Mužská potencia – výkonnosť mužov celosvetovo klesá

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pár rokov dozadu bol „meradlom“ mužskej potencie počet zdravých potomkov.

V súčasnosti, keď sa bežná rodina uspokojí s 1 – 2 deťmi, vnímame potenciu muža“ všeobecnejšie: ako schopnosť dosiahnuť erekciu a uspokojiť ženu.

Aj v našej modernej dobe je však pre mnohých ľudí tematika okolo „erekcie“ alebo „vyvrcholenia“ stále tabu. Hlavne pre mužov je typické, že hoci veľmi radi rozprávajú o sexe, urputne sa bránia návšteve lekára, aby sa s ním poradili o intímnom probléme.

Čo je to vlastne mužská potencia?

Pojem „potencia“ pochádza z latinčiny. Znamená moc, výkonnosť, spôsobilosť, schopnosť mať pohlavný styk, alebo schopnosť plodenia.

Muži aj ženy sú sexuálne najaktívnejší medzi 20. a 45. rokom života. Avšak ani vo vyššom veku (60 rokov a viac) sexuálna aktivita nevyhasína.

U mužov možno očakávať zmeny v sexuálnom živote po 45. roku života, najmä z toho dôvodu, že klesá hladina mužských pohlavných hormónov – hlavne testosterónu.

Vysvetlime si teraz niektoré základné pojmy.

Erekcia

Stoporenie (alebo stvrdnutie) penisu je zložitá súhra nervových a cievnych mechanizmov, ktoré sa vždy začínajú v mozgu a súvisia so sexuálnou stimuláciou. Jednoducho povedané, erekcia je schopnosť udržať penis dostatočne tvrdý počas celého sexuálneho styku.

Stoporenie je spôsobené nahromadením krvi v penise, vďaka čomu mužský pohlavný stvrdnepredĺži sa. Počas erekcie môže penis obsahovať 6x viac krvi, než v pokojovom stave.

Ejakulácia

Ejakulácia je pri dobrom zdraví ďalšou fázou erekcie, a zároveň ju ukončuje. Ide o výron tekutiny – ejakulátu, ktorý má mliečno-bielu farbu.

Ejakulát je produkovaný mužskými pohlavnými žľazami a okrem spermií obsahuje minerálne látky, ako zinok, vápnik, horčík, sodík, ovocný cukor (fruktózu), vitamín C, kreatín a bielkoviny. Bežne sa v ejakuláte nachádza približne 100 miliónov spermií, ktoré dokážu v ejakuláte prežiť niekoľko dní a oplodniť ženské vajíčko.

Libido

Libido je sexuálny pud alebo apetít, ktorý vyvoláva sexuálnu túžbu. Je ovplyvňovaný pohlavnými hormónmi. Práve znížené libido patrí medzi časté problémy, ktoré dokážu hlboko narušiť partnerský život.

Chuť mužov k pohlavnému styku spravidla prevažuje nad chuťou žien, čo súvisí so všeobecnými odlišnosťami medzi oboma pohlaviami, ktoré sú tak biologického, ako aj psychosociálneho charakteru. Mnohí odborníci pripisujú tento rozdiel vyššej produkcii mužského pohlavného hormónu (testosterónu), a tiež skutočnosti, že centrum sexuálneho správania (odborne hypotalamus) je u mužov väčšie.

čo je potencia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Spermie

Spermie sú mužské pohlavné bunky, ktoré sa tvoria v semenníkoch. Produkcia spermií je komplexný proces, ktorý vyžaduje správne fungovanie semenníkov a produkciu hormónov z hypotalamu a hypofýzy, ktoré sú súčasťou mozgu.

Spermie dozrievajú v semenníkoch približne 84 dní a následne sa uvoľňujú – za účelom oplodnenia vajíčka. Problémy s otehotnením u ženy teda môžu súvisieť s obmedzeniami na strane muža:

 • nesprávna funkcia semenníkov,
 • poškodenie časti mozgu, ktorá dáva semenníkom signál na produkciu spermií,
 • znížená pohyblivosť alebo poškodenie spermií.

Testosterón

Testosterón patrí do skupiny mužských pohlavných hormónov. Je dôležitý už v období pred narodením, keďže sa vďaka nemu začínajú vyvíjať mužské pohlavné orgány. Ak však hladina testosterónu nie je dostatočne vysoká, začnú sa vyvíjať ženské pohlavné orgány.

Pri neskoršom vývoji, najčastejšie v puberte, testosterón zabezpečuje finálny rast a vývoj pohlavných orgánov u muža. Je zodpovedný aj za zhrubnutie hlasu, ochlpenie, vyšší vzrast a nárast svalovej hmoty.

Testosterón sa nachádza aj v tele ženy, avšak v oveľa menšom množstve.

Máte problémy s potenciou?

Muži si väčšinou ťažko pripúšťajú, že majú nejaké sexuálne problémy. Či už je to neschopnosť erekcie, ejakulácie, znížená chuť na sex, neplodnosť alebo neschopnosť dosiahnuť orgazmus, muži o tom neradi hovoria s inými ľuďmi, lekárov nevynímajúc. Tieto sexuálne poruchy sú pritom bežné u mužov po celom svete a veľmi často negatívne ovplyvňujú partnerský život.

Erektilná dysfunkcia – kedy navštíviť lekára?

