Ako si vybrať vozík

Keďže v praxi sa často stretávam s hendikepovanými ľuďmi, rozhodol som sa, že sa pokúsim zhromaždiť všetky informácie, ktoré som zozbieral s tímom našich pracovníkov – fyzioterapeutov, aby vám pomohli pri výbere alebo nastavovaní vozíka, ktorý už máte. Zároveň ponúkam zopár jednoduchých cvikov, ktoré priaznivo ovplyvnia váš zdravotný stav, pomôžu vám zmierniť prípadnú bolesť a môžete ich robiť aj sami doma.

Nie je vozík ako vozík

Vozík si vyberáte na obdobie minimálne päť rokov. Je to pomôcka, ktorá bude súčasťou vášho života a bez toho, že by ste si to uvedomovali, môže výrazne ovplyvniť váš zdravotný stav. Mali by ste mať na pamäti, že vozík budete niekoľko rokov denne používať, a že nie s každým vozíkom sa dostanete na všetky miesta, kam budete chcieť ísť (napr. do výťahu, na toaletu a ďalšie miesta, a to nielen doma!). So zle nastaveným vozíkom sa vám môže stať, že budete padať dozadu, alebo že z neho môžete vypadnúť. Tiež môžete mať bolesti chrbta, dekubity, problémy s vylučovaním či dýchaním, budete sa cítiť príliš rýchlo unavení. No predovšetkým asi chcete byť čo najmenej závislí od svojho okolia, a preto je dôležité, aby ste si pri výbere nového vozíka odpovedali na nasledujúce otázky:

Ak si odpoviete na nasledujúce otázky, môžete sa vyhnúť chybám pri výbere vozíka.

1. Ktorá vlastnosť je pre môj vozík najdôležitejšia? (hmotnosť, dizajn, cena, možnosť skladania či niečo iné…)

2. Koľko času denne trávim na vozíku?

3. Kde všade sa pohybujem? Aké prekážky musím prekonávať pri bežných činnostiach? (Obrubníky, dláždenie, prahy, prechody cez koľajnice…) V akom teréne sa najčastejšie pohybujem? (Doma, v meste, v prírode…) Aké sú najužšie dvere, cez ktoré prechádzam?  Aké vysoké sú stoly, pod ktoré sa potrebujem s vozíkom dostať? Akým spôsobom prekonávam schody? (Asistent, schodolez, rampy, plošiny, výťahy…) Ktoré presuny zvládam samostatne? (Na toaletu, do sprchy, do postele, do auta…)

4. Čo všetko na vozíku robím? Čo na vozíku potrebujem robiť? (Šport, kancelárska práca, výlety…) Ktoré aktivity na súčasnom vozíku nezvládnem? Budem využívať rovnaký vozík aj v zamestnaní? Potrebujem špeciálne úpravy pre moje záľuby a koníčky? (Adaptér na handbike, podpera na lukostreľbu, náhradné kolesá na pohyb v lese alebo ďalšie úpravy.) Musím si z vozíka presadať na toaletu? Aké vlastnosti by mal mať môj vozík na vykonávanie sexuálnych potrieb? (Zvýšená krátkodobá nosnosť, odklopné bočnice, sklopné chrbtové operadlo…)

5. Ako s vozíkom zaobchádzam? Aký presun na vozík alebo z vozíka je pre mňa optimálny? (Z boku, pomocou zdviháku…) Ako vozík nakladám do auta? (Svojpomocne, pomocou nakladacieho zariadenia.) Akú maximálnu hmotnosť dokážem opakovane zdvihnúť s natiahnutými rukami? (Kvôli nakladaniu vozíka do auta.)

6. Vystačím si sám/sama? Pri ktorých činnostiach potrebujem pomoc inej osoby? Kto a ako často ma na vozíku tlačí? (Potrebuje napríklad výsuvné madlá? Aký je vysoký? Má na vozík nejaké požiadavky? Kto mi vozík prenáša/nakladá do auta? (Je pre neho významná možnosť skladať vozík alebo jeho hmotnosť?)

7. Mám zdravotné problémy? Cítim sa na vozíku rýchlo unavený? (Vozík sa mi ťažko poháňa, vynakladám príliš veľa energie na stabilizáciu a pod..) Potrebujem nejakú fixáciu nôh, panvy, hrudníka? Mám problém s dekubitmi? Ak áno, kde? (Chrbát, sedací sval, stehná, päty…) Mal/a som v súvislosti s užívaním pomôcky poranenie alebo úraz?  Ktoré ďalšie pomôcky so sebou potrebujem voziť? (Palice, komunikátor, infúzie, kyslíkovú fľašu, urinálne vrecká…)

8. Kto sa stará o môj vozík? Dokážem si pomôcku nastaviť sám či zaistiť jej základný servis? Aké najčastejšie nedostatky som riešil na svojom súčasnom vozíku? (Pri výbere nového vozíka sa možno týmto nedostatkom vyhnúť.) Poradil mi niekto s nastavením sedadla na vozíku? Aké máte skúsenosti s reklamáciami alebo opravami? Mám pomôcku poistenú? (Proti krádeži, na škody spôsobené používaním.)

