Dentálna hygiena: Ako často ju treba absolvovať a čo vás na nej čaká?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

K zubárovi sa väčšina z nás vyberie aspoň raz za rok, v rámci preventívnej prehliadky – prinajhoršom vtedy, keď cítime bolesť. Podstatne menej ľudí však pravidelne chodí na dentálnu hygienu. Dentálna hygiena by pritom mala byť úplným základom starostlivosti o chrup a ústnu dutinu. Viete, prečo je tomu tak a čo vás na nej čaká?

Čo je to dentálna hygiena?
Čo všetko sa v rámci nej vykonáva?
Ako často by ste mali absolvovať zubnú hygienu?
Pre koho je určená dentálna hygiena?
Ako by mala vyzerať starostlivosť o ústnu dutinu v domácom prostredí?

Dentálna hygienaprehliadka u zubára nie je to isté. Kým zubár/-ka spravidla rieši už vzniknuté zdravotné problémy a kontroluje stav zubov z hľadiska kazov, zápalov a ďalších chorobných procesov, dentálny/-a hygienik/-ička sleduje váš chrup z iného pohľadu. Dentálna hygiena je v prvom rade veľmi účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, vďaka ktorej predídeme mnohým ochoreniam ústnej dutiny. Zároveň znížime riziko vzniku parodontitídy, zubného kazu a vyhneme sa tvorbe zubného kameňa.

Samozrejme, dentálna hygiena má aj estetický efekt, navyše s čistými, ošetrenými zubami sa budeme cítiť omnoho lepšie aj po psychickej stránke.

Aký je cieľ dentálnej hygieny?

Hoci je domáca hygiena ústnej dutiny nesmierne dôležitá, nikdy ňou nedosiahneme taký efekt ako v ambulancii určenej na tento účel. Žiadna ústna voda ani drhnutie zubov nenahradia prácu dentálnych hygienikov. Ich cieľom je zabrániť poškodeniu tvrdých zubných tkanív, vzniku zápalu na tkanivách závesného aparátu zubov, ďasnách, parodonte. V ideálnom prípade by sme mali podstúpiť zubnú hygienu u odborníkov dvakrát za rok. Je dôležitá pre každú vekovú skupinu, vyhýbajte sa jej jedine v čase, keď máte herpes, afty, iné infekcie alebo úraz úst.

Viete o tom, že najčastejšou príčinou vzniku chorôb tvrdých a mäkkých zubných tkanív je povlak? V povlaku prežívajú baktérie, a keď nedbáme o jeho pravidelné odstraňovanie, privoláme si zápalové ochorenie ďasien a zubné kazy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo vás čaká v rámci dentálnej hygieny?

Na prvom stretnutí vám špecialista skontroluje stav zubov a ústnej dutiny. Vďaka vodičke či tabletke zistí, ktoré miesta vášho chrupu dostávajú z vašej strany najmenej starostlivosti. Zvyčajne sú to ťažko dostupné oblasti. Okrem toho, že ich vyčistí, poradí vám, ako si ošetrovať aj tieto miesta, prípadne s vami nacvičí správnu techniku čistenia.

K základným krokom dentálnej hygieny patrí:

  • Ultrazvukové čistenie pomocou piezoelektrického prístroja. Je efektné na odstránenie veľkých nánosov zubného kameňa.
  • Ručné čistenie stále urobí väčšinu práce. Mechanické dočistenie zubov sa robí prostredníctvom kyriet.
  • Leštenie zubov špeciálnou pastou využíva metódu mikroabrazívneho čistenia.
  • Pieskovanie (airflow) – odstraňovanie pigmentových škvŕn z povrchu zubnej sloviny. Funguje na škvrny a zafarbenie od kávy, čaju, alkoholu či cigariet. Hoci zuby nebieli, vyčistí ich do prirodzenej farby.
  • Fluoridácia zubov po ošetrení znižuje citlivosť zubov a zlepšuje ochranné vlastnosti zubnej skloviny.

Okrem toho dostanete inštruktáž zameranú na starostlivosť o ústnu dutinu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bolí dentálna hygiena?

Niektorí z nás odkladajú odborné čistenie zubov kvôli tomu, že sa obávajú bolesti. Avšak ak budeme ignorovať dentálnu hygienu, ošetrenie akútneho stavu u zubára/-ky nás bude bolieť podstatne viac. Podobne je to aj s cenou, ktorá sa pri závažnom zanedbanom stave vyšplhá niekoľkonásobne. Spravidla je dentálna hygiena bezbolestná alebo len minimálne bolestivá – podľa toho, aké citlivé máme zuby. Je logické, že ošetrenie odhalených kŕčkov a citlivých miest budeme cítiť, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť bez problémov, obáv a zbytočného stresu. Navyše, bolesť je dôležitá, pretože napovie odborníkom, kde môže byť skrytý problém.

Ako si vybrať dentálneho hygienika/dentálnu hygieničku? Dnes to nie je nič zložité, na internete nájdete prehľad ambulancií vo svojom okolí, spolu s hodnotením od zákazníkov. Taktiež sa môžete poradiť so svojím zubným lekárom či zubnou lekárkou. Často spolupracujú s konkrétnymi odborníkmi na dentálnu hygienu, takže poznajú kvalitu ich práce.

Ako sa starať o chrup doma?

Dentálni hygienici by vedeli rozprávať najrôznejšie príbehy. Veľmi často sa stretávajú s tvrdeniami, že pacienti majú doma rôzne druhy zubných kefiek – klasické, medzizubné, single. Avšak keď sa pozrú do úst, vidia, že dotyčný horko-ťažko používa základnú kefku. Niektorí si dokonca myslia, že čistenie zubov kefkou nahradia vypláchnutím ústnej dutiny ústnou vodou. Je to veľký omyl. Plak a baktérie bez mechanického kefovania neodstránime. Nedostupné miesta treba vyčistiť odborne, medzizubné priestory ošetríme špeciálnymi kefkami a dentálnou niťou.

Nemenej dôležité je aj čistenie jazyka. Nie je až také zložité, ako by sa nám na prvý pohľad mohlo zdať. Naučme sa pridať do každodennej rutiny niekoľko jednoduchých pravidiel a predídeme mnohým zdravotným a estetickým komplikáciám:

  • Pravidelne dvakrát denne si čistime zuby, aby sme odstránili všetky nánosy a baktérie. Po kefovaní použime dentálnu niť.
  • Potom si vyčistime jazyk. Nemusíme použiť špeciálnu škrabku, stačí jemne prekefovať jazyk s malým množstvom pasty smerom od zadnej časti dopredu.
  • Netlačme na kefku prisilno. Pri čistení zubov ani jazyka by sme nemali cítiť bolesť. Ak používame škrabku na jazyk, buďme mimoriadne opatrní, pokiaľ ide o tlak, aby sme nepoškodili povrch jazyka.
  • Nakoniec si ústa vypláchnime ústnou vodou bez obsahu alkoholu a silíc.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj vy sa ustavične niekam ponáhľate, a tak skracujete čas čistenia zubov? Vytvorte si nový zvyk – čistite si zuby napríklad pri pozeraní správ v televízii, sledovaní filmu alebo hoci aj v aute, keď stojíte v zápche.

 

Odbornú kontrolu zabezpečil MDDr. Ján Jurkemík, PhD., MPH, MBA, dentoalveolárny chirurg, hlavný špecialista ambulancie microDENT.

Pridaj komentár