Medzinárodný deň vody: Chcete si zlepšiť náladu? Napite sa vody!

Bratislava, 22. marec 2016  – To, že voda je nevyhnutná pre fungovanie nášho organizmu, je známy fakt.

Vedci však prišli na to, že pitný režim neovplyvňuje len telesné funkcie, ale aj duševnú pohodu. Dehydratácia (odvodnenie organizmu) totiž spôsobuje zhoršenie nálady.

Potvrdila to štúdia „Mierna dehydratácia má vplyv na náladu mladých zdravých žien“, ktorú publikoval Journal of Nutrition Ingestive Behavior and Neurosciences v novembri 2015.

Ak vás obchádza smútok, a neviete, prečo, skúste sa napiť vody. Zlepšenie nálady by sa malo dostaviť v krátkom čase.

Medzinárodný deň vody pitná voda

Chráňme vodné zdroje!

Medzinárodný deň vody, ktorý každoročne oslavujeme 22. marca, je dobrou príležitosťou, aby sme si pripomenuli, prečo je voda jednou z najdôležitejších vecí na svete. Aspoň dnes by sme sa mali sústrediť na myšlienku, že prístup k čistej vode je základom prežitia.

To, že dospelý človek by mal denne vypiť približne 2 litre tekutín, zaznieva zo všetkých strán. Renomovaní odborníci na výživu navyše vysvetľujú, prečo je pre ľudský organizmus taký dôležitý pravidelný prívod tekutín.

 Čo hovoria výsledky štúdie?

„Prvé škodlivé efekty dehydratácie sme spozorovali veľmi rýchlo – prejavili sa v priebehu 12 – 16 hodín, ak účastníčky nemali dostatočný príjem tekutín. Ženy, ktoré sa zúčastnili na experimente, v dotazníkoch uvádzali únavu, celkové zhoršenie nálady, nedokázali sa sústrediť na úlohy,“ uvádzajú autori štúdie.

Čo to znamená v praxi?

Tento experiment potvrdzuje, že voda je dôležitá nielen pre fyzické, ale aj duševné zdravie.

Dôležité je aj to, čo pijete

Na Katedre výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre realizovali podobný prieskum o vplyve vody na ľudský organizmus a psychickú výkonnosť (koncom roka 2014). Autori štúdie sledovali súvislosť medzi pitným režimom a nedostatkom horčíka.

Výsledky potvrdili dávnejšie zistenia, že až tretine dospelej populácie na Slovensku chýba životne dôležitý prvok – horčík.

Medzinárodný deň vody nadmerné solenie

„Slovenský prieskum signalizuje niekoľko dôvodov, prečo nám chýba horčík. Medzi ženami je špecifickým problémom vysoká hodnota indexu BMI. U mužov bola potvrdená súvislosť medzi nedostatkom horčíka a vyšším vekom, resp. nadmerným solením,“ zhodnotil štúdiu prof. MUDr. Zdeněk Zadák, vedúci centra pre výskum a vývoj FN Hradec Králové.

Na druhej strane, ľudia, ktorí pijú minerálne vody s vyšším obsahom horčíka, obstáli v štúdii podstatne lepšie.

Ak sa teda chcete vyhnúť zlej nálade, oslávte Medzinárodný deň vody „vo veľkom“ – s pohárom vody, ktorá je bohatá na horčík.

Zdroj: www.magnesia.sk.

Redakčne upravené a krátené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár