Celulitída: Ak ju mala moja mama, budem ju mať aj ja?

Zdroj foto: AdobeStock.com

Myslíte si, že celulitída sa týka iba obéznychstarších žien? Omyl. Pomarančovú kožu, ako ju zvykneme nazývať, poznáme takmer všetky. A to bez ohľadu na vek, váhovú kategóriu či spôsob stravovania.

Celulitída (medicínsky lipohypertrofia, nesprávne celulitída) je hovorové pomenovanie pre progresívne degeneratívne zmeny podkožného tukového väziva určitých telesných partií – najčastejšie stehien, zadku, bokov, paží a brucha.

Kým ženské telo je na vznik celulitídy takpovediac predurčené, muži tento estetický problém takmer nepoznajú. Ako sa zbaviť celulitídy?

Prečo je celulitída čisto ženská záležitosť?
Ako sa zbaviť celulitídy?
Koľko žien trápi celulitída?
Prečo treba celulitídu riešiť?
Čo pomôže proti celulitíde?

Rýdzo ženská záležitosť

Celulitída sa týka iba žien, a to z dvoch dôvodov. Prvým je odlišná stavba spojivového tkaniva, ktoré máme – na rozdiel od mužov – uložené pozdĺžne. Navyše je pružnejšie, aby sa mohlo počas tehotenstva roztiahnuť.

Druhou príčinou sú estrogény. Ženské pohlavné hormóny sú – okrem iného – zodpovedné aj za zvyšovanie objemu cirkulujúcich tekutín v tele a hromadenie tukov. Akonáhle zhluky zväčšených tukových buniek uviaznu medzi vláknami spojivového tkaniva, vzniká celulitída. Najčastejším problémom je celulitída na stehnách, celulitída na zadku, zriedkavejšie celulitída na bruchu či dokonca celulitída na rukách.

U mužov bývajú estrogény zastúpené iba minimálne. Preto sa u nich pomarančová pokožka nemôže nikdy objaviť v takej intenzite, ako u žien.

Celulitída sa rozvíja postupne

Pomarančová koža sa neobjavuje znenazdajky, ale postupne, najmä ako dôsledok nedostatočného žilného a lymfatického obehu. Vznik celulitídy priamo súvisí s pôsobením už spomínaných ženských pohlavných hormónov.

Celulitída býva zreteľná už v období puberty, ešte výraznejšia môže byť počas gravidity, či v ďalších obdobiach, sprevádzaných hormonálnou „smršťou“ v ženskom organizme. K takýmto „horším časom“ patrí menopauza, dojčenie či užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Vedeli ste, že…

  • celulitída trápi až 85 % žien?
  • postihuje už veľmi mladé, štíhle dievčatá, neraz i ženy, ktoré aktívne športujú?
  • spočiatku sa rozvíja pomaly, neskôr jej intenzita narastá?
  • včas neliečená celulitída vedie k degeneratívnym zmenám podkožného tkaniva?
  • k vzniku celulitídy prispieva aj nedostatočná činnosť pečene, čiže zhoršenie metabolizovania tukov?
  • už vzniknutú celulitídu nemožno odstrániť úplne, no správnymi návykmi sa dá jej estetický vzhľad vylepšiť?
celulitída stupne
Zdroj foto: Shutterstock.com

Celulitída má štyri stupne:

  • Najľahšia, voľným okom takmer neviditeľná forma, sa objavuje pri stlačení pokožky medzi dvoma prstami.
  • Druhý stupeň sprevádzajú nerovnosti kože, viditeľné až pri napnutí svalstva, sedení, respektíve pri špecifickom dopade svetla. V tomto prípade sa odporúča posilňovanie tkaniva a pokožky vhodnými športami, pri ktorých sa spaľujú tuky. Účinný je aerobik, tanec, jazda na bicykli, ale aj rýchla chôdza.
  • Tretie štádium vidno bez ohľadu na pozíciu, v akej ležíte, sedíte. Výbornou aktivitou pri tomto stupni je aqua aerobik. Odpor, ktorý vo vode pri pohybe vzniká, totiž výborne premasíruje problémové partie.
  • Najhorší stupeň celulitídy sa prejavuje zväčšovaním tukového tkaniva, nerovnosťami pokožky, opuchmi a častokrát i bolestivosťou. Väčšinou sa viaže na tzv. morbídnu obezitu, a tento stav je neodstrániteľný.

Prečo je dôležité s celulitídou bojovať?

Pri nesprávnej životospráve sa ľudské telo zaplavuje toxínmi. Tie lymfatický systém nedokáže svojpomocne vylúčiť. Preplnené tkanivá sú potom nedostatočne vyživené a zmeny podkožného tukového väziva nezvratné.

Celulitída sa najskôr prejaví na zadných stranách stehien, neskôr na ich vnútorných stranách, po stranách trupu, v oblasti brucha, na zadku a na zadnej strane paží.

A najúčinnejšie zbrane proti celulitíde? Pozrime sa spolu, aké máme možnosti.

Detoxikačný čaj

Dostatočný príjem tekutín je nevyhnutnosť. Popri čistej vody pite skvelý detoxikačný čaj, vytvorený ako zmes púpavy, žihľavy, zázvoru a sladkého drievka. Táto kombinácia látok urýchľuje odplavovanie nahromadených toxínov z tela a naštartuje spomalený metabolizmus.

Sauna rozširuje cievy

Ak patríte k ľuďom, ktorých trávenie voľných chvíľ v saune vonkoncom neláka, možno svoj názor prehodnotíte. Práve vysoká teplota vám v boji s celulitídou výrazne pomôže. Postará sa o rozšírenie ciev, čo vedie k prečisteniu a prekrveniu pokožky.

Počas pobytu v saune telo dokáže vylúčiť až 1,5 litra tekutín, spolu s odpadovými látkami, usadenými v tkanivách a tukových zásobách. Za predpokladu, že si po saune doprajete studenšiu sprchu, kvalitný hydratačný krémodpočinok, spevnená pokožka na sebe nenechá dlho čakať.

Zeleninové smoothie

Chutí vám smoothie? Ideálne je to zelené. Zelenina zelenej farby obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré bojujú proti škodlivým voľným radikálom, a tým zabezpečujú pokožke pružnosťvitalitu.

celulitída strava
Zdroj foto: Shutterstock.com

Masážna sprcha

Aj v prípade celulitídy platí, že tie najjednoduchšie veci bývajú neraz aj najúčinnejšie. K trikom, ktoré vám pri odstraňovaní celulitídy pomôžu viac, než by ste čakali, patrí masáž vodou. Krúživými pohybmi oplachujte problémové partie na tele a nezabúdajte striedať teplústudenú vodu. Striedanie teploty vám pomôže pokožku spevniťvyhladiť.

Pohyb a cvičenie

Či sa vám to páči alebo nie, pohyb je pre získanie pružnej pokožkou kľúčový. Nemusíte sa však trápiť každý deň v posilňovni. Zvolená športová aktivita by vám mala v prvom rade spôsobovať radosť, potom sa jej budete – bez premáhania – venovať aspoň 3x do týždňa. Najefektívnejšia je kombinácia aeróbnych aktivít a posilňovacích cvikov.

Cviky na celulitídu

Jedným z najúčinnejších cvikov, ktorý by mala poznať každá žena s celulitídou, je skok – drep – výskok. Jeho pravidelné cvičenie, v odporúčanej periodicite 3 série po 15 opakovaní, ideálne 5x do týždňa, zatočí nielen s hrbolčekmi na pokožke, ale tiež spevní celé telo.

Morské riasy

Morské riasy, a to predovšetkým zábaly z nich, sú využívané najmä pre ich odvodňujúci a spevňujúci účinok. 1x týždenne naneste zábal z morských rias na problémové partie a oviňte ich plastovou fóliou. Tá znásobí detoxikačný a prekrvujúci účinok, ktorý bude po 45 minútach pôsobenia zreteľný. Kúru opakujte na týždennej báze.

Peeling nie je nikdy zbytočný

Čo je peeling, vám asi netreba predstavovať. Veď vďaka nemu pleť zbavíte odumretých buniek, nečistôt, a ešte ju aj farebne zjednotíte. Jemné brúsne čiastočky peelingových produktov odstránia odumreté bunky a prekrvia pokožku. To sa okamžite prejaví na jej vzhľade.

