VLÁDA: Verejná minimálna sieť poskytovateľov ZS sa bude určovať po novom

Bratislava 10. augusta (TASR) – Verejná minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti sa bude určovať podľa nových pravidiel. Po novom by sa mala prepočítavať kapacita minimálnej siete na podiel počtu poistencov príslušnej zdravotnej poisťovne na príslušnom území. Vyplýva to z nariadenia vlády o minimálnej sieti, ktoré dnes schválil kabinet.
Doteraz sa kapacita počítala z jej celoslovenského podielu. Spomínanou zmenou sa má podľa ministerstva zdravotníctva zohľadniť rozdielny trhový podiel zdravotných poisťovní, ako aj regionálne rozdiely v ich podieloch.
Zrušiť sa okrem toho má koncept koncovej minimálnej siete, ktorý podľa ministerstva zdravotníctva viedol k deformáciám trhu poskytovateľov zvýhodnením vybraných zdravotníckych zariadení. Do koncovej siete sú zaradení poskytovatelia, na ktorých má dosah ministerstvo zdravotníctva a predstavujú strategický význam pre štát.
Zdravotné poisťovne sú v súčasnosti povinné tieto nemocnice zazmluvniť. Minister Ivan Uhliarik už dávnejšie pripustil, že po zavedení tejto zmeny dôjde k odzmluvneniu niektorých oddelení v štátnych nemocniciach.

Pridaj komentár