Prírodný vápnik: Lámu sa vám nechty, trpíte nespavosťou, búši vám srdce?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Dožiť sa v zdraví vysokého veku, chce asi každá z nás.

Ako to ale dosiahnuť? 

Čo by sme mali robiť?

Aké príznaky si všímať?

A kedy ich začať riešiť?

Dôvodom môže byť nedostatok vápnika!

Jedným z najvýznamnejších prvkov pre naše telo je vápnik. K tomu vitamíny K2 a D3, ktoré ovplyvňujú jeho vstrebávanie a ukladanie.

Ak dôjde k dlhodobému poklesu hladiny vápnika, telo si ho dopĺňa z kostí. To spôsobuje, že kosti sú poróznejšie, krehkejšie, a zvyšuje sa tak riziko zlomenín. Výsledkom je osteoporóza.

Osteoporóza

Rednutie kostí, osteoporóza, je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty (vznikajú poruchy štruktúry kostí), čím sa zvyšuje riziko zlomenín.

Osteoporóza sa nazýva aj tichý zlodej kostí, pretože pacienti (aj celé roky) netušia, že sa im odbúrava kostné tkanivo. O chorobe sa dozvedia väčšinou až pri prvej zlomenine, ktorá môže byť – vo vyššom veku – smrteľná.

Kritickými obdobiami pre rozvoj osteoporózy sú najmä obdobia menopauzystaroby. Vznik a rozvoj osteoporózy sa dá (do určitej miery) ovplyvniť:

 • prevenciou,
 • správnou výživou,
 • pohybom,
 • dostatočným príjmom prírodného vápnika a vitamínov K2 a D3.

Väčšina ľudí ale nevie, prečo je príjem prírodného vápnika dôležitý, a prečo by ho mali užívať spolu s vitamínmi K2 a D3.

Všetky dôležité informácie nájdete na stránkach projektu www.somstalekost.sk a na Facebooku, kde sa vždy dozviete niečo nové.

nedostatok vápnika osteoporóza

Prečo potrebujeme viac, ako len vápnik?

Ak chcete byť v dobrej kondícii, mať pevné a pružné kosti, doprajte si každý večer dávku prírodného vápnika a každé ráno kombináciu vitamínov K2 a D3.

Zapamätajte si, čo je pre vás dôležité:

Vápnik večer + vitamíny K2  a D3 ráno

Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostí, no zohráva dôležitú úlohu aj pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi.  Pravidelné užívanie vápnika nám nepomôže, ak ho neberieme spolu s vitamínom K2 a D3.

Tieto dva vitamíny sú dôležité pri vstrebávaníukladaní vápnika. Patria medzi najvýznamnejšie vitamíny, a pritom ich príjem veľmi zanedbávame.

Vitamín D3

Ovplyvňuje vyše 200 procesov v našom tele. Udržiava najmä správnu hladinu vápnika v krvi, ktorý je nevyhnutný pri vývoji, raste a obnove kostí. Podieľa sa aj na:

 • imunitných procesoch,
 • regulácii krvného tlaku,
 • raste krvných, svalových a kožných buniek.

Keďže vieme, že zásoba vitamínu D3 z leta nám vydrží len niekoľko týždňov, niet sa čo čudovať, že jeho nedostatkom trpí vyše 60 % z nás. Ideálne preto je, aby deti, ženy počas tehotenstva a dojčenia, ženy v strednom veku a v období menopauzy, rovnako aj seniori, užívali pravidelne prírodný vápnik a vitamíny K2 a D3.

prírodný vápnik vitamín

K2

Je v tukoch rozpustný vitamín, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí, a pravdepodobne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Vďaka vitamínu K2, smeruje vápnik priamo do kostí a zubov, kde je potrebný, a neukladá sa v cievach a v mäkkých tkanivách.

Prečo práve prírodný vápnik?

Dôvod je jednoduchý. Prírodný vápnik má o 30 % vyššiu vstrebateľnosť, ako vápnik vyrobený chemickou reakciou. Jeho výhodou je aj to, že (okrem vápnika) obsahuje základné minerálne prvky, ktoré vstrebávanie vápnika podporujú:

Prírodný vápnik zároveň neobsahuje žiadne prídavné chemické látky, ktoré by zaťažovali organizmus!

Koľko vápnika potrebujeme?

Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a iných faktorov. Žena potrebuje vyššiu dávku, ak je tehotná, dojčí, alebo je v menopauzálnom veku.

Vápnik zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení zlomenín, keď dokáže celý proces urýchliť. Denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je 1.500 mg.

prírodný vápnik zuby deti

Prejavy dlhodobého nedostatku vápnika u detí:

 • poškodená tvorba a rast kostí a zubov,
 • časté zubné kazy,
 • nižší vzrast (oproti rovesníkom), zhoršený rast,
 • rachitída (krivica).

Prejavy dlhodobého nedostatku vápnika u dospelých:

 • osteoporóza (rednutie kostí),
 • paradentóza (uvoľňovanie zubov),
 • časté zubné kazy,
 • búšenie srdca,
 • nespavosť,
 • svalové zášklby, kŕče a bolesti svalov,
 • opary a pľuzgiere v ústach,
 • ekzémy,
 • priečna lámavosť nechtov,
 • zvýšené vypadávanie vlasov,
 • nadmerné menštruačné krvácanie, zhoršenie príznakov predmenštruačného syndrómu,
 • škrípanie zubov.

prírodný vápnik vypadávanie vlasov

Stačí vápnik v strave?

