Chrípková sezóna sa začala: Kto vám dá príspevok na očkovanie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Slovenskí lekári registrujú najviac chrípok v období rýchlych zmien počasia.

Kritický čas najlepšie zvládnete dobrou prevenciou a očkovaním proti chrípke.

Najprv však treba poznať rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím.

Je to chrípka, alebo sme len prechladli?

Keď prechladnete, napadnuté sú najmä horné dýchacie cesty. Máte nádchu, kýchate, ťažko sa vám dýcha, bolí vás hrdlo. Teploty nie sú veľmi vysoké, zväčša nepresahujú 38 stupňov Celzia.

Oproti tomu, chrípka je akútne vírusové ochorenie. Nakazíte sa kontaktom s chorým človekom, alebo vzdušnou cestou, keďže ide o kvapôčkovú infekciu.

Chrípka má veľmi rýchly nástup. Teploty sú nad 39 stupňov Celzia a výrazne oslabujú organizmus. Môžete pociťovať bolesti svalov, hlavy alebo kĺbov.

Čo podporuje šírenie chrípky?

Šírenie podporujú veľké kolektívy. Stačí, keď sa infikujú len traja ľudia, a hneď sa to šíri ďalej. Prirátajme si nevhodné správanie nakazených, ktorí pri kašli a kýchaní nepoužívajú vreckovku a neliečia sa v domácom prostredí.

Aj preto počas chrípkového obdobia zvýšte osobnú hygienu. Ruky si umývajte hneď po návrate domov, v práci si ich dezinfikujte pred každým jedlom.

V kritickom období nepoužívajte ani klimatizáciu, keďže podporuje prenos vírusov. To, čo nemôžete ovplyvniť, je sychravé počasie s plusovými teplotami. Navyše, naše telá sú koncom zimy už oslabené mrazmi a nedostatkom slnka.

príspevok na očkovanie cena
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo posilní našu imunitu:

 • otužovanie,
 • pravidelné cvičenie,
 • dostatočný oddych,
 • zvýšený príjem vitamínu C a zinku,
 • strava s vysokým podielom ovocia a zeleniny,
 • očkovanie proti chrípke.

Aký je zmysel očkovania proti chrípke?

Hlavnou myšlienkou vakcinácie je zlepšenie našej obranyschopnosti voči vírusom. Na začiatku každej sezóny virilógovia vytipujú 3 chrípkové kmene, ktoré sa budú rozširovať počas nasledujúcich mesiacov. Z nich potom (na kuracích zárodkoch) izolujú 3 druhy vírusov. Vírusy sa usmrcujú a zvyšky ich základných tiel pridávajú do vakcín.

A práve preto sa po očkovaní naštartuje imunitný systém človeka. Zjednodušene povedané – naše telo už bude pripravené na konkrétne typy chrípky. Je dokázané, že už do 10 dní si organizmus dokáže vytvoriť dlhodobú obranyschopnosť voči určitým druhom chrípky. U zdravých ľudí sa takto znižuje riziko ochorenia až o 90 %.

Kto by mal absolvovať očkovanie?

Vakcinácia proti chrípke sa odporúča hlavne u rizikových ľudí. Patria sem zamestnanci zdravotníckych zariadení a osoby, ktoré pracujú so staršími ľuďmi.

Zaočkovaní by sa mali byť prioritne tí, ktorí majú oslabenú imunitu, starší ľudia a školopovinné deti.

príspevok-na-očkovanie-proti-chrípke-UNION
Zdroj foto: AdobeStock.com

Podmienky, ktoré musíte splniť pred očkovaním

V čase očkovania nemôžete byť chorí na infekčnú alebo vírusovú chorobu. Keby ste mali napríklad zápal priedušiek, či priamo chrípku, vaša imunita by bola oslabená a podanie vakcíny by bolo nebezpečné.

Kto sa nemôže dať zaočkovať?

 • ženy v prvom trimestri,
 • ľudia s ochorením, ktoré je sprevádzané vysokými teplotami,
 • deti do 6 mesiacov,
 • ľudia s alergiou na vajcia,
 • pacienti s akútnou infekciou,
 • tí, ktorí mali v minulosti zlú reakciu na očkovanie proti chrípke.

Najvhodnejšie obdobie na očkovanie

Zaočkovať sa môžete dať kedykoľvek, no ak to neurobíte na začiatku chrípkovej sezóny, automaticky sa znižuje úspešnosť vakcinácie a zvyšuje riziko ochorenia. Preto by ste sa mali dať zaočkovať od septembra do novembra, keď ešte nie je výskyt chrípky vysoký. A druhý dôvod – telo si v dostatočnom predstihu vyrobí potrebné protilátky a zvýši svoju odolnosť.