9. Akým spôsobom budem vozík financovať? Mám nárok na pomôcku hradenú zdravotnou poisťovňou? Prispel by mi na vozík zamestnávateľ alebo iné spriaznené firmy? Stojí mi za to vziať si úver na lepší vozík? Mám kontakt na nadácie, ktoré by mi s financovaním pomohli?

Napíšte si svoje odpovede, pretože tak si vytvoríte akýsi prehľad kritérií na výber vozíka, ktorý vám bude na mieru. Môžete sa v budúcnosti vyhnúť chybám, ktoré mnohí pri voľbe vozíka robia. A nezabudnite, že s každou chybou, ktorú urobíte, sa môžete stretávať niekoľko rokov alebo aj natrvalo.

 

10 najčastejších chýb pri výbere vozíka

1. Super dizajn nie je všetko!

Nedajte na prvý dojem! Vozík je vašou súčasťou, je to kus vášho ja, no najmä je to pomôcka, ktorá by vám mala vydržať pri všetkých vašich aktivitách. Nie vždy sa však snúbi dizajn s odolnosťou a výdržou. Dizajn je módny trend, ktorý sa veľmi rýchlo mení, preto je lepšie túto pomôcku vyberať podľa iných kritérií. Pred tým, než sa necháte uniesť, zistite si referencie na výdrž a odolnosť vozíka, o ktorý sa zaujímate.

2. Tadiaľto neprejdem!

Vyskúšajte si, či sa vozík, o ktorý máte záujem, všade vojde aj s vami. Aj dnes je veľa miest, ktoré nie sú prispôsobené pre vozíčkarov, a preto už pri výbere pomôcky treba zvážiť nastavenie odklonu kolies alebo prepravných koliesok (prepravné kolieska sú prídavné kolieska umiestnené vo vnútornom priestore rámu a po vybratí veľkých kolies mechanického vozíka slúžia na transport). Pri elektrických vozíkoch je dobré poznať možnosti hĺbky výťahov a šírky dverí nielen doma, ale všade, kde sa pohybujete.

3. Chcem pohodlne sedieť

Nastavenie ťažiska môže spôsobiť, že sa na vozíku poriadne nadriete, alebo, naopak, idete veľmi ľahko a ľahko sa prevrátite. Pri nastavovaní si nezabudnite vyskúšať vyjsť na nájazdovú rampu a zvážiť, či nebude lepšie vozík skombinovať s kolieskom proti preklopeniu. U elektrických vozíkov je nastavenie ťažiska dôležité najmä v zimnom období, aby vám nezačali prekĺzavať kolesá, pretože potom je vozík väčšinou zle ovládateľný a nemusí zatočiť tam, kam práve potrebujete.

4. Sedím ako paragraf…

Pri nastavovaní sedu na vozíku klaďte dôraz na to, aby ste sa cítili pohodlne, bezpečne a aby ste sedeli pokiaľ možno symetricky a rovno. Je dôležité mať panvu v správnej polohe čo najviac vzadu a aby bola stabilná. Existujú anatomicky tvarované podsedáky, kliny a podložky, ktorými sa dajú vypodložiť podsedáky tak, aby ste sedeli rovno. Správna poloha panvy pri sede vám uľahčí správnu polohu trupu a funkčnosť vnútorných orgánov.

5. Mojím problémom je dekubit

Dekubity sú veľmi nepríjemnou komplikáciou, ktorá sa vyskytuje u ľudí, ktorí dlho nemenia svoju polohu a nerovnomerne a dlhodobo zaťažujú časti tela, kde hrozí poškodenie mäkkého tkaniva tlakom proti kosti. Vyskytujú sa najmä u ležiacich alebo sediacich pacientov, ktorí nemenia svoju polohu, alebo nepoužívajú antidekubitné podložky. Existuje niekoľko riešení týchto problémov, ktorým budeme venovať samostatnú kapitolu. Ak však máte s dekubitmi problémy, je dôležité polohovanie, rozložiť vašu hmotnosť na čo najväčšiu plochu, mať správne nastavenú podnožku, hĺbku sedu, sklon sedu a chrbta, najlepšie v kombinácii s antidekubitnými podsedákmi a chrbtovými opierkami.

