Muž si urobil tehotenský test a vyšli mu dve čiarky! Čo to znamená?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Poviete si: čo je to za hlúposť, veď muži nemôžu byť tehotní! To je síce pravda, ale existuje veľmi silný dôvod, prečo by si z času na čas mohli aj oni „ciknúť“ na tehotenský test. Zaujíma vás dôvod?

Na sociálnych sieťach sa objavil žartovný príbeh zobrazujúci muža, ktorý si urobil tehotenský test. Zostal mu doma po bývalej priateľke. To, čo najskôr považoval za humornú šou, však skončilo nepríjemným prekvapením. Keď test použil tak, ako sa to robí v prípade ženy, ukázal mu dve čiarky. Pozitívnym tehotenským testom sa chválil, až kým nebol upozornený na to, že to nie je dôvod na smiech. Naopak.

Ako fungujú tehotenské testy?

Vieme, že tehotenské testy reagujú na zvýšenú hladinu hCG – ľudského choriového gonadotropínu v moči. Vďaka rýchlemu vzostupu hladín v sére je hCG výborným markerom na skoré potvrdenie tehotenstva. Jeho hladina sa zvyšuje krátko po implantovaní oplodneného vajíčka do steny maternice. Tento gonadotropín podporuje funkciu žltého telieska a rast výstelky maternice. Hormónu hCG sa hovorí aj placentárny hormón a má podjednotky alfa a beta. Ak dosiahne hCG istú hladinu, ukážu sa na teste dve čiarky. Znamenajú, že žena je tehotná.

Čo znamená, ak má muž pozitívny tehotenský test?

Sú však aj iné stavy, ktoré vyvolávajú nárast hladín hCG, dokonca aj u mužov. Akékoľvek zvýšenie tohto hormónu, ktoré nesúvisí s tehotenstvom, je podľa onkologických odborníkov patologické. Teda znamená problém.

Ak si muž spraví tehotenský test a skutočne mu vyjdú dve čiarky, znamená to jedno. Mal by čo najskôr navštíviť lekára, pretože pozitívny výsledok testu môže byť znakom rakoviny semenníkov.

Z vtipného príbehu rakovina semenníkov!

Žiaľ, dve čiarky na tehotenskom teste, ktorý „ociká“ muž, môžu byť skutočne zlým znamením. Ukazuje sa, že rôzne typy rakoviny semenníkov produkujú rovnaký hormón, ktorý spájame s tehotenstvom. Je veľmi málo stavov, ktoré v tele tvoria beta hCG – rakovina semenníkov je jedným z nich. Nádor v semenníku potvrdili i mužovi, ktorý vtipkoval na sociálnych sieťach. Našťastie bol zachytený v ranom štádiu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Rakovina semenníkov: príznaky

Rakovina semenníkov najčastejšie postihuje mladých mužov vo veku 15 až 40 rokov. Je zákerná v tom, že prvé štádiá si nemusíte všimnúť. I keď je tento nádor zriedkavý, vždy treba myslieť na prevenciu. Väčšina zhubných nádorov semenníkov vychádza z buniek produkujúcich spermie. Prvým spozorovaným príznakom zvyčajne býva nebolestivá hrčka v semenníku, preto je dôležité, aby si muži robili pravidelne každý mesiac samovyšetrenie.

Ďalšími príznakmi rakoviny semenníkov sú:

 • opuch,
 • pocit ťažkého mieška,
 • bolesť alebo pocit nepohodlia v semenníku.

V prípade metastáz v lymfatických uzlinách sa objavuje bolesť chrbta.

Riziko rakoviny semenníkov zvyšujú tieto faktory:

 • nezostúpený semenník/nezostúpené semenníky,
 • abnormálne bunky v semenníkoch,
 • problémy s plodnosťou,
 • rakovina semenníkov v osobnej alebo rodinnej anamnéze,
 • hypospádia (vrodená vývojová chyba močovej rúry),
 • ingvinálna hernia (slabinová prietrž),
 • HIV alebo AIDS,
 • kaukazská (europoidná) rasa,
 • testikulárna mikrolitiáza (nahromadenie vápnika v semenníku),
 • vysoký vzrast.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Diagnostika rakoviny semenníkov sleduje tri hlavné markery. Okrem hladiny hCG sú to hladiny AFP a LDH. Na základe výsledkov onkológ navrhne tú najvhodnejšiu liečbu (chirurgická liečba, rádioterapia, chemoterapia). Samozrejme, i v tomto prípade platí: čím skôr zhubný nádor objavíte, tým je väčšia šanca na uzdravenie.

Pri akých stavoch ešte stúpa hladina hCG?

Hladina ľudského choriového gonadotropínu rastie ešte aj pri iných ochoreniach, ktoré ohrozujú mužov i ženy. Zvyčajne ide o ochorenia onkologické, napríklad: embryonálny karcinóm, nádory vaječníkov, placenty, tumory v medzipľúcnej oblasti.

Okrem onkologických ochorení môže zvýšené hCG poukazovať na cirhózu pečene alebo jej zlyhávanie, endometriózu, zápalové choroby čriev a cysty na vaječníkoch.

Zdá sa teda, že podsunúť partnerovi či manželovi tehotenský test, aby ho použil, nemusí byť zlý ani šialený nápad! Vyskúšate?

Zdroje:

huffpost.com

ousa.sk

klinickabiochemia.sk

https://www.huffpost.com/entry/man-pregnancy-test-testicular-cancer-_n_2088353?utm_hp_ref=weird-news

Pridaj komentár