Vo FNsP F.D.R. Banská Bystrica vytvorili pacientovi nový močový mechúr

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Bratislava, 4. november – 2. novembra 2016 lekári Urologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica (FNsP FDR) uskutočnili unikátny roboticky asistovaný zákrok.

Pacientovi s rakovinou močového mechúra, vytvorili z tenkého čreva nový močový mechúr.

Rakovina močového mechúra je život ohrozujúce ochorenie. Jednou z možností liečby je chirurgické odstránenie postihnutého orgánu. Pacient je však po takomto zákroku odkázaný na umelý vývod moču z dutiny brušnej, čo je preňho nepríjemné a nepohodlné. Jeho každodenný život už nikdy nie je taký, ako pred zákrokom.

Tím banskobystrických urológov, ako prvý na Slovensku, dokázal nahradiť odstránený mechúr. Pomocou robotického chirurgického systému vytvorili pacientovi nový, a to z niekoľko centimetrového kusu jeho vlastného tenkého čreva. Vymodelovaný močový mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru.

„Je to najzložitejší zákrok, aký sa v urológii robí. Za použitia robotickej chirurgickej technológie je pre pacienta šetrný. Cely zákrok sa uskutoční bez toho, aby sme pacientovi otvorili brucho,“ vysvetľuje postup MUDr. Jozef Babeľa z Urologickej kliniky.

Pomocou štyroch vpichov zavedú ramená robota s nástrojmi do dutiny brušnej, a operatér ich ovláda na ovládacej konzole, kde sleduje operačné pole v 3D zobrazení. Na priebeh prvého zákroku dohliadal renomovaný európsky urológ, Profesor Dr. Med. Stefan Siemer z univerzitnej nemocnice v Homburgu v Nemecku, ktorý uskutočnil stovky podobných zákrokov.

„Tento tím je skvele vyškolený a má množstvo skúseností, ja im dávam už len drobné rady a tipy. Operácia trvá niekoľko hodín, ale ten výsledok je pre pacienta skvelý,“ priblížil profesor.

Robotický chirurgický systém má FNsP FDR od roku 2011. Uskutočnili na ňom už viac ako 1100 zákrokov. Používajú ho pri chirurgickej liečbe niektorých onkologických ochorení v urológiigynekológii, chirurgii, a najnovšie aj v krčnom lekárstve.

Zdroj: FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár