Muži zabúdajú viac. Aj váš partner zabudol na výročie? Čo je za tým?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

A je to vonku! 

Mužov často obviňujeme, že zabúdajú na naše narodeniny, výročia svadby a iné sviatky.

Štúdie pritom ukazujú, že nemusí ísť o nezáujem či nedbanlivosť.

Muži sú jednoducho zábudlivejší ako ženy, a to bez ohľadu na vek.

Prečo je to tak?

Prečo muži zabúdajú viac?

Nórska štúdia: Muži zabúdajú viac od mladosti

Nórska štúdia, na ktorej sa zúčastnilo takmer 40 000 mužovžien, priniesla jasné výsledky. Približne polovica zúčastnených uvádzala určité problémy s pamäťou, no čuduj sa svete, mužov bolo v každej vekovej kategórii viac, než žien.

Ešte prekvapivejšie bolo zistenie, že tak ako 60-tnici, zabúdajú aj 30-tnici. Vedci totiž predpokladali, že zabúdanie súvisí s vyšším vekom. Áno, u žien to platí. Ale u mužov až tak nie. Muži sú zábudlivejší „od prírody“.

Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že zábudlivosť u mladých mužov zvyšuje predpoklad demencie vo vyššom veku.

Ak by to tak bolo, zábudlivosť mladíka by sme začali brať vážne, pretože by mohla znamenať demenciu v neskoršom veku.

Vysoký tlak = horšia pamäť?

Rozdiely v pamäťových schopnostiach medzi oboma pohlaviami sú veľkou záhadou. Aj preto odborníci hľadali súvislosť medzi zabúdaním a zdravotnými problémami.

Výskum potvrdil, že častejšie zabúdajú ľudia s vysokým krvným tlakom, resp. s nadváhou/obezitou. Zaujímavé je, že tieto faktory opäť vplývajú skôr na mužov, než na ženy.

V každom prípade, problémy s tlakom, cholesterolom či nadváhou, vyvolávajú rôzne neurodegenerácie, a tie zase zhoršujú pamäť.

Na druhej strane, neexistuje žiadne ďalšie vysvetlenie, prečo muž s vysokým tlakom zabúda viac, ako žena s vysokým tlakom (resp. s nadváhou a pod.)

Mozog muža je inak poprepájaný

Štúdia z roku 2013 konečne našla dôkaz, že ženský mozog a mužský mozog fungujú odlišne. A uviedla aj dôvod. Nie je to pre hormóny, ani väčšiu citlivosť žien. Je to kvôli odlišným prepojeniam v mozgu.

Aké rozdiely vedci našli?

Kým u žien skvele spolupracujú obe hemisféry v najväčšej časti mozgu – „supratentoriálnej“, muži lepšie fungujú v rámci jednej hemisféry, či v oblasti mozočka. Čo to v preklade znamená?

Muži vedia lepšie koordinovať činnosti, ale ženy sú lepšie pri spracúvaní priestorových informácií, či pri narábaní s empatiouintuíciou. Naše mozgy sa teda skvele dopĺňajú, aj keď to občas prináša nedorozumenia.

„Mapy ženských a mužských mozgov ukazujú výrazné rozdiely v architektúre. Poskytujú nám základné vysvetlenia, prečo muži vynikajú v určitých úlohách, a ženy v iných,“ povedala vedúca autorka štúdie, doc. Ragini Verma z Penn’s Perelman School of Medicine.

Muži zabúdajú viac 2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Viete, ako rýchlo v mozgu prúdia informácie?

Valia si to rýchlosťou 431 km za hodinu! Napríklad z mozgu do nohy je to len meter, takže informácie sú v „cieli“ prakticky hneď. Samozrejme, ak je mozog neporušený, teda zdravý.

Ľudský mozog dokáže rozsvietiť žiarovku

Náš mozog vyrába približne 23 wattov energie. To je dosť aj na rozsvietenie žiarovky! Ešte sa „mu“ čudujete, že potrebuje každú noc oddychovať, aby mohol dobre slúžiť?

Určite ste už postrehli, že po prebdenej noci výrazne klesá vaša výkonnosť, tvorivosť, či rýchlosť reakcií. Áno, je to kvôli nedostatočnému relaxu mozgu.

Navyše, nedostatok spánku hromadí v mozgu niektoré typy bielkovín, ktoré priamo súvisia so vznikom Alzheimerovej choroby. A viete, čo táto diagnóza prináša. Priam desivú zábudlivosť.

Vedeli ste, že…?

  • Mozog je najtučnejším orgánom v tele? Obsahuje minimálne 60 % tuku. Preto je pre zdravie mozgu dôležitá strava bohatá na tuky.
  • Mozog nemôže bolieť? Hoci má vrstvy membrán a krvných ciev, ktoré obsahujú receptory bolesti, „pre seba“ nemá žiaden receptor.
  • Mozog tvorí iba 3 % našej hmotnosti, ale prúdi doň až 30 % krvi?
  • Mozog pracuje stále, aj keď spíme?
  • Mozog dnešných ľudí je menší, ako mozog predkov? Nie je to však tým, že by sme boli hlúpejší. Zmenšila sa však celková veľkosť hlavy.
  • Mozog je rýchlejší ako najrýchlejší počítač na svete?

Informácie v článku „Muži zabúdajú viac. Aj váš partner zabudol na výročie? Čo je za tým?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/271642

https://www.medicalnewstoday.com/articles/269652

https://bestlifeonline.com/health-facts/

https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/11-fun-facts-about-your-brain

Pridaj komentár