V sobotu uložili do Hniezda záchrany v Košiciach zdravého chlapčeka

(Zdroj foto: UNLP Košice)

Na neonatologickom oddelení v areáli na Rastislavovej 43 v Košiciach sa v sobotu popoludní rozozvučal signalizačný tón, ktorý oznamuje nie celkom bežnú udalosť.

Pre zdravotníkov na tomto pracovisku je to neklamné znamenie, že do hniezda záchrany niekto vložil dieťa.

O pár minút neskôr, bola už dieťaťu mužského pohlavia poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť. Podľa odhadov lekárov mal chlapček v tej chvíle asi 5 dní.

Držme palce, aby sa pre zdravého chlapčeka čo najskôr našla vhodná rodina.

Bábätko je zdravé, má len slabú novorodeneckú žltačku

Ako uviedla primárka Neonatologického oddelenia MUDr. Iveta Kostelníková, dieťatko sa teší dobrému zdraviu.

Chlapček mal pri preberaní 3 090 gramov50 centimetrov. Bol oblečený v čistom oblečení, a nenachádzal sa pri ňom žiaden odkaz.

„Bábätko sme hneď merali, vážili, spísali sme všetky potrebné údaje. Urobili sme základné odberové vyšetrenia, ako krvný obraz, biochémiu aj výter na ochorenie COVID-19, ktorý bol negatívny. Klinický stav dieťaťa je dobrý, aj keď má miernu novorodeneckú žltačku,“ uviedla primárka I. Kostelníková.

Po prvotnom vyšetrení, zdravotníci oddelenia určili aj predpokladaný dátum narodenia dieťaťa. Stanovili ho na 12.10.2020, pretože bábätko má ešte zaschnutý pupočník a tiež novorodeneckú žltačku.

UNLP kontaktovala sociálnu sestru aj ostatné úrady

Zdravotníci hneď po nájdení bábätka kontaktovali sociálnu sestru, ktorá postúpi informáciu Úradu práce, sociálnych vecí a rodinymatričnému úradu. Ten bude teraz zodpovedný za umiestnenie bábätka do náhradnej rodiny.

Biologickí rodičia už nemajú možnosť cez nemocnicu získať dieťatko späť. V prípade záujmu musia komunikovať so spomínaným úradom.

Ide už o 18 dieťa v Hniezde záchrany UNLP Košice

Hniezdo záchrany v Košiciach funguje od roku 2005. Spolu tu zatiaľ matky, či iní rodinní príslušníci, priniesli 18 detí, z toho 12 chlapcov a 6 dievčat.

Naposledy sa tak stalo v máji tohto, konkrétne 20. mája. Vtedy v hniezde rovnako našli zdravého chlapčeka.

Zdroj: UNLP Košice

Redakčne upravené (jam)

Pridaj komentár