F. D. R. Banská Bystrica: 20 rokov transplantácií krvotvorných buniek

V Centre pre autológne transplantácie krvotvorných kmeňových buniek pri Hematologickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica (FNsP FDR BB) zachraňujú pacientom život transplantáciami krvotvorných buniek už dvadsať rokov.

Transplantácia krvotvorných buniek je potrebná pri liečbe onko-hematologických ochorení, čo sú rakovinové ochorenia krvikrvotvorby.

Pacientovi je pri týchto ochoreniach podávaná extrémne silná chemoterapeutická liečba, ktorej cieľom je zničenie všetkých nádorových buniek.

Negatívnym dôsledkom je výrazné poškodenie procesu krvotvorby.

„Bez následnej transplantácie krvotvorných kmeňových buniek, by vo väčšine prípadov došlo k úmrtiu pacienta, aj napriek tomu, že chemoterapia bola úspešná,“ približuje vedúca lekárka Jednotky intenzívnej starostlivosti Hematologického oddelenia, MUDr. Eva Králiková.

„Prvý týždeň mi tiekla chemoterapia, ktorá mi zničila moju kostnú dreň. Keď prišiel deň transplantácie, predstavovala som si tie bunky, ako to najlepšie, čo kedy vo mne bolo, a teraz to dostanem späť do tela,“ opisuje svoje pocity dnes už bývala pacientka, 25-ročná Majka Smutná z Detvy, ktorej transplantácia zachránila život, a dnes žije bez akýchkoľvek obmedzení.

Transplantačným materiálom sú štepy krvotvorných kmeňových buniek. Tieto štepy sú pripravované pracovníkmi Národnej transfúznej službyHematologického oddelenia FNsP FDR z pacientovej krvi, odobranej ešte pred absolvovaním agresívnej chemoterapie.

20 rokov transplantácií krvotvorných buniek

História transplantácií krvotvorných buniek v nemocnici F. D. Roosevelta Banská Bystrica

  • prvú transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek podali v apríli 1996 (42-ročnému pacientovi s rakovinovým ochorením krvi, mnohopočetným myelómom),
  • FNsP FDR BB bola medzi prvými nemocnicami na Slovensku, ktorá tento typ liečby začala poskytovať pre svojich pacientov,
  • FNsP FDR BB je dnes jedinou nemocnicou v Banskobystrickom kraji, kde je takáto liečba možná,
  • od roku 1996 (až podnes) uskutočnili lekári Hematologického oddelenia 336 transplantácií, a pomohli mnohým pacientom prežiť dlhší a plnohodnotný život.

Zdroj: F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Redakčne upravené

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár