Máte doma predčasne narodené dieťa? Pozor na nebezpečný RS vírus!

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Bratislava, 5. novembra – Malé deti do dvoch rokov sú vo všeobecnosti oveľa zraniteľnejšie, ako zvyšok populácie.

Z nich najohrozenejšiu skupinu tvoria predčasne narodené deti a deti s vrodenými chybami srdca, či s chorobami pľúc, ktorých imunitný systém nie je úplne vyvinutý.

Práve pre tieto deti predstavuje veľké nebezpečenstvo respiračný syncyciálny vírus (RS vírus). Dobrou správou je, že existuje spôsob, ako ich ochrániť.

RS vírus – nebezpečný pre slabších

RS vírus sa prejavuje ako bežné prechladnutie. Ak ho „dostane“ inak zdravý človek, väčšinou ani nevie, že ho prekonal. Štatistiky hovoria, že do dvoch rokov života sa s ním stretne prakticky každé dieťa.

V 83 % prípadov má mierny priebeh a prejaví sa s typickými príznakmi nachladnutia alebo chrípky, ako je:

  • zvýšená teplota,
  • výtok z nosa,
  • škriabanie v hrdle,
  • podráždenosť,
  • bolesť hlavy.

„RS vírus však môže byť extrémne nebezpečný, ak sa dostane do oslabeného, poškodeného alebo nedostatočne vyvinutého organizmu,“ konštatuje MUDr. Jaroslava Orosová, detský pneumológ, špecialista na ochorenia dýchacích orgánov u detí.

Najviac ohrozené sú preto predčasne narodené deti a deti s vývojovými chybami pľúc či srdca, najmä v útlom veku.

Prieskum: Až tretina detí s infekciou dýchacích ciest je ohrozená RS vírusom

Z výsledkov medzinárodnej štúdie PONI, ktorá skúmala výskyt RS vírusu na vzorke 2 391 predčasne narodených detí v 23 krajinách z celého sveta, medzi inými aj zo Slovenska a Českej republiky, sa vedcom podarilo zistiť, že kvôli infekcii dýchacích ciest bolo hospitalizovaných takmer 10 % detí. U tretiny z nich sa potvrdila prítomnosť RS vírusu, pričom viac ako polovica prípadov bola závažná.

„Ak si neviete predstaviť, čo znamená závažný prípad infekcie RS vírusom, predstavte si napríklad dieťa, ktoré sa dusí a nemôže dýchať,“ opisuje MUDr. Orosová.

Výskum tiež hovorí, že až 73 % prípadov potrebuje aj doplnkový kyslík.

Dá sa mu vyhnúť? Len ťažko…

„RS vírus sa u väčšiny ľudí prejavuje ako mierna viróza, ktorú organizmus zvyčajne zvládne bez väčších ťažkostí. Ale aj človek s dobre fungujúcou imunitou prenáša vírus až 7 dní po tom, ako infekciu prekonal,“ hovorí MUDr. Orosová.

Základnou prevenciou pred ochorením je karanténa – ak je vaše dieťa v rizikovej skupine (je predčasne narodené, alebo trpí na vývojovú chybu srdca či pľúc), vyhýbajte sa, a to najmä v jesenných a zimných mesiacoch, miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

Dodržujte zvýšenú hygienu: umývajte si ruky mydlom a teplou vodou vždy, keď sa dotýkate bábätka. Ak niečo „chytíte“, dieťatko nebozkávajte a pravidelne vetrajte.

rs-virus-imunoprofylaxia
Zdroj foto: Shutterstock.com

„V prvých mesiacoch života dieťatka z rizikovej skupiny je naozaj veľmi užitočné, obmedziť jeho kontakt s okolím na minimum – čím menej ľudí stretnete, tým je riziko nižšie. Dospelí či starší súrodenci môžu vírus preniesť na drobca bez toho, aby sami pocítili akékoľvek príznaky choroby,“ varuje MUDr. Orosová.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy

Prieskum poukázal aj na to, že okrem základnej prevencie, existujú ešte faktory, ktoré riziko nákazy u predčasne narodených detí zvyšujú.

„Zo štúdie PONI vyplýva, že vyššiemu riziku sú vystavené deti, ktoré žijú v domácnosti s fajčiarom (2 x vyššia pravdepodobnosť nákazy), alebo majú konkrétny typ vrodenej choroby srdca (až 3,5 x vyššia pravdepodobnosť),“  konštatuje MUDr. Orosová.