Prečo je nutné aj preočkovanie?

V závislosti od zdravotného stavu človeka, resp. od konkrétnej chrípkovej situácie v danej oblasti, je účinnosť vakcíny od 6 do 12 mesiacov. Z toho jednoznačne vychádza, že by sme sa mali dať preočkovať každý rok.

Ďalším dôvodom je mutácia vírusov. Chrípka útočí vždy v inej podobe a virológovia musia reagovať na aktuálny stav. Vďaka odbornému sledovaniu vývoja tak získate odolnosť voči 3 konkrétnym vírusom, ktoré budú dominovať v nasledujúcom období.

príspevok-na-očkovanie-proti-chrípke-2019
Zdroj foto: AdobeStock.com

Príspevok na očkovanie proti chrípke?

Zdravotná poisťovňa Union prepláca svojim poistencom každý rok jednu dávku. Ako správne postupovať? Kontaktujte svojho všeobecného lekára a dohodnete si termín očkovania. Lekár vám predpíše recept na vakcínu, ktorú si vyzdvihnete v hociktorej lekárni. Na mieste za vakcínu nedoplácate nič, pretože Union ju hradí v plnej výške.

V poslednom kroku prídete v určený deň k lekárovi, ktorý vám vakcínu bezplatne aplikuje. Slovenskí pacienti majú k dispozícii 2 druhy vakcín – Influvac a Vaxigrip.

Môže sa očkovaním vyvolať chrípka?

Odporcovia očkovania tvrdia, že vakcína v konečnom dôsledku aj tak vyvolá chrípku, a preto je jej pichnutie úplne zbytočné, dokonca rizikové. Zabúdajú však, že vo vakcíne sa nachádzajú len mŕtve časti vírusov, ktoré sa nedokážu v tele rozširovať, a teda nemôžu vyvolať chorobu.

Ľudia si často mýlia prejavy vedľajších účinkov po očkovaní s prejavmi začínajúcej sa chrípky. Áno, po vakcinácii sa naozaj môžu objaviť bolesti hlavy, či zvýšená teplota, čo pripomína začiatok chrípky. Avšak tieto symptómy do pár hodinách ustúpia, a potom už začne pracovať naša imunita.

Chrípka napriek očkovaniu?

Treba si uvedomiť, že vakcína nás ochraňuje len proti 3 typom chrípky, no vírus môže zmutovať do rôznych podôb. Po vakcinácii teda môžeme ochorieť na iný druh chrípky, ako sme boli zaočkovaní. Aj preto je také dôležité každoročné očkovanie.

Oveľa častejšie dochádza k omylom pri tzv. „samodiagnostikovaní“. Ľudia si myslia, že po očkovaní dostali chrípku, ale v skutočnosti boli iba prechladnutí. Pokiaľ nezašli za lekárom, tak nevedia, čo im vlastne bolo.

príspevok-na-očkovanie-proti-chrípke-2018-2019
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vedľajšie účinky očkovania proti chrípke:

 • únava,
 • začervenanie, podliatiny, svrbenie a opuch v mieste vpichu,
 • bolesti hlavy,
 • zvýšená teplota (triaška),
 • hnačka,
 • závraty,
 • nevoľnosť,
 • alergická reakcia.

Komplikácie pri zanedbaní chrípky

Neliečená chrípka môže prerásť do oveľa závažnejších zdravotných stavov. Veľmi často prechádza do zápalu priedušiek, hrozí dokonca zápal pľúc. U časti pacientov sa objavujú problémy so sluchom, keďže je postihnuté stredné ucho. Zanedbaná chrípka môže vyústiť do zápalu srdcového svalu, čo sa v niektorých prípadoch končí smrťou. S chrípkou nie sú žarty.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

Očkovanie proti chrípke – áno, či nie? Majú pravdu jeho odporcovia?

https://www.union.sk/ockovanie-proti-chripke

http://www.epis.sk/InformacnaCast/Ockovanie/Ockovanie-proti-chripke.aspx

https://www.cdc.gov/flu/protect/keyfacts.htm

https://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm

https://www.nhs.uk/conditions/vaccinations/flu-influenza-vaccine/

https://www.everydayhealth.com/flu/guide/shot/

Pridaj komentár