Prineste do Rooseveltky použité okuliare a pomôžete iným ľuďom

(Zdroj foto: FNsP Roosevelta Banská Bystrica)

Použité okuliare, ktoré pomôžu ľudom z rozvojových krajín, môžete od tohto týždňa odovzdať na zbernom mieste už aj vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica.

Nemocnica sa podpisom memoranda zapojila do celosvetového charitatívneho programu Lions Recycle for Sight, ktorého organizátorom je Lions club international.

Memorandum o spolupráci, ktorým deklarujú začiatok spolupráce pri zbere použitých okuliarov na humanitárne účely, podpísali vo štvrtok 18. januára 2018 generálna riaditeľka FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica, Ing. Miriam Lapuníková, MBA, a Ing.  Janka Slaná, MBA, charter prezidentka Lions club Banská Bystrica LEA.

Použité okuliare môže priniesť každý

Do aktivity sa zapojili zamestnanci nemocnice, pacienti a ich návštevy – všetci prinášajú svoje staré dioptrické alebo slnečné okuliare pre deti i pre dospelých. Pripravené sú zberné nádoby, ktoré sa nachádzajú vo vstupných halách polikliniky a lôžkovej časti, či pri očných ambulanciách na 3. poschodí poliklinickej časti.

Lions club ich následne zasiela do Talianska na vyčistenie, repasáciu, triedenie a balenie. Takto pripravené ich zasiela k slabozrakým  ľuďom do rozvojových krajín, ktorí takúto pomoc potrebujú, no okuliare si zakúpiť nemôžu.

„Všetci môžeme pomôcť. Verím, že v každej zásuvke nájdeme okuliare, ktoré sú už používané. Tieto zabudnuté okuliare môžu zmeniť život niekoho iného. To je dôvod, prečo sa zapojiť do projektu Lions Recycle Sight,“ vysvetľuje Janka Slaná, charter prezidentka Lions club Banská Bystrica LEA.

Použité okuliare 2
Zdroj foto: FNsP Roosevelta Banská Bystrica

Kto dobré nevidí, nemôže pracovať ani čítať

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, 153 miliónov ľudí má nekorigované refrakčné chyby (krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus). Väčšinu týchto zrakových chýb je možné rýchlo diagnostikovať a ľahko liečiť, za použitia korekčných šošoviek.

Napriek tomu, milióny ľudí v rozvojových krajinách trpia, pretože nemajú okuliare. Nemôžu sa učiť, pretože čítanie je ťažké. Nemôžu pracovať, pretože nevidia jasne. Pre deti jasné videnie znamená – lepšie vzdelanie, zdravší rozvoj a vyššiu kvalitu života. Pre dospelých vznikajú väčšie pracovné príležitosti, čím vzrastá ekonomicka sila krajina, seniori sú zase menej závislí od druhých.

„Je tu teda 153 miliónov dôvodov na zapojenie sa do takejto prospešnej činnosti. Som veľmi rada, že aj naša nemocnica sa pripája do celosvetového programu zberu použitých okuliarov,“ približuje dôvody generálna riaditeľka nemocnice, Ing. Miriam Lapuníková.

Organizátori kampane veria, že mnoho Bystričanov zareaguje na výzvu a vyzbierajú veľa okuliarov. V minulom roku sa podarilo zozbierať na území Česka a Slovenska spolu 27.620 kusov okuliarov. Vďaka tomu vytvorili aj svetový rekord – takmer trojkilometrovú (2.820 m) reťaz z dioptrických a slnečných okuliarov, ktorú natiahli na atletickej dráhe štadióna SNP na Štiavničkách.

Zdroj: FNsP Roosevelta Banská Bystrica

Pridaj komentár