Najvýznamnejším zdrojom vápnika je mlieko, podobne mliečne výrobky. Bohaté na vápnik sú aj rastlinné zdroje, ako mak, lieskovce, vlašské orechy, sója, a aj niektoré minerálne vody.

Zabezpečiť potrebný denný prísun vápnika v strave, však nemusí byť vôbec jednoduché, pretože:

 • s pribúdajúcim vekom klesá schopnosť využitia vápnika – tenké črevo horšie absorbuje vápnik,
 • na to, aby sa vápnik ukladal priamo do kostí, potrebuje nielen vitamín D3, ale (podľa najnovších medicínskych poznatkov) aj vitamín K2, ktorý vápnik nasmeruje presne tam, kde ho potrebujeme – do kostí a zubov,
 • nesprávne kombinujeme jedlo – je nevhodné, keď kombinujeme jedlá s vysokým obsahom vápnika a tuku, s vlákninami a nápojmi s vysokým obsahom fosforu.

Pravdepodobne aj vy máte nízku hladinu vitamínu D

Na príjem vitamínu D vplýva viacero faktorov. Keďže ho prijímame predovšetkým zo slnka, a to u nás nesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do februára.

V súčasnosti trpí nedostatkom vitamínu D takmer 60 % populácie všetkých vekových skupín, z toho polovica má hodnoty tohto vitamínu na extrémne nízkej úrovni.

Novorodencidojčatá, ktoré nemôžu byť veľmi vystavované slnečnému žiareniu, užívajú v prvom roku života vitamín D v kvapkách.

prírodný vápnik D3

Ďalším dôvodom nedostatku vitamínu D môže byť smog, ktorý prepúšťa slnečné žiarenie v obmedzenom množstve, rovnako tak používanie ochranných opaľovacích prostriedkov. Aj vek zohráva v tomto procese svoju úlohu, pretože starší ľudia slabšie prijímajú vitamín D zo slnka.

Podobne sú na tom aj ľudia s prirodzene vyššou pigmentáciou, či opálení ľudia, u ktorých opálená vrstva pôsobí ako filter.

Ako sú na tom Slováci?

To, že kosti Slovákov nie sú v poriadku, sa potvrdilo aj na nedávnej osvetovej akcii Týždeň zdravia v Nemocnici Malacky, kde zástupcovia spoločnosti BIOMIN (spolu s lekármi) merali hustotu kostí denzitometrom.

„Spolu sme vyšetrili 284 ľudí, z ktorých len necelých 20 %  (56 pacientov) malo obsah minerálov v kostiach v rámci normy. Takmer 48 % vyšetrených  (135 pacientov) malo nižšiu hodnotu minerálov, čo môžeme považovať za osteopéniu, predstupeň osteoporózy. Pravdepodobnosť osteoporózy preukázalo 33 % (93 pacientov) nameraných hodnôt,“ hodnotí výsledky denzitometrie doktorka Ingrid Oppenbergerová, medicínska riaditeľka BIOMIN, a.s.

„Zaujímavé pre nás bolo zistenie, že ľudia naozaj netušia, prečo je vápnik pre nich dôležitý, a aké následky môže mať jeho nízky príjem,“ upozorňuje dr. Oppenbergerová.

Nový projekt za zdravé kosti

Preto jediný výrobca prírodného vápnika v strednej Európe, slovenská spoločnosť BIOMIN, a.s., z Cífera, spúšťa v týchto dňoch projekt – Som stále kosť.

„Webová stránka s rovnakým názvom je určená pre všetkých, ktorí chcú mať pevné kosti, krásne zuby, pružné cievy, zdravé srdce, silné svaly a dobrú imunitu. Vápnik a vitamíny totiž všetky tieto procesy ovplyvňujú,“ vysvetľuje dr. Oppenbergerová.

Na internetovej stránke www.somstalekost.sk nájdete všetky informácie, ktoré by ste mali vedieť o dôležitosti užívania prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3. Ich dostatočným príjmom prispejete k udržaniu zdravých kostí, zubov, k správnej činnosti svalov a fungovaniu imunitného systému.

Rozmýšľate, aký darček by ste mohli kúpiť svojim rodičom a starým rodičom? Zvážte náš tip pre zdravie, na stránke www.somstalekost.sk. Viac informácií nájdete aj na Facebooku Som stále kosť.

prírodný vápnik mlieko syry

Vedeli ste?

 • Ak stravou neprijímame dostatočné množstvo vápnika, dôjde k poklesu jeho hladiny v krvi, a telo si ho dopĺňa z kostí?
 • Denne by ste mali prijať 8001.200 mg vápnika, 800 I.U. vitamínu D3 a 60 μg vitamínu K2?
 • Vápnik by ste mali užívať večer, pretože vtedy sa najlepšie vstrebáva do kostí a zubov?
 • Vitamíny K2 a D3 sa užívajú ráno?
 • Najviac ohrozené osteoporotickou zlomeninou sú štíhle ženy nižšieho vzrastu, častejšie blondínky s modrými očami, ktoré sa neopaľujú a menej hýbu?

Článok „Prírodný vápnik: Lámu sa vám nechty, trpíte nespavosťou, búši vám srdce?“ nie je redakčným obsahom.

Pridaj komentár