Robo Papp: Na Slovensku sa očkuje hlava-nehlava

Slovenský spevák a hudobník Robo Papp (1982) získal Slávika a Aurela v kategórii Objav roka 2000. O dva roky neskôr dostal cenu SOZA za najlepšiu pesničku roka – Vatikánska mena. V roku 2003 naspieval v zoskupení G8 coververziu piesne skupiny Money Factor Vráť trochu lásky medzi nás. Album Čarovný dom vydal v roku 2007 a pred štyrmi rokmi naspieval titulnú skladbu k muzikálu Príbeh ulice. Tento rok vsadil na odvážne bilbordy, ktoré promujú jeho spoločný singel s Bystríkom. Prinášame s ním rozhovor.

 

Máte za sebou projekty s niekoľkými spevákmi. S ktorým ste „bodovali“ najviac?

Ťažko povedať, so všetkými sa mi spolupracovalo veľmi dobre. Veľa som spolupracoval aj s Paľom Hammelom. Dara, Tina, Richard Müller, to všetko sú veľkí profesionáli, a baví ma s nimi robiť. Ak sa ale bavíme o bodovaní, potom to bolo určite s Bystríkom, s ktorým veľmi úzko spolupracujem od roku 2008.

Hudobná scéna na Slovensku. Ako je to s marketingom, angažmánmi?

Pravidlá fungovania v hudobnej branži sa za posledných 13 rokov dosť zmenili. Kedysi sme len sedeli na zadku a čakali, kým zazvoní telefón, čo bolo skoro nonstop (úsmev). Dnes, keď sa chce človek hudbou živiť, musí pre to naozaj aj niečo urobiť.

Kampane. Zapojili ste sa do takej, ktorá bola zameraná na prevenciu ochorení?

Som členom tzv. zúbkovej hliadky v projekte Veselé zúbky, v ktorom učíme deti predškolského a školského veku správnu starostlivosť o chrup.

Prejdime k životnému štýlu vašej rodinky. Robíte kroky pre pevné zdravie?

Ja som v tomto taká rozpoltená osobnosť – na jednej strane mi doma v špajzi pravidelne klíči mungo, na druhej strane si vždy rád dám pečenú kačicu s lokšami (smiech). Snažíme sa ale preferovať zdravšiu stravu. Naša dcéra napríklad pije iba kozie mlieko, snažíme jej kupovať bio ovocie a zeleninu, ale nerobíme si z toho ťažkú hlavu.

Stali ste sa tatinom. Zmenilo vás to, ste „niekde inde“?

Dcéra Isabella sa nám narodila v 29. týždni, a mala iba 600 gramov, čiže prvé mesiace svojho života strávila v nemocnici. Myslím, že to nám zmenilo život; prežili sme tri mesiace najväčšieho strachu v živote. Dnes má 3 a pol roka, je zdravá, takže sme šťastní.

V médiách tento rok rezonovalo, že vás pediatrička nahlásila, keď ste odmietli dať zaočkovať dcérku, hoci to prikazuje zákon. Porozumela vášmu rozhodnutiu, a naopak – vy chápete, prečo je to takto nastavené?

Systém na Slovensku určite správne nastavený nie je. Samotní pediatri častokrát nevedia, aké deti sa očkovať môžu, ako správne očkovať. Neupozorňujú rodičov na možné nežiaduce účinky očkovania – očkujú automaticky. Bez opýtania, bez debaty s rodičmi.

Dostali ste z úradu kvôli tomu predvolanie. Zaplatili ste aj pokutu?

Regionálny úrad verejného zdravotníctva po hodinovom rozhovore uznal, že naša dcéra zatiaľ očkovaná nemusí byť: pokutu sme nedostali. Naopak, volali našej pediatričke a vysvetlili jej, prečo našu dcéru nemá očkovať. Vtedy som pochopil, že u nás sa očkuje hlava-nehlava, a naši lekári občas nie sú kompetentní, aby naše deti očkovali.

 

 

Na Slovensku sa očkuje celoplošne. Boli ste ako rodičia informovaní o nežiaducich účinkoch vakcíny?

Neboli. Mnohí pediatri rodičom povedia, že očkovanie nemá nežiaduce účinky, alebo, že sa ich netreba báť. Pritom si stačí pozrieť príbalový leták vakcíny, z ktorého je jasné, že aj samotná firma, ktorá vakcínu vyrába, uznáva možné nežiaduce účinky, a nie je ich málo.

Vaše doterajšie skúsenosti z ambulancií, nemocníc. Poskytli vám kvalitnú zdravotnú starostlivosť?

Musím povedať, že keď sa nám dcérka narodila, dostala prvotriednu starostlivosť na oddelení patologických novorodencov v bratislavskej fakultnej nemocnici na Kramároch. To, že slovenské zdravotníctvo nemá vybavenie, konkurujúce vyspelejším krajinám, vyvažuje snaha našich šikovných lekárov a sestier.

Systém zdravotného poistenia. Je pre vás prijateľný, primeraný?

Je zbytočné sa sťažovať, že tu niečo nefunguje, pretože tu nefunguje skoro nič (úsmev).

Na Slovensku pôsobia občianske združenia Malíček (s rodičmi predčasne narodených detí) a Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania. Viete o nich?

Viem o nich. S Iniciatívou pre uvedomenie si rizík očkovania som v občasnom kontakte.

Kreativita v kuchyni a relácie o varení. Sú vám blízke? Posuniete nejaký „jesenný“ recept?

Gastronómia je moja vášeň, milujem dobré jedlo. Rád varím, každý deň sa učím niečo nové. Píšem vlastný blog o varení, kde uverejňujem svoje recepty, aj pocity z reštaurácií, ktoré navštívim.

Vystúpenia v tomto roku. Kam nás pozvete, čo máte nové?

Čo sa týka hudby, väčšinou koncertujem s Bystríkom. Koncerty sa dajú nájsť na našej webstránke, alebo na sociálnych sieťach.

 

Fotografie: online archív Roba Pappa

Pridaj komentár