Slovensko medzi najlepšími v boji s rakovinou pankreasu

Bratislava, 19. marec 2014 – Švédska výskumná organizácia Health Consumer Powerhouse (HCP) zverejnila výsledky prieskumu, zameraného na porovnanie a zistenie úrovne zdravotnej starostlivosti pri liečbe rakoviny pankreasu v Európe. Slovensko sa umiestnilo na 6. mieste, a dostalo sa tak medzi najlepšie krajiny v tejto oblasti.

Európsky index rakoviny pankreasu 2014 (EIRP) je vôbec prvé porovnanie liečby rakoviny pankreasu v 30 krajinách (28 členských krajín EÚ + Nórsko a Švajčiarsko). Vyhodnocuje situáciu v týchto oblastiach: právo pacientov, informovanosť a dostupnosť starostlivosti, prevencia, výsledky liečby, diagnostika, liečivá a paliatívna starostlivosť.

Informácie pre jednotlivé ukazovatele v EIRP za Slovenskú republiku poskytlo Národné centrum zdravotníckych informácií, v spolupráci s hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú onkológiu, MUDr. Stanislavom Špánikom.

Najviac bodov v jednotlivých kategóriách (879 z 1000) dosiahlo Holandsko. Tesne nasleduje Dánsko (872), Francúzsko (812), Írsko (807) a Veľká Británia (800).

Slovensko sa umiestnilo na 6. mieste (733 bodov), a ako povedal Dr. Arne Bjornberg, vedúci projektu indexu Health Consumer Powerhouse:

„Je to pozitívne prekvapenie, že vidíme Slovensko medzi najlepšími krajinami v boji s rakovinou pankreasu. Slovensko je jediná krajina v strednej a východnej Európe, ktorá poskytuje solídne údaje o liečbe rakoviny pankreasu. Diagnostika a liečba fungujú na Slovensku veľmi dobre. V celkovom zhrnutí je Slovensko skutočným vzorom pre ďalšie krajiny strednej a východnej Európy.“

Rakovina pankreasu

Rakovina pankreasu má povesť „tichého zabijaka“, keďže býva zvyčajne odhalená veľmi neskoro, a jej liečba je preto často neúspešná. Ide o štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtí na rakovinu v EÚ, s viac ako 100 000 úmrtiami ročne.

Dnes je v Európe diagnostikovaných na rakovinu pankreasu okolo 100 000 pacientov, a 5-ročná miera prežívania týchto pacientov je na úrovni 6 % a menej. Šance na prežitie sú v krajinách s najlepšími výsledkami až dvojnásobne väčšie, ako v európskych krajinách s najslabšími výsledkami. Ako ukazuje EIRP, jedným z najdôležitejších faktorov zlepšenia prežívania na toto ochorenie je skorá diagnostika.

Úplná prezentácia EIRP, spolu so správou, je k dispozícii na stránkach www.healthpowerhouse.com.

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií

Pridaj komentár