava 31. decembra (TASR) – Zdravotné poisťovne by od budúceho roka mali dostať z prostriedkov verejného zdravotného poistenia na svoju prevádzku menej peňazí ako v súčasnosti. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá mení aj právne normy o zdravotných poisťovniach i poisťovníctve. Platiť má od apríla 2012. Rezort legislatívnu zmenu odôvodňuje hospodárnym využívaním verejných financií a potrebou udržateľného financovania zdravotníctva.
V záujme šetrenia verejných zdrojov sa má upraviť vzorec na výpočet výdavkov na prevádzkové činnosti zdravotnej poisťovne. „Vzhľadom na potrebu dofinancovania rezortu zdravotníctva dochádza k zmene vzorca, čo má za následok zníženie sumy na správu a zvýšenie sumy smerujúcej priamo na úhradu zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje sa v materiáli.
Ministerstvo odhaduje, že na budúci rok by sa takto mohlo ušetriť 18,4 milióna eur. Najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa by tak mala na prevádzku o 12,1 milióna eur menej, Dôvera o päť miliónov a Union zdravotná poisťovňa o 1,2 milióna eur menej. V nasledujúcich rokoch by navrhované opatrenie malo priniesť ešte väčšie úspory. V roku 2013 sa má týmto spôsobom získať 19,2 milióna eur a v roku 2014 takmer 20,2 milióna eur.

Pridaj komentár