Ako byť šťastní? Stačí pridať nové zvyky do vašej rutiny!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mnoho ľudí závidí šťastie iným, ale sami pre vlastné šťastie nič nerobia. Byť šťastným pritom nie je až také zložité, len musíme byť ochotní urobiť vo svojich každodenných zvykoch a nastaveniach pár zmien. Určite to stojí za to! Nenadarmo sa hovorí: každý je strojcom svojho šťastia. Čo robiť, aby ste sa otvorili ceste za šťastím?

Ktoré návyky vám pomôžu cítiť sa lepšie?
Ako zaviesť nové rituály do svojej dennej rutiny?
Ako si môžete nielen vytvoriť, ale aj udržať šťastie?
Prečo sú pre pocit šťastia dôležité pohyb i spánok?

Ak uvažujeme nad šťastím, pre každého môže znamenať niečo iné. Isté je, že základ je spoločný, a tiež je známa skutočnosť, že šťastie si nekúpime ani za milióny. Pocit šťastia vyplýva z toho, že sa cítime dobretešíme sa z každého dňa. Takže určite v ňom zohráva základnú úlohu zdravie a na ďalšie miesta sa zaraďujú denné či nočné návyky, spôsob uvažovania, prostredie, v ktorom žijeme, spokojnosť so zamestnaním a naplnenie našich predstáv. Hovoríte, že upraviť toto všetko je nemožné alebo veľmi náročné? Opak je pravdou.

Zrušte svojho autopilota

Štúdia o formovaní návykov ukázala, že najmenej 40 % vecí, ktoré robíme, robíme skôr zo zvyku ako na základe vedomého rozhodnutia. To znamená, že stačí robiť niektoré činnosti menej automaticky a viac ich prispôsobovať tomu, čo v konečnej miere vedie ku šťastiu a spokojnosti.

Jedným z najlepších spôsobov, ako si môžeme nielen vytvoriť, ale aj udržať šťastie pri sebe, je teda úprava návykov. Zjednodušene – premyslime si každý jeden návyk alebo zvyk a opýtajme sa sami seba, či zlepšujú našu pohodu a pocit šťastia alebo skôr naopak. Zaveďme do dennej praxe zvyky, ktoré podporia naše zdravie, pohodu a spôsob, akým chceme žiť.

Preklad: Namiesto funkcie autopilota si vedome budujme prospešné návyky, ktoré nás dostanú tam, kde chceme byť.

https://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140808111931.htm

Ktoré návyky najsilnejšie ovplyvnia vaše šťastie?

Niektoré zvyky vplývajú na naše šťastie a pohodu výraznejšie ako iné. Viaceré základné návyky majú ďalekosiahle účinky na rôzne aspekty nášho tela i duševný stav. Napríklad keď zlepšíme spánkové návyky, nielenže zlepšíme svoje fyzické a duševné fungovanie, ale tiež budeme mať viac energie a schopnosť sústrediť sa na dosahovanie cieľov.

5 kľúčových návykov, ktoré majú silný pozitívny vplyv na šťastie (a tiež na zdravie, energiu, produktivitu a pokoj mysle):

1. Vytvorte si rannú rutinu, ktorou nastavíte atmosféru celého dňa

Ranné obdobie pred nástupom práce a plnením iných povinností je časom, ktorý nám určí celý deň. Namiesto pasívneho unášania sa prípravou na pracovný deň prevezmime kontrolu.

Vytvorme si rannú rutinu, ktorá zahŕňa energizujúce a reflexné aktivity, napríklad:

  • cvičenie,
  • pobyt vonku,
  • meditácia ,
  • stanovenie denných cieľov,
  • zapisovanie myšlienok, nápadov, nálad do denníka,
  • modlitba vďačnosti za každé ďalšie ráno – tú si vytvorte podľa vlastných predstáv.

2. Sústreďte sa na dych

Dych nespĺňa len funkciu okysličovania životne dôležitých orgánov a celého tela. Ak sa naučíte pracovať s vlastným dychom, budete prekvapení, čo všetko ovplyvňuje. Reguláciou dychu totiž môžete zmeniť svoje fyzické, emocionálne a psychické stavy. Pomalé rytmické dýchanie – výdych dlhší ako nádych – pôsobí proti stresu a úzkosti a dostane nás do stavu, v ktorom môžeme lepšie vnímať pozitívne veci vo svojom prostredí.

