Dobré rady pre pacientov so psoriázou

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Ako každé chronické ochorenie, aj psoriáza prináša pre pacienta isté limity v každodennom živote. Človek napriek tomu chce existovať v čo najkomfortnejšom režime, preto musí dôsledne poznať svoje ochorenie a s ním spojené obmedzenia. Pripravili sme pre vás najdôležitejšie odporúčania, čo môžete robiť a, naopak, čomu sa vyvarovať, aby ste predchádzali zhoršeniu prejavov psoriázy.

Psoriáza v tehotenstve

Psoriáza neohrozuje tehotenstvo. Jej liečba však musí byť zvolená vždy s ohľadom na vyvíjajúci sa plod. Odporúča sa hlavne lokálna liečba, niekedy kombinovaná s fototerapiou. V období po pôrode môže dochádzať ku zhoršeniu psoriázy.

Psoriáza a zamestnanie

Medzi profesie, ktoré sa neodporúčajú chorým so psoriázou, patria práce s chemikáliami a dezinfekciou, saponátom, práce v chladnom, prašnom či vlhkom prostredí. V ťažkých  a odôvodnených prípadoch (napr. obmedzené možnosti liečby pri súčasnom nádorovom ochorení) môže byť táto choroba dôvodom na priznanie čiastočného alebo i plného invalidného dôchodku.

Psoriáza a psychika

Psychika ovplyvňuje stav psoriázy. Negatívne prejavy psychiky majú vplyv na imunitný systém, ktorý zhoršuje priebeh ochorenia. Naučte sa riešiť stresové situácie a problémy, pohovorte si s partnerom, rodinou, priateľmi alebo vyhľadajte pomoc špecialistov.

Pozitívny vplyv psychologickej intervencie na priebeh hojenia psoriázy sa jednoznačne dokázal.

Psoriáza je frustrujúce kožné ochorenie predovšetkým vzhľadom na častú viditeľnosť prejavov. Nie je to však infekčná choroba. Nie je treba žiť v izolácii. Snažte sa myslieť pozitívne, naučte sa rozumieť svojmu telu. Zhoršenie choroby môžete vnímať i pozitívne  – telo vás včas varuje, že treba niečo robiť. Odporúčame kontaktovať pacientske združenia, napr. SPaE, kde možno spoločnými rozhovormi predísť prehlbovaniu psychickej nepohody.

Rozhov
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Psoriáza a oblečenie

Vzhľadom na citlivosť pokožky a jej časté ošupovanie, príp. svrbenie, odporúčame oblečenie z prírodných materiálov – hlavne bavlny, vždy voľných strihov, aby koža nebola zbytočne traumatizovaná tlakom a trením látky. Vhodnejšie sú odevy svetlých farieb a drobných vzorov, na ktorých všeobecne nie sú tak viditeľné šupinky.

Psoriáza a kozmetika

Najmä ženy bývajú deprimované estetickou stránkou choroby. Ak netrpíte alergiou na kozmetiku, nie je treba sa vyhýbať farbeniu vlasov, lakovaniu nechtov, príp. nalepovaniu umelých nechtov. Môžete bez obáv navštevovať kaderníctvo i pedikúru. Pokiaľ by vám v salóne tvrdili opak, nie je to pravda. Vyskúšajte i vhodný mejkap na tvár. V lekárňach požiadajte o vzorky korekčných krycích mejkapov určených na pleť s kožným ochorením. Farebné zjednotenie pokožky po zhojenej psoriáze je možné tiež pomocou samoopaľovacích krémov.

Psoriáza a soláriá

Solárium nemá rovnaký účinok ako fototerapia. Solárium je zdrojom predovšetkým UVA žiarenia, ktoré samostatne nemá žiaden liečebný efekt. Preto ho treba kombinovať s tzv. psoralénmi, ktoré sa užívajú buď v podobe tabletiek alebo kúpeľa tesne pred ožiarením.

Psoriáza a žiariče

Žiarič je možné, po dohode s vaším lekárom, si zakúpiť domov. Pacient musí dochádzať na pravidelné kontroly k lekárovi, musí byť veľmi opatrný v používaní a dodržiavať odporúčanú dávku. Pri neuváženom používaní môže dôjsť k spáleniu kože alebo k zhoršeniu celkového stavu psoriázy.

Psoriáza a slnko

Neslňte sa medzi 11. a 14. hodinou, chráňte si oči, genitálie, citlivé partie, chráňte sa pred spálením. Používajte ochranné krémy s vysokým SPF faktorom. Nikdy sa neslňte, pokiaľ zároveň podstupujete liečbu fototerapiou.

Psoriáza a zima

V zime je potrebná intenzívnejšia starostlivosť o pokožku v dôsledku zníženia vlhkosti vzduchu. Koža potom vysychá, svrbí, pacient sa škriabe, čo môže opäť viesť k prepuknutiu alebo zhoršeniu psoriázy. Je potrebné starať sa o pokožku, pravidelne ju hydratovať, udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnostiach a dodržiavať pitný režim.

Psoriáza a more

Kúpanie v morskej vode má pozitívny vplyv na prejavy psoriázy. Optimálna dĺžka pobytu je 3 – 4 týždne. Ideálne sú vody s vysokou koncentráciou soli (Mŕtve more, Costa Calida, Liparské ostrovy). Všeobecne možno odporúčať južné more.

Mŕtve more
(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Psoriáza a sauna

V akútnej forme ochorenia sa saunovanie neodporúča. V stabilizovanej fáze by saunovanie nemalo škodiť, toto odporučenie je však individuálne.

Psoriáza a diéta

Neexistuje špeciálna diéta, ktorá by vyliečila psoriázu. Psoriáza nemá príčinu v tráviacom systéme, ale tráviaci systém je súčasťou imunitného systému. Pokiaľ teda tráviaci systém preťažujeme nevhodnou životosprávou, tá aktivuje imunitný systém a výsledkom je aktivácia psoriázy. Všeobecne odporúčame zeleninu, strukoviny, ovocie, celozrnné pečivo, chudé mäso, sladkovodné a morské ryby, rastlinné tuky, mlieko a mliečne výrobky. Zhoršenie psoriázy môže byť pozorované pri nadmernom užívaní alkoholu, tučného mäsa a živočíšnych tukov, červeného mäsa, údenín, potravín s vysokým obsahom soli, konzervantov, farbív, pikantného a exotického korenia.

Psoriáza a kúpeľná liečba

Ak nie je psoriáza v akútnej fáze alebo veľmi rozsiahla, je kúpeľná liečba vhodnou sprievodnou možnosťou liečby, ktorá využíva prírodne minerálne zdroje, ako napr. sírnu vodu (Ostrožská Nová Ves, Smrdáky), fototerapiu, rehabilitáciu, elektroliečbu a ďalšie.

Kúpeľnú liečbu navrhuje kožný lekár, žiadosť odosiela obvodný lekár revíznemu lekárovi zdravotnej poisťovne na schválenie. Kúpeľná liečba trvá 28 dní, môže byť komplexná alebo príspevková (pacient si hradí pobyt a stravu). Môže byť vhodným doplnkom celkovej či lokálnej liečby, veľmi pozitívne pôsobí tiež na psychiku chorého.

Psoriáza a alternatívne možnosti liečby

Alternatívnych postupov je celý rad, ich efekt je však sporný. Stretávame sa s homeopatikami, čínskou medicínou, akupunktúrou, rybičkami Gara-ruffa, chytrou hubou a ďalšími. Pokiaľ alternatívna liečba neublíži, je na rozhodnutí chorého, aký typ liečby bude preferovať. Všeobecne však neodporúčame „zaručené“ prípravky za vysokú cenu z rúk „podomových“ predajcov. Majte na pamäti, že ochorenie psoriázou začína hlbšie pod kožou – v imunitnom systéme jedinca. V žiadnom prípade neexperimentujte s liečbou u detí.

Uverejnenie článku podporila spoločnosť AbbVie s.r.o.

SK-SKZ-200005

Pridaj komentár