Click here!

Rakovina pľúc postihuje aj nefajčiarov

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina pľúc vzniká, keď začnú bunky v pľúcach nekontrolovane rásť a množiť sa. Môžu vyrastať zo všetkých štruktúr pľúc – z priedušiek, pľúcneho tkaniva, i ciev v pľúcach.

Rozlišujeme dva základné typy karcinómu pľúc – malobunkovýnemalobunkový. Častejšia je nemalobunková rakovina pľúc, tvorí až 80 % prípadov. Najbežnejšie histologické typy nemalobunkového karcinómu pľúc sú: skvamocelulárny karcinóm (väčšinou sa spája s fajčením) a adenokarcinóm (najmä u nefajčiarov a u žien). Čo treba vedieť o diagnóze rakovina pľúc?

Ako prebieha diagnostika rakoviny pľúc?
Rakovina si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, viete akú?
Ako sa lieči rakovina pľúc?
Čo je najlepšou prevenciou pred rakovinou pľúc?
Ako prestať fajčiť a už nikdy nezačať?

Rakovina pľúc: diagnostika

Rakovina pľúc neznamená len ťažké dýchanie či bolesť pľúc, hoci aj to môžu byť príznaky rakoviny. O to dôležitejšia je správna diagnostika. Diagnostika rakoviny pľúc patrí do rúk odborníkov – pneumológa a onkológa. Typ a rozsah choroby sa určí na základe viacerých vyšetrení. Medzi základné patria:

Zobrazovacie metódy: röntgenové vyšetrenie pľúc, CT – počítačová tomografia, MR – magnetická rezonancia, PET – pozitrónová emisná tomografia, scintigrafia.

Biopsia – vyšetrenie, ktoré môže s istotou potvrdiť, alebo vyvrátiť zhubné ochorenie.

Rakovina pľúc: liečba

Výber liečby závisí od rozsahu a histologického typu nádoru, ako aj od celkového stavu pacienta, či prítomnosti ďalších ochorení. Kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje úspešnosť liečby a prognózu, je štádium ochorenia v čase diagnostiky.

Liečba rakoviny kombinuje viacero spôsobov. Najmä vo včasných štádiách choroby sa uplatňuje chirurgická liečba. Medzi štandardné postupy patrí chemoterapia a rádioterapia (ožarovanie).

V posledných rokoch sa v liečbe nemalobunkového karcinómu pľúc dostáva do popredia biologická terapia. Na Slovensku sa zatiaľ využívajú dva typy biologických liekov: cielená liečba (ovplyvňujúca rast a množenie nádorových buniek) a monoklonálna protilátka, ktorá brzdí novotvorbu ciev.

 

Rádioterapia je jedným zo základných liečebných postupov pri diagnóze rakovina pľúc. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

 

Ako sa o seba postarať, keď vás trápi rakovina pľúc

 • Nie je dôvod, izolovať sa od ostatných. Rakovina sa neprenáša dotykom, slinami, krvou, pohlavným stykom, ani iným spôsobom.
 • Neexistuje žiadna špeciálna protirakovinová diéta, no správne stravovanie a dostatočná výživa môže v boji s chorobou pomôcť.
 • Nezabúdajte, že pri liečbe chemoterapiou treba piť viac tekutín ako inokedy.
 • Dbajte na fyzickú aktivitu, aj keď sa cítite unavení. Pohyb je veľmi dôležitý, lebo uľahčuje spánok, znižuje nechutenstvo a zlepšuje náladu.
 • Odpočinok je dôležitý, no nadmerné vylihovanie, alebo naopak odmietanie primeranej pracovnej aktivity, môže uškodiť.
 • Nepodceňujte „bežné“ infekcie. Počas protinádorovej liečby je váš imunitný systém oslabený, preto pre vás môžu byť ohrozením aj choroby, ktoré ste predtým bez problémov zvládali (prechladnutie, vírusová infekcia).
 • Alkoholu by ste sa mali počas liečby a pol roka po nej vyhýbať. Aspoň 3 mesiace po ukončení chemoterapie nepite alkoholické nápoje, v ďalších troch mesiacoch si doprajte nanajvýš pohár piva alebo ľahkého vína. Destiláty nepite vôbec!
 • Niektoré lieky sa pri chemoterapii nesmú užívať. Informujte lekára, u ktorého ste v starostlivosti, o všetkých liekoch, ktoré užívate, alebo chcete užívať. Platí to aj pre voľnopredajné a prírodné preparáty.

