M. Jaroš: Na to, aby som cvičil, potrebujem trénera

Charizmatický slovenský spevák Miro Jaroš žije láskou k spievaniu od detstva. Už v 17-tich rokoch odišiel do Anglicka študovať angličtinu, a snažil sa preraziť v hudobnom priemysle. Po návrate na Slovensko založil hudobný projekt On the way. V roku 2001 odišiel do Izraela, s cieľom zarobiť si peniaze na vlastný album. Štyri roky žil v Tel Avive. Natočil niekoľko zaujímavých nahrávok s východným nádychom, ale tieto aktivity prerušil v roku 2004 kvôli svojej účasti v speváckej súťaži Slovensko hľadá Superstar. V roku 2005 mu vyšiel debutový album Exoterika, ktorý získal platinovú platňu. Albumy Tlaková níž (2008) a Tráva musí rásť (2010) priniesli fanúšikom hity, ktoré patria medzi najhranejšie slovenské piesne. V roku 2012 vydal Miro Jaroš výberový album pod názvom Všetko najlepšie. V súčasnosti komponuje album pre Dominiku Mirgovú.

Narodili ste sa 14. marca, v znamení Rýb. Ľudia narodení v tomto znamení sú veľmi citliví a umelecky nadaní. Kedy ste prvýkrát objavili v sebe túžbu po realizácii v hudbe?

Na najstarších nahrávkach, čo máme doma, spievam ako 10-ročný, takže zrejme vtedy niekedy. Začal som si písať vlastne texty a vymýšľať k nim melódie.

V roku 2004 ste sa zúčastnili speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar. S odstupom niekoľkých rokov – ako spomínate na tieto zážitky?

Väčšinou pozitívne. So značkou Superstar je síce ťažšie sa presadiť, ale bez mena tiež. A práve to meno mi tá súťaž vytvorila. Boli sme dobrá partia, nevedeli sme, o čo poriadne pôjde, bolo tam isté vzrušenie. Na pódiu som sa cítil ako kráľ a naivne som uveril celému tomu veľkolepému pozlátku. Ozajstný hudobný biznis sa však začal až 2 roky po súťaži, a dostať sa doňho nebolo ľahké.

Vo vašich piesňach je evidentný cit, a vždy v nich prevláda silná atmosféra, väčšinou melancholická. Vo videoklipoch ukazujte zmysel pre celkové umelecké stvárnenie piesne. Podľa týchto znakov ste v hĺbke duše romantik. Vedia fanúšikovia náležite oceniť vašu snahu o umelecký zážitok?

Ako ktorí. Nevedel som dlhšie, kto je moja cieľovka. Akí ľudia vlastne počúvajú moju hudbu. Na Superstar mi fandilo veľa detí, tínedžerov aj dospelých. Potom som zmenil štýl hudby, a nejako sa to vykryštalizovalo. Myslím, že poslucháč mojej hudby túži po umeleckom zážitku. Aranžmány, texty, hudba – všetko má v sebe isté umenie. Nie sú to len povrchné „žvásty“ o tom, že „si bola vyrobená pre mňa“.

Ako ste prežívali obdobie, keď ste prvýkrát odišli z domova do cudziny – do Anglicka?

Ja super – túžil som po tej zmene. Mal som strach, ale nadšenie, že som konečne z domu preč, ma zasiahlo viac. Mama mala nervy, veď som mal len 17, ale nezlomila ma. Vždy som bol tvrdohlavý. Chcel som spoznať svet, niečo dosiahnuť.

Prečo ste neskôr odcestovali práve do Izraela? Bolo to z duchovných pohnútok, alebo ste odišli hľadať inšpiráciu?

Do Izraela som sa dostal náhodou. Potreboval som si zarobiť peniaze na kvalitného producenta. Šiel som do agentúry, a tam mi ponúkli prácu na farme. Zobral som to, bolo mi jedno, čo budem robiť. Nevyberal som si. A napokon to bolo najlepšie rozhodnutie. Zostal som tam skoro štyri roky. Nechcelo sa mi domov.

Ako sa vám podarilo zžiť s tamojším podnebím, kultúrou a ľuďmi?

To bolo rýchle. V žiadnej inej krajine som nestretol milších ľudí, než práve tam. Chcel som byť ako oni, chcel som zapadnúť, ale nešlo to – pretože nemám židovské korene. Napriek tomu som si v krajine našiel veľa kamarátov; neskôr som si tam prenajal byt. Bol to na nejaký čas môj druhý domov, až kým mi neprišla správa zo Slovenska, že sa chystá Superstar. Vedel som, že to musím vyskúšať, inak by som si to vyčítal. Predal som nábytok, rozlúčil sa, a odletel domov. Dodnes mi je smutno, keď na to myslím, ale pre sny treba niečo obetovať. To si vždy poviem.

Ovplyvnil život v Izraeli vaše zdravie?

Čiastočne áno. Žil som zdravo, je tam množstvo zeleniny, ovocia. Začal som sa tam pravidelne stravovať, vytvoril som si návyk. Tiež to bolo tak s cvičením. Do práce som jazdil na bicykli. Plával som v mori. Slnko mi robilo dobre, bol som šťastný.

Mali ste príležitosť byť tam pacientom?

Asi len dvakrát, raz som mal chrípku, a raz nejaký herpes, tuším. Nič vážne.

Ako sa o seba staráte, aby ste boli v plnej kondícii? Športujete, žijete zdravo?

Teraz som sa zanedbal, a chcem sa znova dostať do formy. Som v tom období, kedy si hovorím: „tak, už zajtra…“, a trvá to už niekoľko týždňov. Na to, aby som cvičil, potrebujem trénera, samého ma to nebaví. Akurát zajtra mám dohodnuté konzultácie – v susedstve postavili novú posilku. Stravujem sa zdravo, myslím. Jem aspoň päťkrát denne. Niekedy lepšie veci, inokedy nezdravé. Všetku energiu som znova dal do hudby, a zabudol som na seba.

Keď občas ochoriete, vyhľadáte klasickú, či skôr prírodnú liečbu?

Je to tak na polovicu. Pijem bylinkové čaje, niekedy si naordinujem nejakú ľudovú liečbu, ale väčšinou siahnem po liekoch. Mám problémy so žalúdkom, takže ich musím užívať pravidelne.

Zaujímate sa o zdravú výživu?

Určite. Vždy keď idem okolo obchodu so zdravou výživou, nechám tam veľa peňazí. Naučil som sa tiež robiť suši a variť husté polievky so zeleniny, bez pridania zbytočnej chémie.

Čo plánujete v súčasnosti po vydaní výberového albumu Všetko najlepšie?

Otvoril som si vydavateľstvo, okrem pesničiek pre seba, píšem aj pre Dominiku Mirgovú. Teraz pracujem na celom albume pre ňu, a pre seba chystám nový singel na apríl. Akurát riešime k nemu videoklip. Mám rád, keď sa niečo tvorí. A tiež sa teším, keď sa to darí! O tom je celý môj život. Ide to stále dokola.

Ďakujem za rozhovor a želám veľa inšpirácie a úspechov v živote a v práci.

Pridaj komentár