Bojovníci za zdravie: Ako Ladislav získal nový pohľad na svet

(Zdroj foto: Dôvera)

Korene Ladislavových problémov so zrakom siahajú až do jeho detstva.

V posledných rokoch sa však situácia zhoršila natoľko, že bez použitia lupy drobnejší text neprečítal. Verdikt očnej lekárky preto znel jasne – operácia očí.

Astigmatizmus

Táto závažná optická porucha, zapríčinená rohovkou alebo šošovkou nepravidelného tvaru, obmedzovala Ladislava nielen v práci, ale aj pri športe. Práve kvôli ťažkému stupňu ďalekozrakosti musel nadšenec vysokohorskej turistiky načas povesiť na klinec svoje koníčky, medzi inými aj obľúbený bicykel, lyže a korčule. Rozhodol sa totiž pre radikálne riešenie situácie – implantovanie umelých očných šošoviek.

Ladislav astigmatizmus grant Dôvera
Zdroj foto: Dôvera

Odkedy máte problémy so zrakom?

Hendikep ma prenasleduje od ranného detstva. Už v prvej triede na základnej škole sa učiteľovi nezdalo, z akej blízkosti pozerám do šlabikára. Odvtedy nosím okuliare natrvalo.

Zvykli ste si na ne?

Už ako dieťaťu mi dosť prekážali. Každú chvíľu boli s nimi technické ťažkosti, buď sa zlomili pri hre, hokeji, alebo len tak vypadlo sklíčko. Za okuliare som sa nikdy nehanbil, ale túžil som mať zdravý zrak, ako ostatní chalani. Okrem toho, veľmi rád bicyklujem, korčuľujem, s dcérou radi chodievame plávať a člnkovať, na turistiku, v zime zase obľubujem zjazdové a bežecké lyžovanie. Počas všetkých týchto aktivitách mi boli okuliare dosť veľkou prekážkou.

Kedy sa u vás prvýkrát zrodila myšlienka na operáciu?

Môj zrak sa mi časom stále len zhoršoval a jediným riešením bolo zvyšovanie dioptrií. Takmer každé štyri roky bola potrebná korekcia smerom „hore“. Keď som mal tridsať, práve sa začínala éra laserových operácií, no žiaľ, moje zrakové postihnutie – ďalekozrakosť  v kombinácii s astigmatizmom – nebola vhodná diagnóza pre takýto zákrok.

Kedy ste sa stali vhodným adeptom?

Asi pred rokom, pri poslednej návšteve u mojej očnej lekárky, som sa dozvedel o možnosti implantácie umelých očných šošoviek, tzn. úplné nahradenie vlastných poškodených šošoviek umelými. Objednal som sa na vyšetrenie, po ktorom lekári konštatovali, že som vhodný kandidát na operáciu.

Operáciu ste už absolvovali. V akom štádiu sa momentálne nachádza váš zrak?

Pocity bezprostredne po operácii boli zmiešané. Zdalo sa mi, že s pravým okom niečo nie je v poriadku. Kontrola ukázala, že šošovka je posunutá a z hodiny na hodinu som absolvoval druhý korekčný zákrok. Ani ten nedopadol podľa predstáv a šošovka sa znovu posunula. Ďalšie vyšetrenia odhalili, že nestabilita šošovky je spôsobená atypickým tvarom môjho pravého oka. A tak riešením na stabilizáciu správnej polohy šošovky bola implementácia fixačného prstenca do oka. Takže tretí, veľmi ojedinelý zákrok.

Ako to nakoniec dopadlo?

Mal som veľký rešpekt, aj obavy. Už mám po zákroku, a o mesiac, po kontrole sa uvidí, ako zabrala. Pravé oko ešte nie je úplne v optimálnej kondícii, ale presné výsledky ukáže až odborné vyšetrenie.

Ako sa cítite po tom, ako ste sa úplne zbavili okuliarov?

Oveľa komfortnejšie. Nemusím neustále myslieť na okuliare do diaľky, na čítanie, neustále ich kontrolovať, dávať pozor, aby som ich niekde nestratil. Preto bolo pre mňa príjemným prekvapením, keď mi prišiel email s oznámením, že mi udelíte grant vo výške niekoľkých tisícov eur. Okrem priamych nákladov na operáciu, boli pre mňa nezanedbateľnou položkou aj výdavky na cesty do kliniky v Martine. Bez pomoci rodiny by som to nezvládol. Preto by som chcel poďakovať aj im, že v neľahkých zimných podmienkach obetovali svoje voľno a dovolenky, aby ma sprevádzali.

astigmatizmus ladislav po operácii očí
Zdroj foto: Dôvera

Získajte grant aj vy!

Poistenci Dôvery, zbystrite pozornosť! Ak máte vy, vaše dieťa, rodič či priateľ zdravotný problém, no liečbu nie je možné zo zákona hradiť z verejného zdravotného poistenia, je tu riešenie, ktoré využil aj Ladislav. Grantový program Bojovníci za zdravie pomohol už takmer 400 žiadateľom.

Stačí vyplniť elektronickú prihlášku na stránke www.bojovnicizazdravie.sk v čase od 2. apríla do 4. mája a máte možnosť získať peniaze na zaplatenie zákroku, špeciálnej liečby, rehabilitácie alebo zdravotnej pomôcky.

Musíte splniť len 2 podmienky:

  • osoba, na ktorej liečbu budú financie použité, musí byť poistencom Dôvery,
  • liečba alebo pomôcka nie je vôbec, alebo je len čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Koľkým ľuďom už pomohla Dôvera?

Projekt Bojovníci za zdravie, ktorý spustila Dôvera, pomohol už takmer 400 deťom a dospelým celkovou sumou približne 450 000 eur. Jedným z podporených bojovníkov bol aj Ladislav, ktorý vďaka Bojovníkom za­ zdravie získal grant vo výške 1 500 € na operáciu očí.

Pridaj komentár