Pľúca – čo ste o nich nevedeli

Vitálna kapacita pľúc, t. j. množstvo vzduchu, ktoré vdýchneme s maximálnym úsilím po maximálnom nádychu, je približne 3,5 l u žien a 5 l u mužov.

Pri pokojnom nádychu a výdychu sa v pľúcach vymení asi 0,5 l vzduchu.

Frekvencia dýchania u dospelého je asi 16 – 20 nádychov/výdychov za minútu.

Každú minútu vdýchnu pľúca až 8 l vzduchu.

Pri kýchnutí pľúca vytlačia vzduch rýchlosťou až 160 km/h.

Keby sa rozprestreli pľúcne alveoly (mechúriky), na ktorých sa uskutočňuje výmena plynov (kyslíka za oxid uhličitý), mali by rozlohu asi ako tenisový kurt.

Dýchaním sa z tela denne vyparuje asi pol litra vody.

Každý deň pľúcami vdýchneme a vydýchneme až 10 000 litrov vzduchu.

Každých 30 sekúnd vo svete niekto umiera na rakovinu pľúc. Každý deň je to 3000 osôb, ročne viac ako milión obetí.

V Európe si rakovina pľúc každoročne vyžiada viac ako 330 000 životov.

Na Slovensku je každý rok diagnostikovaných viac ako 2000 nových prípadov rakoviny pľúc.

Každý deň sa pracuje na vývoji nových postupov liečby rakoviny pľúc.

V súčasnosti prebieha celosvetovo takmer 1 000 klinických štúdií, ktoré skúmajú nové liečivá na liečbu tohto ochorenia.

Rakovina pľúc: tomuto rozhodne neverte

Rakovina pľúc sa týka iba fajčiarov. Je pravda, že fajčiari sú ohrození rakovinou pľúc najviac, no v posledných rokoch rastie výskyt tejto choroby aj u ľudí, ktorí nikdy nefajčili. Medzi pacientmi – nefajčiarmi je asi 10 % mužov, a až tretina žien, ktoré cigaretám nikdy neholdovali. Nedobrovoľné, pasívne fajčenie zvyšuje riziko rakoviny asi o 20 %.

Ľudia s rakovinou pľúc si za svoje ochorenie môžu sami. Aj keď poznáme faktory, ktoré riziko choroby zvyšujú, nedá sa presne vysvetliť, prečo rakovina pľúc vzniká a podľa čoho si „vyberá“ svoje obete. Úlohu zohráva dedičnosť, znečistené ovzdušie, pracovné prostredie, a mnoho ďalších vplyvov.

Je to smrteľné ochorenie. Je pravda, že rakovina pľúc patrí medzi nádorové ochorenia s najvyššou úmrtnosťou. Príčinou je však najmä neskoré odhalenie choroby. Vďaka pokrokom v medicíne sa už dnes dá aj rakovina pľúc úspešne liečiť, pokiaľ sa odhalí v rannom štádiu.

Informácie o rakovine človeka len vyplašia, radšej nič nevedieť. Strach hovoriť o rakovine pľúc už dávno nie je namieste. Naopak, práve nedostatok informácií je často príčinou, že ľudia nevyhľadajú lekára včas, kedy sa ešte môžu úspešne liečiť. Čím viac informácií máte, tým úspešnejšie môžete rakovine čeliť.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina pľúc a fajčenie

Odvykanie od fajčenia je jednou z najdôležitejších zmien životného štýlu, ktoré by ste mali urobiť. Podľa prieskumov sa každý deň odhodlá prestať fajčiť 15 miliónov fajčiarov. No len 3 % z nich vydržia nefajčiť po dobu 3 – 12 mesiacov. Pre väčšinu fajčiarov je odvykanie od cigariet veľmi zložité. Ak chcete prestať fajčiť, musíte sa vážne rozhodnúť. Neexistuje správny deň, existuje len vaše rozhodnutie. Hľadajte správnu motiváciu a dobré dôvody.

