Chodec s bielou palicou na priechode pre chodcov. Čo s ním?

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR pripravila pri príležitosti Svetového dňa bielej palice 6. ročník dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice.

Celoslovenská akcia sa bude konať vo štvrtok, 15. októbra, v čase od 08.00 h do 12.00 h, v 51 mestách na 60 priechodoch pre chodcov.

Nevidiaci figuranti – aktívni používatelia bielej palice, budú na priechodoch pre chodcov signalizovať vôľu prejsť na opačnú stranu cesty. Niekoľko desiatok metrov za priechodom budú stáť policajné hliadky.

Tie vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, poučia o priestupku, a odovzdajú im informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice.

Chodec s bielou palicou policajné hliadky

Kedy a kde môžete stretnúť ľudí s bielou paličkou

Zoznam priechodov pre chodcovčasový interval, v ktorom sa na nich akcia uskutoční, sú zverejnené na internetovej stránke www.unss.sk. Na jednotlivých priechodoch potrvá akcia 2 hodiny.

Po uskutočnení akcie a vyhodnotení štatistiky z jednotlivých priechodov, zverejní ÚNSS výsledky, s vyhodnotením disciplíny vodičov v jednotlivých krajoch.

Cieľom Dňa bielej palice 2015 je, upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou, či vodiacim psom. Biela palica v rukách nevidiacich a slabozrakých, je na priechodoch pre chodcov znamením, že vodič musí zastaviť.

Elektromobily sú tiché, niekedy až príliš

Tohtoročnou témou tradičnej akcie sú aj tzv. tiché autá.

„Elektrické a hybridné autá sú tiché, čo je ich veľká prednosť, nie však pri nižších rýchlostiach, keď sú až príliš tiché,“ hovorí Branislav Mamojka, predseda ÚNSSaktívny používateľ bielej palice.

„To zvyšuje riziko kolízie s nevidiacimi a slabozrakými chodcami, ale aj s deťmi, seniormi, cyklistami, a vlastne so všetkými účastníkmi premávky. Hluk áut je dôležitou identifikačnou vlastnosťou. Prečo spomíname tiché autá pri príležitosti Dňa bielej palice? Jednoducho preto, lebo vodiči tichých áut, bez zvukového systému AVAS, budú musieť venovať nám, a nielen nám, podstatne vyššiu pozornosť, ako vodiči áut so spaľovacím motorom.“

Chodec s bielou palicou vodiči

Nejde však len o bezpečnosť chodcov, ale aj o bezpečnosť samotných vodičov.

„Je potrebné uvedomiť si, že aj z vodičov áut, sa po vystúpení z vozidla stávajú chodci, ktorí okamžite očakávajú od ostatných vodičov, že k nim budú ohľaduplní. Buďme teda všetci vodiči voči chodcom vždy ohľaduplní,“ uvádza Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR.

Hlavným garantom bezpečnosti figurantov s bielou palicou počas akcie a jedným z partnerov projektu je v tomto roku Nadácia Allianz. Už štvrtý rok túto aktivitu ÚNSS mediálne podporuje rozhlasové dopravné spravodajstvo Zelená vlna RTVS. Ďalšími partnermi akcie sú spoločnosti Autoprofit Galanty, DHL a DOXX – stravné lístky.

Organizovaním Dňa bielej palice napĺňa ÚNSS svoj záväzok, vyplývajúci z Európskej charty bezpečnosti na cestách, ktorá zaväzuje signatárov, aby zvyšovali bezpečnosť na cestách.

Zdroj: Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografia

Pridaj komentár