NITRA: Od piatku bude parkovanie v nitrianskej nemocnici spoplatnené

Nitra 14. júna (TASR) – V piatok 17. júna sa končí skúšobná prevádzka parkovacieho systému v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre. Po 16. hodine už každý vodič, ktorý vojde do areálu nemocnice vozidlom na dlhšie ako 30 minút, zaplatí 50 centov za každú začatú hodinu parkovania. Od platenia sú oslobodení len zdravotne ťažko postihnutí a ľudia, ktorí prídu do nemocnice darovať krv. Tí si budú musieť dať parkovací lístok potvrdiť na pracovisku Národnej transfúznej služby a pri výjazde z areálu odovzdať potvrdený lístok vrátnikovi. „Za parkovanie kratšie ako 30 minút sa platiť nebude, ak niekto privezie alebo odvezie pacienta, nemusí platiť nič,“ uviedol riaditeľ nemocnice Kamil Koleják. Celodenné parkovanie v areáli nemocnice vyjde na 10 eur. 
Od spoplatnenia parkovného v areáli si vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre sľubuje skvalitnenie služieb pre pacienta. Súčasnú situáciu označuje Koleják za neúnosnú. Množstvo zaparkovaných áut môže byť problémom napríklad pri potrebnom zásahu hasičov, preplnený areál bráni bezproblémovému prejazdu sanitiek a ohrozuje aj samotných pacientov. V súčasnosti je v areáli nemocnice približne 230 miest na parkovanie. V budúcnosti by sa mal ich počet zvýšiť. Okrem dobudovaného parkoviska pre zamestnancov vznikne po dostavbe ďalšieho nemocničného pavilónu 110 nových parkovacích miest. „Predpokladám, že až v tom momente bude situácia lepšia. Do skončenia výstavby pavilónu nevieme situáciu s parkovaním riešiť optimálne,“ konštatoval Koleják. Návštevníci nemocnice majú naďalej k dispozícii bezplatné parkovisko za chirurgickým pavilónom, kde je 120 parkovacích miest. 
K spoplatneniu vjazdu vozidiel do svojho areálu pristúpilo viacero nemocníc na Slovensku. Od začiatku februára tohto roka vyberá poplatky za parkovanie Fakultná nemocnica v Trnave, kde sa za vjazd do areálu nemocnice platí denný poplatok jedno euro. O mesiac neskôr spoplatnila túto službu nemocnica v Prešove, kde polhodinový vjazd vyjde vodiča na 30 centov, celodenné parkovanie na 4,20 eura. Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch vyriešila problém s parkovaním pred niekoľkými rokmi, keď parkoviská prenajala spoločnosti, ktorá ich spravuje a vyberá poplatky.

Pridaj komentár