Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Vyživovanie sa v brušku mamičky cez placentu, príjem potrebných živín pomocou materského mlieka až po prvé mliečne výživy. To by bolo veľa aj pre dostatočne vyvinutý dospelý organizmus, nieto ešte pre detský tráviaci systém, ktorý je stále vo vývoji. Aj to je jeden z dôvodov, prečo plynatosť u detičiek nie je žiadna rarita. Trvá to nejaký čas, kým sa tráviaci systém vášho bábätka rozvinie a dostatočne sa vyvinie zdravý prirodzený mikrobióm. Ako toto náročnejšie obdobie zvládnete a ľahko predídete nechceným plynom?
Aké sú príčiny plynatosti u detičiek?
Ako predísť nadmernej plynatosti?
Aká je prvá pomoc pri nadmernej plynatosti?
Prečo plyny v brušku vznikajú?
Príčin, prečo vaše bábätko trápi nadmerná plynatosť, je niekoľko. Dôvod, s ktorým sa drvivá väčšina z vás stretne, je až príliš veľa vzduchu, ktorý sa dostane do tráviaceho systému vášho dieťatka počas dojčenia. Často sa za plynatosťou skrýva aj to, že ste pred dojčením schuti zjedli niečo, čo brušku vášho bábätka neprospelo. Niekedy však problém môže koreniť hlbšie.
Umelé mlieko ako vinník plynatosti
Z nejakého dôvodu nedokážete dať bábätku potrebné živiny prirodzeným dojčením, ale dopĺňate to umelým mliekom? Nadmerná plynatosť je často vyvolávaná práve aj intoleranciou bábätka na prijímané umelé mlieko. Či už je to alergia na mlieko prítomná v rodine, intolerancia bábätka na laktózu, alebo len jednoducho „nepasujúca“ umelá výživa, na trhu je široká škála dojčenských výživ, vďaka čomu určite nájdete aj pre svoje bábätko to vyhovujúce.
Ako viem, že moje dieťatko trápia vetry?
To, že vaše dieťatko trápi nadmerná plynatosť, budete v mnohých prípadoch buď počuť, alebo cítiť. Okrem zdravých prirodzených prejavov má aj iné symptómy, ktoré môžete na svojom bábätku spozorovať. Medzi ne patria:
- Neutíchajúci plač. Rovnako ako u dospelých, aj u detičiek spôsobuje nadmerná plynatosť diskomfort, čo dieťatko dáva najavo neutíchajúcim plačom.
- Zdvíhanie nožičiek. Na bolesť v brušku často bábätká reagujú sťahovaním nožičiek k pupku. Snažia sa tým uľaviť od diskomfortu a môže to byť signálom, že vaše bábätko trápi nadmerná plynatosť.
- Znížená chuť do jedla alebo zhoršený spánok. To, že vaše bábätko má nedobrý spánok alebo zhoršený apetít, môže byť spôsobené širokou škálou príčin. V mnohých prípadoch však za to môže práve nadmerná plynatosť.
Čo robiť, keď bolí bruško?
Jednou z najťažších vecí pre rodiča je pozerať sa, ako jeho bábätko trpí a prejavuje svoje trápenie neutíchajúcim plačom. Existujú však metódy, ako viete svojmu dieťatku s boľavým bruškom pomôcť. Kľúčovým cieľom je „rozbiť“ vzduchové bublinky, ktoré sa v brušku nahromadili.
Odgrgnutie počas dojčenia a po ňom
Jedným z pôvodcov plynov je vzduch, ktorý dieťatko prehltne počas dojčenia. Aj to je dôvodom, prečo je štandardným zaužívaným postupom nechať bábätko odgrgnúť po dojčení. Keď vaše bábätko trápia nadmerné plyny, skúste to praktizovať aj počas dojčenia.
Pomalé jedenie
Čím rýchlejšie sa chce vaše bábätko „nabažiť“, tým skôr má tendenciu prehltnúť viac vzduchu, z ktorého sa následne formujú v brušku plyny. Ak dieťatko kŕmite z fľašky, skúste fľašky s pomalým prietokom. V prípade, že kojíte, skúste sa o tomto probléme poradiť so špecialistkou/špecialistom v oblasti laktačného poradenstva alebo pediatrie.
Vylúčte potravinové intolerancie
Častým dôvodom boľavého bruška môže byť neznášanlivosť potravín, ktoré jete. Ak ste si položili otázku, ako to súvisí, tak odpoveď je veľmi jednoduchá. Je široká škála potravín, zahŕňajúca mliečne výrobky, cibuľu, kapustu, korenisté jedlá, ktoré môžu mať vplyv na materské mlieko a dráždia bruško vášho bábätka.
Skúste „zázračné“ polohy
Existuje niekoľko polôh, v ktorých môže vaše bábätko pociťovať úľavu od boľavého bruška. Skúste položiť bábätko na chrbát a zároveň mu pohybujte nožičkami, ako keby sa bicyklovalo. Rovnako prínosnou polohou môže byť aj ležanie na bruchu, čo pomáha s trávením.
Účinná prvá pomoc z lekárne
Niekedy ani časom overené babské recepty nefungujú. Radšej hľadáte rýchle a jednoduchšie metódy, aby sa vaše bábätko trápilo čo najmenej? Riešenie nájdete aj na poličke v lekárni.
Jednou z najúčinnejších látok na zmiernenie týchto problém je simetikón. Lieky s jeho obsahom sú bezpečné aj pre tie najmenšie deti, pretože fungujú „iba“ na princípe tzv. odpenenia. Aby ste si to lepšie predstavili, načrtneme si príklad. Predstavte si pohár s mydlovou vodou, ktorá má na hladine penu. Keď do tohto pohára dáme zopár kvapiek simetikónu, pena zmizne a ostane iba voda s obsahom simetikónu. Presne toto robí simetikón aj v našom žalúdku. Jedným z takých prípravkov je aj Degasin, ktorý je v prospech detičiek dostupný aj vo forme kvapiek.
Prečo práve Degasin?
Veľkou výhodou Degasin emulzie je jej unikátna konzistencia, ktorá uľahčuje kvapkanie. Nečakáte na dlhé nakvapkanie a rýchlejšie tak uľavíte bábätku od bolesti. Navyše je možné ho podávať už od 0 mesiacov.
Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324725
https://www.whattoexpect.com/first-year/care/gassy-baby/
https://www.webmd.com/parenting/baby/features/infant-gas