V rámci Melanoma day vyšetrili v UNLP Košice vyše 70 ľudí

(Zdroj foto: UNLP Košice)

Košice/Bratislava, 11. mája 2017 – Na Klinike dermatovenerológie UNLP Košice na Triede SNP 1 včera bezplatne vyšetrili spolu 73 osôb. Z tohto počtu boli zachytené 4 bazaliómy.

Akcia je každoročným podujatím, ktorého cieľom je preventívne vyšetrenie kože a zvýšenie informovanosti verejnosti o rizikových faktoroch vzniku kožných nádorov – predovšetkým o vplyve slnečného žiarenia, keďže zhubné nádory kože patria k najčastejším typom rakoviny, pričom neobchádzajú ani mladých ľudí.

Rakovina kože je dnes najčastejší typ rakoviny

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) umiera ročne na malígny melanóm 48 000 ľudí. Ten sa môže vyvinúť na predtým nezmenenej koži, ale často vzniká aj z hnedých materských znamienok. Jeho zhubnosť je podmienená rýchlym rastom a šírením nádorových buniek krvou do rôznych orgánov, s tvorbou vzdialených nádorových ložísk – metastáz.

V priebehu 30 rokov stúpol počet prípadov rakoviny kože štyrikrát. Z rakoviny kože sa tak stal najčastejší druh nádorového ochorenia – lieči sa naň každý štvrtý pacient s diagnózou „rakovina“. Podľa lekárov počet chorých ešte porastie.

Melanoma Day UNLP Košice 2
Zdroj foto: UNLP Košice

Kto je ohrozený melanónom?

Melanóm vzniká predovšetkým u ľudí, ktorí majú k nemu genetické predpoklady. Najviac nádorov lekári zisťujú u pacientov vo veku okolo 54 rokov, vysoký nárast zaznamenávajú aj v skupine osôb vo veku 2535 rokov.

Výskyt môžu ovplyvňovať aj lieky, ktoré robia kožu citlivejšou na ultrafialové žiarenie, ako napr. niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, diuretiká, antibiotiká či psychofarmaká.

O UNLP Košice

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice je druhá najväčšia slovenská nemocnica. Poskytuje zdravotnú starostlivosť nielen pre pacientov z Košického kraja, ale v špecifických odboroch pre celý východoslovenský región.

Jej pracoviská – centrá, ústavy, kliniky, oddelenia a ambulancie – sa nachádzajú v areáloch na Rastislavovej č. 43 a na Triede SNP č. 1.

Nemocnica má v súčasnosti 1356 lôžok a zhruba 3350 zamestnancov.

Zdroj: UNLP Košice

Pridaj komentár