Erektilná dysfunkcia je porucha, pri ktorej muž nie je schopný dosiahnuť dostatočnú erekciu, ani trvajúcu dostatočne dlho, aby mohol prebehnúť sexuálny styk. Možno ste sa stretli aj s označením „impotencia“.

Hlavné príznaky erektilnej dysfunkcie:

 • problémy s erekciou,
 • problémy s udržaním erekcie,
 • znížené libido.

Erektilnou dysfunkciou trpia stovky miliónov mužov na celom svete. Napríklad v USA má poruchy erekcie až 52 % mužov vo veku 40 – 70 rokov. Na Slovensku trpí občasnou alebo trvalou poruchou erekcie približne pol milióna mužov.

vitamíny na potenciu
Zdroj foto: Shutterstock.com

Hlavné príčiny erektilnej dysfunkcie:

 1. Choroby – napríklad srdcovo-cievne choroby, obezita, cukrovka, choroby prostaty, ateroskleróza (kôrnatenie tepien), Parkinsonova choroba, epilepsia či depresia. Tieto choroby tvoria väčšinu všetkých príčin.
 2. Úrazy a stavy po operáciách mozgu.
 3. Užívanie niektorých liekov – lieky na odvodnenie, vysoký krvný tlak, cukrovku, lieky proti bolesti, epileptiká.
 4. Psychické príčiny   stres, strach, úzkosť, obavy zo zlyhania.
 5. Fajčenie, alkohol drogy.

K ďalším komplikáciám patrí aj znížené množstvo spermií, ich nedostatočná pohyblivosť, alebo ich nesprávny tvar. Práve toto sú bežné dôvody, prečo pár nevie splodiť dieťa. Dnešná medicína však dokáže tieto stavy úspešne riešiť.

Mužská potencia súvisí aj so psychikou

Problémy s potenciou môžu spôsobovať nielen rôzne ochorenia, ale za neschopnosťou je mnohokrát aj zlý psychický stav muža. K najčastejším psychologickým príčinám patrí úzkosť, depresia alebo problémy vo vzťahu. Tu sa liečba zameriava na psychoterapiu, s cieľom odstrániť hlavnú príčinu problému.

Ak ťažkosti s potenciou pretrvávajú dlhšie ako niekoľko týždňov, je vhodné, aby muž navštívil lekára. Ten posúdi celkový stav pacienta, pretože problémy s erekciou môžu byť prvým príznakom vážnejších zdravotných problémov. Pokiaľ impotenciu spôsobilo nejaké ochorenie, lekár bude liečiť práve ono.

Čo môžem urobiť, aby som zvýšil svoju potenciu?

 1. Odstráňte zo svojho života stres.
 2. Pravidelne vykonávajte fyzickú aktivitu.
 3. Schudnite, pokiaľ máte nadváhu.
 4. Prestaňte fajčiť.
 5. Znížte príjem alkoholu na minimum.
 6. Vyhýbajte sa akýmkoľvek drogám.
 7. Doprajte si vyváženú stravu s vysokým obsahom zeleniny.
 8. Snažte sa o pravidelný spánok.
zvýšenie potencie prírodne
Zdroj foto: Shutterstock.com

A čo výživové doplnky?

Takmer v každej lekárni, a tiež na internete, nájdete množstvo produktov s obsahom prírodných látok na podporu mužskej potencie. Najčastejšie sú to doplnky s obsahom ženšenu, L-Arginínu, kotvičníka zemného a rôznych vitamínov (zinok, selén). Ich úlohou je celkové povzbudenie organizmu.

Doteraz však žiadne klinické skúšky u mužov dostatočne nepotvrdili ich pozitívny účinok na potenciu, libido alebo celkovú sexuálnu aktivitu. Preto sa na liečbu potencie neodporúčajú.

Ak uvažujete, že si nejaký doplnok zakúpite, poraďte sa s lekárnikom. Napríklad dlhodobé užívanie ženšenu môže viesť k poruchám spánku, pričom negatívne pôsobí v kombinácii s alkoholom, kofeínom alebo niektorými druhmi liekov.

Ja k žiadnemu urológovi nepôjdem!

Ak vás trápia problémy s erekciou, alebo máte iné ťažkosti v sexuálnom živote, nemali by ste sa hanbiť navštíviť lekára. Vo väčšine prípadov ide o jednoduchý postup liečby, s rýchlou tendenciou zlepšovania stavu. Čím skôr teda začnete o svojom probléme hovoriť s odborníkom, tým skôr sa váš sexuálny život zlepší, alebo úplne obnoví.

Autorka je farmaceutka

Použitá literatúra:

 1. https://www.performanceinsiders.com/what-is-male-potency.html
 2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sperm-count/basics/causes/con-20033441
 3. http://natural-fertility-info.com/10-facts-about-sperm.html
 4. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/fertility/art-20047584
 5. Breza, Kliment, Valanský – Všeobecná a špeciálna urológia 2007
 6. http://www.solen.sk/pdf/Hrivnak.pdf
 7. Erektilná dysfunkcia a jej liečba – prof. MUDr. Pavel Švec, DrSc.
 8. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/dxc-20314091
 9. http://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction-anxiety-stress#overview1
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3931200/
 11. http://www.impotence-guide.com/tribulus-terrestris-extract-benefits-and-side-effects.html

1 odpovedí na “Mužská potencia – výkonnosť mužov celosvetovo klesá

 1. Spätné upozornenie: Xtrazex Informácie o produkte a spotrebiteľské hodnotenie

Pridaj komentár