3. Počas dňa sa viac pohybujte

Väčšina z nás trávi veľkú časť dňa sedením, či už pri stole, v aute alebo na gauči. O to väčší význam v našom živote má fyzická aktivita. Okrem toho, že prináša okamžité zlepšenie nálady a zmiernenie stresu, pohybom získame aj dlhodobé výhody pre duševné a fyzické zdravie. Nebojte sa, viac pohybu nemusí znamenať drinu v posilňovni – ak to nie je vaša šálka kávy. Pohyb je aj prechádzka (napríklad so psom), bicyklovanie, plávanie či tanec. Povedzte úprimne – kedy ste si naposledy doma zatancovali úplne „od srdca“?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

4. Objavte svoje skutočné ja

Veľmi dôležitou praxou pri ceste za vlastným šťastím je reflexia. Vďaka nej získame lepší prehľad o vlastných myšlienkach, pocitoch a správaní. Zároveň zistíme, kde môžeme urobiť zmeny, aby sme sa cítili šťastnejšími. Prvým krokom je vytvoriť si čas a priestor na to, aby sme podebatovali sami so sebou a precvičili si uvedomenie súčasného stavu.

Výborným spôsobom debaty s vlastným ja, ktoré môže byť ukryté nečakane hlboko, je písanie denníka. Čo tým získame? Nájdeme, identifikujeme, objasníme si a pochopíme vlastné myšlienky a pocity. Dobrý spôsob, ako začať, je zaznamenávať si, kedy a prečo sa cítime smutne, slabo, bezbranne, ohrozene alebo čo kazí náš pocit šťastia.

5. Dodržujte čas spánku

Pre telo i náš duševný stav je nevyhnutný dostatok kvalitného spánku. Pre väčšinu dospelých to znamená 79 hodín za noc. Prečo je spánok taký dôležitý aj pre pocit šťastia? Keď sme nevyspaní, nie sme schopní robiť všetky veci, ktoré potrebujeme alebo chceme robiť. A určite nie tak dobre. Navyše je omnoho ťažšie cítiť sa šťastní.

Zistite si, koľko hodín spánku potrebujete, aby ste sa cítili naozaj dobre. Popracujte na tom, aby ste šli do postele 30 minút pred tým, ako je pre vás potrebné pre plnohodnotný spánok pred rannými povinnosťami. Takže, ak potrebujete spať 8 hodín a vstávať musíte o 7. ráno, ľahnite si už o 22. , najneskôr o 22.30 h, aby ste mali dostatok spánku. Aspoň hodinu pred spánkom sa venujte už iba pokojným aktivitám.

Ako začať so zmenami, ktoré vedú ku šťastiu?

Začnite v malom. Zamerajte sa najskôr na jeden alebo dva nové návyky a prispôsobte si ich tak, aby boli pre vás jednoduché a ľahko vykonateľné. Keď sa ustália vo vašom bežnom živote, je čas pridávať postupne ďalšie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hľadajte možnosti, ako si „prilepiť“ nový zvyk na niečo, čo už spoľahlivo robíte. Strávte pár minút vedomým dýchaním – napríklad kým nezačne stretnutie alebo kým ste vonku so psom. Pocity, stavy či myšlienky si môžete zapísať do denníka aj pri rannej káve alebo večernom čaji.

Nastavte sa na úspech. Upravte svoje prostredie tak, aby sa vám nové návyky praktizovali čo najjednoduchšie. K tomu patrí tiež odložený alebo vypnutý telefón, keď sa potrebujete sústrediť na iné aktivity.

Nájdite si nejakú formu sledovania úspechov – vašich krokov ku šťastiu. Zaznamenajte si každú aktivitu, skúsenosť, stretnutie, ktoré vám vyčarujú hrejivý pocit v srdci a úsmev na tvári. Neúspechy si odpustite. Z úspechov sa tešte – je to vaša cesta ku šťastiu.

Odbornú kontrolu zabezpečila Mgr. Alexandra Kaiser, klinická psychologička (znalkyňa v odbore psychológia, odvetvia klinická psychológia detí, klinická psychológia dospelých, psychológia sexuality).

 

Zdroje: towardsdatascience.com, livewellbehappy.ca

Pridaj komentár