Peeling si ľahko pripravíte aj z domácich surovín. Na kašovitú konzistenciu zmiešajte hnedý cukor s olivovým olejom. Zmes vmasírujte do navlhčenej pokožky. Opláchnite, a je to!

Pomôže strava, i kliniky krásy

Celulitída je tiež odrazom našich stravovacích návykov. Absolútne nevhodnými potravinami sú čipsy, biele pečivo, údeniny, tavené syry, pizza, sójová omáčka, nátierky, koláčiky a ďalšie maškrty s obsahom rafinovaných cukrov. Naopak, tými najlepšími potravinami, ktoré môžete organizmu dopriať, sú koriander, pohánka, rajčiny, jablká, grep, petržlenvoda s citrónom.

Na redukciu celulitídy a spevnenie problémových partií je zameraný celý rad skrášľovacích procedúr. V portfóliu služieb estetických kliník nájdete vákuové masáže, vibračné plošiny či ďalšie masážne techniky (sú účinné iba v krátkodobom horizonte).

celulitída odstránenie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Niektoré vyšetrenia vyžadujú aj 10 – 15 sedení, ich efekt je však dlhodobejší, výsledky sú viditeľné už po pár sedeniach, a pri absolvovaní procedúr na pravidelnej báze môžu vydržať dlhšie než rok. K takým nepochybne patrí LPG, manuálna alebo prístrojová lymfodrenáž, rádiofrekvenčná liečba či laserové zákroky.

Skvelá lymfodrenáž

Lymfodrenáž je vnímaná ako príjemná tlaková masáž, počas ktorej sa človek dokonale zrelaxuje, a zároveň urobí niečo pre svoje zdravie. Princíp lymfodrenáže je jednoduchý – pomocou prístroja a špeciálnych návlekov na telo sa vytvára postupná kompresia, teda akási tlaková vlna. Tá dáva do pohybu lymfatický systém a prináša úľavu od častých zdravotných ťažkostí.

Obľúbená procedúra vás zbaví nepríjemného opúchania nôh, zadržiavania vody v tele či zvýšeného potenia, ktoré nemusí byť iba problémom letných mesiacov. Lymfodrenáž sa stala vyhľadávanou súčasťou redukčných programov, keďže viditeľne zmenšuje obvod stehien, bokov, spevňuje brušné svalstvo a pomáha detoxikovať celý organizmus.

V rámci jednej liečebnej kúry odborníci odporúčajú minimálne 10 sedení, ideálne obdeň. Nezabudnite, že po procedúre musíte dodržiavať pitný režim a vypiť 2 – 3 litre tekutín (najlepšie čistej vody alebo bylinkových čajov). Vďaka tomu budú odpadové látky z tela rýchlejšie vylúčené.

V neľahkom boji s celulitídou sa osvedčilo tiež rozpúšťanie tukov. Dva najmodernejšie postupy: rádiofrekvenciaultrazvuk. V prvom prípade sa využíva vysokofrekvenčná energia, ktorá prehreje tukové tkanivo. Tým sa zlepší metabolická aktivita a bunka zmenší svoj objem.

Ultrazvukové vlny zas pôsobia na povrch tukovej bunky. Stena bunky sa pretrhne, a bunka obsah uvoľní a odplaví lymfatickým systémom.

celulitída dedičnosť genetika
Zdroj foto: Shuterstock.com

Budem mať celulitídu?

To, či (ne)budete mať celulitídu, je dané aj geneticky. Ak ju mala vaša mama či stará mama, existuje veľká pravdepodobnosť, že neobíde ani vás. Na trhu dostať genetický test, ktorý vám napovie, či máte príslušný génový variant, a tým aj vyššie riziko pre vznik stredne ťažkejťažkej celulitídy.

Treba však vziať do úvahy, že u väčšiny žien sa celulitída vyvíja postupne, počas celého života. Preto sú výsledky tohto testu skôr diskutabilné.

Dať zbohom celulitíde, je síce náročné, ale nie nemožné. Celulitída je komplexný problém a vyžaduje dôslednosť, vytrvalosť a trpezlivosť. Celulitídy sa nezbavíte za týždeň, ani za dva.

Nepoľaviť, sa však určite vyplatí. Zdravšia a už na prvý pohľad pevnejšia pokožka vám za to predsa stojí!

Pridaj komentár