Laxatíva: Ako to neprehnať s preháňadlami?

Zápcha je veľmi častým dôvodom k návšteve lekára. V dnešnej dobe predstavuje nielen zdravotný, ale i spoločensko-ekonomický problém.

Ako ste sa dozvedeli z minulého článku, jednoduchou zmenou životného štýlu a stravovania, sa môže dať všetko do poriadku.

Pokiaľ však úprava životosprávy neviedla k pozitívnemu výsledku, pomôcť môžu laxatíva (preháňadlá).

Lekári ich často (s obľubou) predpisujú. Niektoré sú voľnopredajné, a preto je namieste, aby sme si objasnili, ako účinkujú, a pred čím sa máme vyvarovať.

Ako fungujú laxatíva

Laxatíva sú liečivá, ktoré podporujú vyprázdňovanie čriev. Patria medzi najčastejšie vyhľadávané liečivá pri akútnej zápche, no používajú sa aj cielene – pred niektorými diagnostickými vyšetreniami a liečebnými postupmi (1).

Každé laxatívum má špecifické účinkymožné vedľajšie efekty. Podľa mechanizmov účinkov rozlišujeme 4 základné druhy laxatív (2):

  1. Objemové – zvyšujú črevný obsah v hrubom čreve a zmäkčujú stolicu.
  2. Salinické – znižujú absorbciu vody a elektrolytov (hlavne sodíka a drasíka).
  3. Osmotické – majú rovnaký mechanizmus účinku, ako salinické preháňadlá
  4. Dráždivé – dráždia črevnú stenu a zvyšujú črevnú motilitu, čím skracujú čas na vstrebanie vody a elektrolytov.

objemové laxatíva

Objemové laxatíva – voľba č. 1

Tento druh laxatív vytvára v čreve objemný gél a reflexne zvyšuje peristaltiku (rytmický pohyb čriev). Vo všeobecnosti sem radíme prirodzene sa vyskytujúce, nestráviteľné polysacharidy, a nevstrebateľné polysacharidy, pripravené polosynteticky (metylcelulóza, etulóza) (2).

Kde ich nájdeme?

Nevstrebateľné polysacharidy nájdeme vo všetkých potravinách bohatých na vlákninu, predovšetkým v obilninách (a výrobkoch z nich), v ovocízelenine (v strukovinách), v orechochhubách.

V praxi sa používa tiež karboxymetylcelulóza, stvrdnutý rastlinný sliz – tragakant, a polysacharid z morských rias – agar.

rastlinných slizovitých drog (rozumej sušené časti rastlín), sa v liečbe zápchy hojne využíva (1):

  • ľanové semeno,
  • blškové semeno, zvané tiež psyllium (skorocel blškový, resp. skorocel indický),
  • semeno zo skorocela vajcovitého.
laxatíva ľanové semeno
Ľanové semeno

Dávkovanie:

1 čajová alebo polievková lyžica (PL) sa zmieša do vhodnej tekutiny, prípadne sa konzumuje v strave, ale vždy tak, aby minimálny objem prijatej tekutiny bol 1 pohár na 1 PL semien.

Pre lepší účinok, je dôležité vypiť aspoň 1 – 2 l tekutín denne, aby nenastal presne opačný efekt, teda hnačka. Voda je zároveň dôležitá pre napúčanie semien v čreve, čo podporuje motilitu.

POZOR! Ak užívate iné liečivá, je vhodný 60-minútový odstup pred podaním liečiva (1).

Salinické laxatíva – sila minerálnych vôd

Ide o soli magnézia (magnézium hydrát, magnézium sulfát, magnézium citrát), ktoré sa v klinickej praxi používajú už dlhé roky. Účinkujú tak, že zadržujú vodu, čím zrieďujú črevný obsah.

Nástup účinku týchto laxatív je 30 min, až 3 hodiny.

Suchý magnézium sulfát, sa využíva aj pri očistnej príprave čreva pred vyšetrením, či zákrokom. Z prírodných zdrojov, sa (ako preháňadlo) odporúča minerálna voda Šaratica, prípadne Zaječická, pretože majú vysoký obsah horčíka.

Kontraindikácie:

  • ochorenie obličiek,
  • srdcové zlyhanie.

laxatíva minerálne vody

Osmotické laxatíva – pred vyšetreniami a zákrokmi

Najbezpečnejšou látkou z tejto skupiny je laktulóza, ktorá znižuje pH črevného obsahu a mení bakteriálne osídlenie. Vo forme rektálnych čípkov, je možné použiť glycerol, v pôrodníctve sa zas používa tradične sorbitol (ako klyzma).

Dráždivé laxatíva – s nimi opatrne!

Majú silný laxatívny účinok, pretože priamo dráždia sliznicu hrubého čreva. Pôsobia však s odstupom 8 – 10 hodín, preto sa odporúča, podávať ich večer pred spaním (2).

K dráždivým laxatívam zaraďujeme:

  • Syntetické preháňadlá – bisakodyl a pikosulfát. Liečivá s obsahom týchto účinných látok sú liekmi voľby pri akútnej zápche, ktorá je spojená so zažívacími ťažkosťami. Odporúčajú sa aj pri zápche vyvolanej liekmi či cestovaním. Takáto liečba však nemá byť dlhodobá, pretože môže spôsobiť potrebu zvyšovania dávky (na dosiahnutie efektu), čo môže u starších pacientov vyústiť až do inkontinencie (úniku) stolice.
  • Ricínový olej – v terapeutických dávkach nemá nežiaduce účinky (1).
  • Rastlinné alkaloidy:

=> senna – využívajú sa listy, na prípravu záparu, macerátu či čaj,

=> rebarborový koreň                                                                                                       

=> suchá šťava z rastlín Aloe.

laxatíva senna
Listy senny

Príprava čaju zo senny

Keďže droga obsahuje živicové zložky, ktoré spôsobujú (pri vyšších dávkach) kolikovité bolesti až nevoľnosť, odporúča sa macerát: 2 čajové lyžičky na šálku studenej vody, nechať postáť 6 – 12 hodín, vypiť večer.

V prípade záparu – nelúhovať dlhšie ako 5 – 10 minút! Keď vám tieto odvary sfarbia moč do červena, nebojte sa – nejde o krv, len o efekt užívania liečivých látok.

POZOR! Pri väčších dávkach môžu tieto laxatíva vyvolať nežiaduce účinky – v podobe kŕčov v bruchu, či podráždenia obličiek.

Kontraindikácie dráždivých laxatív:

  • tehotenstvo,
  • dojčenie,
  • ileus (črevná nepriechodnosť),
  • deti do 10 rokov.

Kedy neužívať laxatíva?

  • Ak ste precitlivení na látky, obsiahnuté v laxatíve.
  • Ak čakáte na vyšetrenie, či zákrok, pri ktorom je nutná očistná príprava čreva na podklade magnéziových solí. Diétna úprava môže zahŕňať vylúčenie potravín s vysokým obsahom magnézia (celozrnné výrobky, ryža, zemiaky, strukoviny, ďatle, banány, marhule, maliny).

laxatíva vyšetrenie

Tak áno, či nie? Áno, krátkodobo, ale nie na chudnutie!

Na záver sa žiada dodať, že laxatíva sú účinné liečivá v terapii najmä akútnej zápchy. Ich dlhodobé užívanie však vyvoláva návyk, dokonca závislosť.

Preto by sme v boji so zápchou mali v prvom rade myslieť na diétne odporúčania lekárovnutričných terapeutov, a pri prvotnom nezdare siahnuť skôr po prírodných zdrojoch, ako po liekoch. Ak užívate laxatíva, uprednostnite radšej osmotické, či salinické (napr. soli magnézia), pred dráždivými.

V žiadnom prípade sa neodporúča domáci výplach čreva bez odporúčania lekára!

Viaceré pofidérne stránky totiž ponúkajú domáci klystír na bázi kyseliny citrónovej, jablčnej a iných (ako detox tela).

Týmito svojvoľnými zákrokmi si však môžete ublížiť. Nielenže sa tým extrémne podráždi výstelka čreva, ale hrozí tiež nadmerná absorbcia vody črevom, čo môže vyústiť do nebezpečných problémov s koncentráciou solí v krvi (3).

Ak už užívate laxatíva, dôkladne si prečítajte príbalový leták, a neváhajte sa poradiť s lekárom či lekárnikom.

Zdroje:

  1. Lekárnik: Odborno-informačný mesačník pre lekárnikov. Číslo 02, ročník XV, február 2010. ISSN: L335-924X
  2. MARTÍNKOVÁ, J. a kol: Farmakologie pro studenty zdravotníckych oborů. Grada, 2007, s 380. ISBN 978-80-247-1356-4
  3. http://www.gutcare.com/patienteducation/Patient%20information%20on%20Constipation.pdf
  4. http://www.skp-casopis.sk/default/text/view?id=913

Ilustračné fotografie

1 odpovedí na “Laxatíva: Ako to neprehnať s preháňadlami?

Pridaj komentár