Najčastejšie prestávame fajčiť z týchto dôvodov:

Zdravotné problémy – rakovina, tehotenstvo, zápaly pľúc, nezdravá pleť.

Finančné problémy – neustále stúpajúca cena cigariet (pri jednej vyfajčenej škatuľke denne miniete za rok približne 800 eur).

Spoločenské problémy – zápach z úst, pasívne fajčenie, nefajčiarske reštaurácie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako prestať fajčiť

Posledná cigareta, a dosť! Je to najradikálnejší spôsob odvykania od fajčenia. Človek zahasí cigaretu a povie si: „Dosť!“ Táto metóda si však vyžaduje silnú motiváciu, a hlavne silnú osobnosť.

Postupne čoraz menej. Táto metóda hovorí o postupnom znižovaní denného množstva cigariet. Inými slovami, každý deň vyfajčíte o jednu-dve cigarety menej, ako deň predtým, až sa postupne dostanete na nulu.

Náhrada cigariet. Fajčiar si už síce nezapáli, no prísun nikotínu do organizmu zabezpečuje vo forme žuvačiek či náplastí. Postupne tak množstvo nikotínu znižuje, až prestane aj s týmito náhradami.

Čo by vám mohlo pomôcť

Fajčenie cigariet majú mnohí fajčiari spojené s istými opakujúcimi sa činnosťami, ako je pitie kávy, porada, posedenie s priateľmi. Preto sa takýmto situáciám vyhýbajte. Majte pri sebe vždy niečo, čím zamestnáte svoje ruky a ústa. Napríklad antistresové predmety, žuvačky, cukríky atď.

Dobre vyvetrajte a vyčistite všetky priestory, kde ste zvykli fajčiť. Odstráňte všetky popolníky, zapaľovače a zápalky. Nenechávajte si doma žiadnu rezervnú škatuľku cigariet! Začnite sa venovať novým aktivitám – začnite športovať, alebo si nájdite koníček, ktorý vám pomôže vo chvíľach abstinenčnej krízy.

Ak sa chcete zbaviť cigariet, niekedy je potrebné zmeniť ľudí, s ktorými sa stretávate. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Abstinenčné príznaky

Čím silnejší fajčiar, tým skôr sa dostavia abstinenčné príznaky. Tie vznikajú krátko potom, ako telu zastavíte prísun drogy. To, ako dlho budú abstinenčné príznaky pretrvávať, je veľmi individuálne, a závisí to aj od spôsobu odvykania od cigariet. Môže to teda trvať aj niekoľko týždňov, ale aj mesiacov.

Medzi abstinenčné príznaky patrí:

 • veľmi silná chuť na cigaretu,
 • nervozita,
 • nesústredenosť,
 • zápcha.

Čo sa deje v organizme po poslednej cigarete:

– po 24 hodinách sa vaše telo zbaví oxidu uhoľnatého v krvi,

– v priebehu niekoľkých dní sa zlepší chuť, čuch a dýchanie,

– v priebehu niekoľkých týždňov sa zlepší celkové prekrvenie organizmu,

– v priebehu niekoľkých mesiacov ustupuje kašeľ, prestávajú problémy s dýchaním,

– v priebehu niekoľkých rokov sa znižuje riziko rakoviny pľúc o 50 %,

– po desiatich rokoch sa bývalý fajčiar dostáva po zdravotnej stránke na úroveň nefajčiara.

Kľúčové slová: rakovina pľúc, adenokarcinóm, príznaky rakoviny, ťažké dýchanie, karcinóm, bolesť pľúc.

red: (sab)

Pridaj komentár