6. Obmedzuje ma opierka

Stabilizácia trupu závisí od výšky vášho postihnutia, miery deformít a potreby podpory hrudníka. Najbežnejšie sa nastavuje výška chrbtovej opierky zhruba 2 cm pod lopatkami. Aktívni užívatelia s postihnutím dolných končatín a zachovanou funkciou brušného a chrbtového svalstva majú veľmi nízku chrbtovú opierku, pretože ich neobmedzuje v pohybe a pomáha im udržiavať kondíciu týchto svalov. Chrbtové opierky môžu byť štandardné, prispôsobiteľné alebo pevné, u ktorých sa dá nastaviť sklon, výška, prípadne bočné vedenie alebo kliny na vypolstrovanie alebo odľahčenie výstupkov.

7. Schádzam z vozíka

Pre pocit stabilného sedu je dôležité mať nastavený optimálny sklon sedu vozíka a výšku podnožky. Správne nastavená podnožka sa pozná podľa toho, že sa vám nerozchádzajú kolená, stehná máte na podsedáku po celej dĺžke, nemáte pocit, že padáte. Cítite sa na vozíku stabilne, nemusíte na to vynakladať nijakú energiu. Správny sklon podsedáku a podnožky nevyvoláva kŕče (spazmy).

8. Nedostanem sa k stolu!

Nastavenie výšky sedu by malo byť úmerné výške postavy a dĺžke horných a dolných končatín. Ľudia s dlhými končatinami majú často problém zájsť pod pracovnú dosku pracovného alebo jedálenského stola. S výškou sedu súvisí aj veľkosť kolies a dĺžka vašich horných končatín, pretože pri ideálne nastavenom vozíku budete môcť využívať celý záber rúk od 50 po 15 (minút na hodinách), a tak optimálne využijete silu vynaloženú na pohon vozíka.

9. Už nemôžem!

Vyskúšajte si najdôležitejšie presuny – z postele na vozík, z vozíka na záchod, z vozíka do auta a všetky ďalšie, ktoré vám napadnú. Zistíte, že aj malý rozdiel vo výškach vám spôsobí nemalé ťažkosti, na ktoré by ste prišli až pri používaní vozíka. Dôležitý je aj sklon sedu na vozíku, pretože si musíte zvoliť optimálny pomer medzi vašou stabilizáciou a ľahkosťou presunúť sa z vozíka kamkoľvek inam.

10. Ten sa tam nevojde!

Väčšina vozíkov sa dá zložiť a rozobrať. Každému vyhovuje iný spôsob skladania a nakladania, napr. do auta. Je dôležité si to vyskúšať, pretože je mnoho úprav automobilov a každý používa iný spôsob nakladania. Je to proces, ktorý absolvujete takmer vždy vtedy, ak pri nakladaní musíte rozobrať celý vozík, a potom ho zase zložiť. Pri opakovaní tejto činnosti desaťkrát či viackrát denne voľte iný typ nakladania. Čím menej je vozík skladací, tým väčšiu má výdrž a stabilitu. Všeobecne platí, že ideálny skladací mechanizmus, ktorý dlho vydrží, má os uprostred vozíka. Ak má vozík zdvojený rozperný kríž, je pravdepodobné, že zostane pevný dlhšiu dobu než vozíky s jednoduchým alebo asymetrickým krížom. Mechanizmus skladania by mal byť jednoduchý a užívateľsky príjemný. Čím zložitejší mechanizmus vozíky majú, tým je väčšia pravdepodobnosť, že za pár rokov užívania nebudú fungovať celkom správne. Ak máte dostatok miesta a sily na naloženie vozíka s pevným rámom, je to vďaka jeho dlhej životnosti a stabilite ideálna voľba. Takýto je teda súhrn desiatich najčastejších chýb, ktoré by ste mohli urobiť, keď si budete vyberať a objednávať vozík. Buďte múdri a majte ich na pamäti! Vozík vám bude dobre slúžiť po celých päť rokov a vy sa v ňom budete dobre cítiť.

Petr Rusek je zdravotník a veľa rokov sa zaoberá invalidnými vozíkmi a ľuďmi, ktorí ich denne používajú. V priebehu rokov získal skúsenosti s tým, aké potreby majú ľudia, ktorí si vyberajú vozík. Nie každý si uvedomuje všetky aspekty, ktoré treba zohľadniť, aby vozík skutočne dobre slúžil a podporoval fyzickú aj zdravotnú kondíciu.

Pridaj komentár