Momordica Charantia – zázračný liek na cukrovku?

Diabetes mellitus – cukrovku – môžeme dnes už jednoznačne zaradiť medzi civilizačné choroby. Najmä koniec minulého a začiatok tohto storočia vyniesol cukrovku medzi „najúspešnejšie“ choroby tejto doby.

Oficiálne zdroje hovoria, že vo svete sa na rôzne typy cukrovky lieči takmer štvrťmiliarda ľudí. Napriek tomuto obrovskému číslu, mnohí stále neveria, že táto čudná choroba predstavuje problém, ktorý by sme mali začať brať vážne.

Už na nás zrejme nevplývajú cielené varovania, ani odstrašujúce prípady okolo nás. Žijeme ďalej samovražedným spôsobom, a ničoho sa nebojíme. Zdá sa, že by sme radšej zomreli, než by sme sa vzdali našich obľúbených pôžitkov.

Tiché nebezpečenstvo

V uliciach priemyselných krajín sveta dnes stretnete veľa jednonohých ľudí. Ak ste si niekedy mysleli, že ide o účastníkov dopravných nehôd, alebo sa tak narodili, často ste sa mýlili. Viacero z týchto ľudí sa totiž stalo obeťami diabetu, ktorý u nich prerástol do fatálnych následkov.

Diabetická noha je fenomén nového veku. Cukrovka – spočiatku nenápadný zdravotný problém, potichu postupuje, až sa nakoniec ocitnete v permanentnej starostlivosti špecialistu, ktorý vám dokáže zachrániť život len za cenu amputácie končatiny. Vedeli ste, že je tu aj takáto možnosť. Diabetológ vám o tom roky hovoril. No nikdy ste celkom neuverili, že sa to môže stáť aj vám.

Vek nie je rozhodujúci

Diabetes 2 typu dostávajú čoraz mladší jedinci. Hlavné príčiny? Hlboko zakorenený životný štýl, nezdravá a jednotvárna strava, vysokokalorické produkty, ktoré si kladieme na stôl. A málo pohybu. Takto „vznikajú“ cukrovkári.

Väčšina z nich pritom pochádza z ekonomicky vyspelých krajín, kde je dobrá zdravotná starostlivosť. Môžu však lekári za to, že zvýšený cukor v krvi má v súčasnosti každý tretí človek? Chyba je jedine v nás, to my si potrebujeme uvedomiť, ako sa zahrávame so svojím zdravím a životom.

Diabetes 2. typu a súčasné metódy liečby

Pri tomto type cukrovky môže diabetik normálne žiť bez zvonku podávaného inzulínu, keďže bunky v jeho pankrease sú ešte stále funkčné. Pri diabete 1. typu to už nie je možné – tu systém zabraňuje tvorbe inzulínu v dôležitých β-bunkách pankreasu, a preto je inzulín nevyhnutnosťou.

Tento fakt robí z diabetu 2. typu podstatne „jednoduchšiu“ cukrovku. Vďaka modernej medicíne totiž dokážeme tvorbu inzulínu, či ďalšie mechanizmy spojené s distribúciou cukru do tkanív a orgánov v tele, regulovať.

pichanie inzulínu

Pri konzervatívnej liečbe – pomocou výživového plánu a dostatočného príjmu dôležitých látok – diabetológovia obvykle zvyšujú u pacienta príjem niektorých minerálov, najmä chrómu, horčíkavanádu. Podľa všeobecných znalostí sú tieto prvky dôležité pri vylučovaní inzulínu, pretože sú naň citlivé, čo je kľúčové pri tomto type cukrovky.

Aké však máme k dispozícii liečivá na prírodnej báze?

Momordica Charantia rastie na troch kontinentoch

Čo by ste povedali na to, keby vám lekár oznámil, že namiesto tradičných liekov môžete využívať rovnako efektívny, prírodný liečivý prípravok? A čo keby ešte dodal, že jeho účinnosť dokazujú najnovšie medicínske výskumy? Povedali by ste – nie!?

Mnoho ľudí sa dnes snaží vyhľadávať prírodné možnosti liečby. Zväčša preto, aby sa vyhli nežiaducim vedľajším účinkom, ktoré so sebou prináša konzervatívna liečba. Zdá sa, že sme sa začali čoraz častejšie obracať na prírodu, a to je dobre.

Lekárska veda v súčasnosti pozná vyše 21 000 rastlín, ktoré možno použiť na výrobu liečiv. Za najnádejnejšiu alternatívu pri terapii cukrovky 2 typu sa vo vedeckej obci považuje exotická rastlina Momordica Charantia, známa tiež pod názvami Karela, Bitter Melon, Bitter Squash, či Balsam Pear.

Ide o popínavú rastlinu, rastúcu v oblastiach Ázie (hlavne Indie), vo východnej Afrike a v Južnej Amerike. Dorastá do výšky až 5 metrov – nájdete ju teda ľahko. Jej plody trochu pripomínajú uhorku, ktorá rastie na strome, má len o niečo zvrásnenejší povrch, ako obyčajná uhorka.

Prečo je Momordica taká jedinečná

Momordica Charantia je hypoglykemická bylina. Ako dokazujú viaceré štúdie, Momordica významne znižuje nadmerné hladiny cukru v krvi, čo je prvoradý problém pri diabete 2. typu.

Celý efekt je však komplexnejší. Momordica obsahuje vysoké dávky: vitamínov A, C, E, B1, B3, B9, minerálov draslíka, vápnika, zinku, horčíka, železa, vlákniny, rastlinných olejovvoľných mastných kyselín.

Liečebný účinok posiľňuje tiež rozsiahla skupina sacharidických zlúčenín, saponínovalkaloidov (zásadité organické zlúčeniny).

momordica charantia

Nemôžete však očakávať výrazné zlepšenie, či úľavu, ak nenapravíte príčinu svoju problému – ak neupravíte svoje stravovanie, budete sa naďalej prejedať, a nebudete mať dostatok pohybu. Neexistujú totiž na svete byliny ani lieky, ktoré by vám pomohli, ak sa nezmeníte vy sami. Cukrovku preto musíte vziať na vedomie, a potom s ňou môžete začať bojovať.

Liečivá sila Momordicy Charantia stojí na reálnych, vedecky podložených základoch. Navyše, medzičasom boli predstavené lekárske štúdie, ktoré dokazujú nielen efektivitu liečby Momordicou, ale aj jej bezpečnosť. Výskumov prebehlo už dosť na to, aby sa Momordica Charantia mohla experimentálne využívať v liečbe diabetu 2. typu.

Otázkou nateraz zostáva dostupnosť produktu na Slovensku – v kamennom obchode si Momordicu Charantia zatiaľ nekúpite. Túto prekážku však rieši internet. V ponuke sú semená na pestovanie, i extrakt, časom majú prísť na trh ďalšie prípravky.

Zoznámte sa Momordicou Charantia, Karelou, Bitter Melonom, či Balsam Pearom už dnes. Táto nová známosť vám totiž môže zachrániť život.

A nečakajte, až vám lekár porozpráva o Momordice. To sa pravdepodobne nestane. Zoznámte ho s novým liekom vy.

Zdroje a štúdie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20379957

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3389550/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22895968

http://www.science.gov/topicpages/m/momordica+charantia+mc.html

Antidiabetic effects of Momordica charantia (bitter melon) and its medicinal potency; Baby Joseph, D Jini Interdisciplinary Research Centre, Department of Biotechnology, Malankara; Catholic College, Mariagiri, Kaliakkavilai – 629153, Kanyakumari, district, TamilNadu, India.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár