Tipy, ako schudnúť alebo chrániť sa pred obezitou, keď na vás číhajú samé pochúťky

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

To, či zjeme menej alebo viac, zdravšie, či menej zdravé potraviny do veľkej miery závisí od faktu, čo je pre nás dostupné. Je logické, že v byte plnom sladkostí sa len ťažko ubránite pokušeniu nejakú z nich ochutnať. Rovnako aj v cukrárni plnej dobrôt. Ak chceme zvíťaziť nad nekontrolovateľnou túžbou po jedle mali by sme začať úpravami aj v našich zvykoch, na nákupnom lístku, v kuchyni. Základom je, aby vás doma provokovalo čo najmenej lákadiel.

Ako odstrániť nástrahy z dohľadu?

  • Kupujte a pripravujte si len primerané porcie.
  • Nekupujte si jedlo, ktoré nechcete jesť (čipsy, sušienky atď.).
  • Nemajte doma veľké zásoby potravín, ktorým chcete odolať.
  • Nechoďte po uliciach, kde a zacítite vôňu svojho obľúbeného jedla, voňavých klobás, vyprážaných zemiakových placiek, čerstvo upečeného pečiva atď.
  • Nepečte chutný koláč, ktorý milujete, každú nedeľu, nemajte doma svoju obľúbenú čokoládu, ktorú zjete na posedenie.
  • Nedovoľte, aby sa na stole v obývačke povaľovali sladkosti, oriešky, čipsy, tyčinky.
  • Pri návšteve alebo oslave si nesadajte pred plnú misu obľúbeného jedla.
  • Nedovoľte, aby vás niekto nútil dojesť jedlo na návšteve alebo v reštaurácii. Ak hostiteľ neberie do úvahy vaše želanie týkajúce sa množstva jedla, pokojne nechajte zvyšok jedla na tanieri. Alebo pred jedlom oddeľte časť nanúteného jedla na iný tanier.
  • Nekupujte si dovolenku all inclusive.

Ak nemôžete vylúčiť spúšťače, skúste ich aspoň obmedziť:

V kuchyni si usporiadajte potraviny tak, aby lákavé kúsky, ktorým chcete odolať, boli čo najďalej, aby ste ich nevideli pri každom otvorení špajze alebo chladničky, alebo aby boli zabalené vo fólii, papieri atď.

Zvyšky (napr. upečený koláč) zamrazte a uschovajte na inokedy.

Dajte deťom menšie porcie, aby si mohli dopriať viac a neboli v pokušení dojesť zvyšky.

Milovníci čipsov pôjdu pozerať televíziu k susedom, kde im nebudú ponúkať čipsy, nebudú mať čipsy doma na očiach, ale niekde vzadu v špajzi atď.

Skrátka, keď nevidíte lákavé potraviny, neprovokujú vás do jedla. Námaha potrebná na to, aby ste urobili jedlo dostupným, brzdí automatické jedenie a dáva vašej mysli čas na to, aby prevzala kontrolu.

Spoločnosť STOB ponúka viac než 30 rokov komplexnú pomoc pri chudnutí, a to bez diét a striktných obmedzení. Okrem správnej výživy a pohybu, sa STOB zameriava predovšetkým na psychiku. Tento prístup aplikuje v skupinových kurzoch chudnutia, ktorých sa môžete zúčastniť i online:

https://www.stob.cz/cs/kurzy-hubnuti-online.

Metodika, ktorú vytvorila psychologička, je opísaná v mnohých materiáloch STOBu. Viac sa o aktivitách STOBu dozviete na www.stob.cz.

Pridaj komentár