Chronická obštrukčná choroba pľúc: Nie je príliš neskoro

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je závažné ochorenie, ktoré celosvetovo postihuje viac ako 210 miliónov ľudí. Každú hodinu naň zomrie asi 250 ľudí. V počiatočných štádiách má CHOCHP pomerne nenápadný priebeh. Pacienti si ju zamieňajú s obyčajným prechladnutím, či zápalom priedušiek, a preto lekára vyhľadajú až v pokročilých štádiách ochorenia.

Každý rok si tretiu novembrovú stredu pripomíname Svetový deň chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Tento rok pripadá na 20. november, a jeho hlavnou témou je posolstvo: „Nie je príliš neskoro.“ Na Slovensku trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc 8 – 16 % ľudí nad 40 rokov. V drvivej väčšine prípadov je CHOCHP spôsobená fajčením. Spomedzi fajčiarov, ktorí denne vyfajčia 2 krabičky cigariet, ochorie na CHOCHP každý štvrtý, a v skupine fajčiarov, ktorí denne vyfajčia 20 cigariet, prepukne táto choroba asi u každého šiesteho.

Vývoj CHOCHP u fajčiarov

Tabakový dym, ktorý v priebehu niekoľkých rokov fajčenia dráždi dýchacie cesty, ničí elastické vlákna v pľúcach, a spôsobuje v nich zápal. Ak poškodenie trvá dlho, a je intenzívne, zápal sa nikdy nevyhojí bez následkov – vzniká jazva.

K takýmto zmenám dochádza v prieduškách a v pľúcach pri ich dlhodobom poškodzovaní vdychovaním škodlivín, či pôsobením alergénov. Následne príde k nadprodukcii hlienu, k zhrubnutiu steny a strate rozťažnosti malých dýchacích ciest. To môže viesť až ku kolapsu dýchacích ciest.

Príznaky CHOCHP

Pacientov trpiacich CHOCHP zvyčajne trápi chronický kašeľ, spojený s vykašliavaním hlienov. Jedným z najhorších príznakov je dýchavičnosť. Tá sa zvyčajne zhoršuje časom, a predovšetkým pri námahe.

V pokročilých štádiách sa dýchavičnosť objavuje aj v úplnom pokoji, dokonca môže byť stále prítomná. Býva hlavným zdrojom úzkosti a zhoršenej kvality života, pretože spôsobuje celkovú slabosť, či úbytok na váhe.

Mnohí ľudia pociťujú príznaky CHOCHP, no nevenujú im pozornosť. Kašeľ pripisujú prechladnutiu, a svoje problémy s dýchaním považujú za prirodzenú súčasť starnutia. Zľahčovanie príznakov a podceňovanie ochorenia však môže spôsobiť, že lekára vyhľadajú neskoro – v štádiu závažných, nezvratných zmien na pľúcach. CHOCHP nie je možné úplne vyliečiť, liečba však dokáže zmierniť alebo odstrániť príznaky ochorenia – znížiť frekvenciu a závažnosť vzplanutí, zvýšiť toleranciu fyzickej záťaže a zlepšiť celkový zdravotný stav.

Malý rýchly test

Ak na 3 a viac nasledujúcich otázok pacient odpovie ÁNO, môže ísť o prvý signál, že trpí CHOCHP. V takom prípade by mal požiadať svojho lekára o podrobné vyšetrenie pľúc. Test je len orientačný, diagnostika patrí vždy do rúk lekára.

Fajčíte, alebo ste v minulosti fajčili? Zadýchate sa rýchlejšie, ako vaši rovesníci? Kašlete niekoľkokrát denne? Vykašliavate každý deň hlieny, aj keď nie ste chorý? Máte viac ako 40 rokov? Nemôžete vykonávať bežné činnosti bez toho, aby ste sa zadýchali? Bráni vám nedostatočný dych rozprávať počas rýchlejšej chôdze?

Pridaj komentár