„Šancu“ na získanie RS vírusu zvyšuje aj to, ak má malé dieťa súrodenca vo veku 4 – 5 rokov, prípadne to, že dieťa sa narodilo matke, ktorá mala pri pôrode 25 rokov, či dokonca menej.

Trojmesačný Jonatán a jeho boj o život

Jonatán sa narodil v 26. týždni tehotenstva (teda o 14 týždňov skôr), a pri narodení vážil len 1 080 gramov. Prvé týždne svojho života strávil v inkubátore, kde mal podporné dýchanie. Domov ho pustili po dva a pol mesiaci.

Žiaľ, jeho ťažký životný štart sa po príchode domov ešte skomplikoval. Jonatán sa približne týždeň po prepustení z nemocnice nakazil RS vírusom. Doma v tom období boli chorí dvaja starší súrodenci, ktorých rodičia od bábätka izolovali, a všetci nosili aj rúšku. Ale nakazila sa matka, a tá vírus preniesla na svoje bábätko.

Vírus mal u rodinných príslušníkov príznaky podobné chrípke s kašľom, Jonatánovi však takmer ohrozil na živote.

„V noci nám monitor dychu pípal asi päťkrát, malý nedýchal, mal modré okolie úst a modré končeky prstov, zo dvakrát som mu musela masírovať hrudníček, aby sa nadýchol,“ opisuje hodiny strachu 35-ročná mamička Daniela.

Na druhý deň ráno bežali na Kliniku detskej pneumológie do Podunajských Biskupíc.

„V Podunajských  Biskupiciach nás hneď hospitalizovali. Výsledky potvrdili RS vírus asi na tretí deň, keď choroba aj naplno prepukla a drobunký Jonatán musel zabojovať o život, pretože tento vírus môže mať pre dieťatko s nezrelými pľúckami fatálne následky. Nasadili mu antibiotiká, kortikoidy aj kyslíkovú liečbu. Domov nás prepustili po troch týždňoch, malý bol na kyslíkovej liečbe v domácom prostredí približne ďalšie 3 mesiace,“ vykresľuje Daniela jedno z najťažších období v živote.

RS vírus respiračný syncyciálny vírus
Zdroj foto: Shutterstock.com

Účinná prevencia pred RS vírusom

Zvýšená hygiena a obmedzený kontakt s potenciálnymi nosičmi vírusu sú síce účinné opatrenia, no nie vždy je možné ich striktne dodržiavať.

„Imunoprofylaxia, ktorú môže naordinovať špecialista, je podanie obranných protilátok priamo do organizmu. Liek sa podáva v sezóne RS vírusu od novembra do apríla injekciou do svalu v mesačných intervaloch, aby sa udržiavala primeraná hladina protilátok v tele dieťaťa,“ vysvetľuje odborník.

„Injekcia môže pripomínať očkovanie, v skutočnosti však nemá imunoprofylaxia s očkovaním nič spoločné. Do tela dieťatka sa ňou totiž nedostáva antigén (oslabený pôvodca ochorenia), ale priamo obranná látka,“ objasňuje MUDr. Orosová.

Jonatánova mamička by po tom všetkom, čo si minulý rok cez Vianoce prežili, uvítala imunoprofylaxiu skôr, ako je zvykom ju podávať.

„Bolo by výborné, keby legislatíva umožnila imunoprofylaxiu už na neonatologických oddeleniach (v zimnej sezóne), pred prepustením predčasniatok domov, aby deti neboli ohrozené na živote, tak ako Joni, ktorý má ešte aj v roku následky ochorenia,“ dodáva Daniela.

Podávanie imunoprofylaxie má najväčší zmysel do 2. roku života dieťaťa, v neskoršom období si už vie s RS vírusmi poradiť aj organizmus detí z rizikových skupín. Imunoprofylaxia nemá doteraz preukázané žiadne závažné vedľajšie účinky, jej podanie však musí naordinovať odborník.

„Môže sa vyskytnúť mierny opuch v oblasti vpichu, zvýšená teplota, hnačka či nervozita,  zvyčajne však deti liek znášajú dobre,“ uzatvára detská pneumonologička.

Viac informácií o RS víruse nájdete na www.rsvirus.sk.

Pridaj komentár