Všimli sme si: Náramky záchrany

Viete, čo sú náramky záchrany?  Sú to obyčajné gumové náramky, ktoré vám môžu zachrániť život.

Silikónové náramky, ktoré nemajú žiadne zázračné vlastnosti, iba nesú prvotnú a dôležitú informáciu o závažnom ochorení človeka, a tým pomáhajú záchrancovi, alebo záchranárovi.

Nie opilec, ale chorý človek

Asi každý z nás sa stretol s tým, že videl na ulici za bieleho dňa človeka, ktorý ležal na zemi. Povieme si – takto opitý, a za bieleho dňa? Ale nie je to vždy tak – mohlo mu prísť zle, odpadol, má nejakú chorobu.

Preto by sme mali zodpovedne pristupovať k takýmto udalostiam. Vďaka náramku záchrany, ktorý nosí človek s vážnou diagnózou na ruke, mu môžeme zachrániť život.

Hlavným zámerom náramkov záchrany je: prelomiť apatiu, nezáujem a strach bežných ľudí z poskytovania prvej pomoci ľuďom, ktorých životy môžu závisieť od jediného telefonátu na linku 112. Teda zmeniť postoj ľudí zo „strachu pomôcť“, na „záujem pomôcť“.

4 diagnózy, 4 farby

Po dôkladných konzultáciách s odborníkmi boli vybrané 4 závažné a najrozšírenejšie diagnózy: epilepsia, cukrovka, vysoký krvný tlak a alergia. Jednotlivé náramky sú farebne odlíšené, a ku každej farbe je priradená príslušná diagnóza.

náramky záchrany farby

Názov choroby je vlisovaný v slovenčine a latinčine. Na základe spätných väzieb sa vyriešil aj iný problém: ako vymyslieť náramky pre ľudí, ktorým sú malé (a zarezávajú sa im do zápästia), a ako pre deti, keďže im boli zase veľké.

Od začiatku minulého roka sú na Slovensko však už aj náramky so suchým zipsom, ktoré sú lemované reflexnou niťou, s obojstrannou nerezovou známkou. Nerezová odnímateľná známka slúži na vygravírovanie dôležitých informácií – podľa potrieb jednotlivca.

V prípade núdzového stavu sú tieto náramky hlavný zdrojom informácií pri záchrane človeka na Slovensku, ako aj v zahraničí. Najmä pre deti to môže byť jediný identifikačný doklad (pre záchrancov, záchranárov, policajtov…), pretože ony väčšinou nevlastnia žiadne doklady.

náramky záchrany diagnózy

Podobné náramky záchrany, na ktorých sú aj iné diagnózy, ako spomínané štyri, už používa Slovenský paralympijský tím, ktorí nás reprezentuje na XI. zimných paralympijských hrách 2014 v Soči.

Viac informácií nájdete na stránke: www.naramky-zachrany.sk

Redakčne pripravil jam

Pridaj komentár