Zemplínske nemocnice s novou prístrojovou technikou

Vranov nad Topľou/Trebišov 9. februára (TASR) – Novú prístrojovú techniku uviedli v týchto dňoch do prevádzky v dvoch nemocniciach na Zemplíne. Multifunkčná vŕtačka rozšírila technologické zázemie Traumatológie v Trebišove a EMG prístroj pribudol na Neurologickom oddelení Vranovskej nemocnice.
Zuzana Gajdošiková, hovorkyňa spoločnosti Svet zdravia, prevádzkujúcej spomínane nemocnice, TASR informovala, že nový prístroj na trebišovskej Traumatológii bude využívaný pri operačnej liečbe zlomením, pri zavádzaní tzv. Kirschnerových drôtov či iných poúrazových operáciách.
Ako dodala, nové multifunkčné zariadenie približne v hodnote 12.000 eur je vyrobené podľa posledných trendov v oblasti miniinvazívnej chirurgie. Vzhľadom na jeho širokú škálu využitia a technické parametre by mal uľahčiť a skvalitniť prácu tamojších lekárov.
„EMG prístroj slúži na vykonávanie elektromyografie. Toto vyšetrenie je bezbolestné a zachytáva elektrickú aktivitu svalov, čím sa overuje ich stav a správne nervové zásobovanie,“ uviedla Gajdošiková na margo technologickej novinky vo Vranovskej nemocnici. Dodala, že jeho hodnota je približne 20.000 eur.
„Vyšetrenie elektrickej aktivity svalov sa používa v diagnostike ochorenia svalstva, napríklad muskulárnej dystrofie, pri postihnutí nervov a pri poruchách nervovo-svalového prenosu. Pomáha tiež pri lokalizácií postihnutia nervového systému,“ konkretizovala možnosti využitia EMG prístroja primárka Neurologické oddelenia nemocnice Anna Kravecová.
Na Neurologickom oddelení Vranovskej nemocnice realizujú uvedené druhy vyšetrení už 20 rokov. Ide o spádové pracovisko pre pacientov z okresov Vranov nad Topľou, Stropkov, Svidník a Humenné.

Pridaj komentár