ZDRAVIE: Vo Vranovskej nemocnici uviedli do prevádzky nový inkubátor

Vranov nad Topľou 19. júla (TASR) – Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení Vranovskej nemocnice, n. o., uviedli dnes oficiálne do prevádzky nový inkubátor. Na zakúpenie prístroja v hodnote približne 15.000 eur získalo zdravotnícke zariadenie príspevky od súkromnej spoločnosti a nadácie. 
Vo vranovskej pôrodnici pracovali doteraz, podľa vedúcej lekárky  novorodeneckého oddelenia Boženy Sotákovej, s troma inkubátormi a jedným termolôžkom. Zaobstaranie nového zariadenia sa zrealizovalo na základe zámeru nemocnice postupne vynovovať svoje technologické vybavenie.
„Ide o inkubátor ďalšej generácie. Slúžiť bude, samozrejme, pre našich najmenších novorodencov. Ide napríklad o nezrelé deti, deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, s poruchami adaptácie povedzme dýchania, vrodenými vývojovými chybami, alebo o deti, u ktorých potrebujeme vydiferencovať niektoré patologické stavy novorodeneckého veku,“ vysvetlila Sotáková. 
Nové zariadenie je polohovateľné podľa potrieb zdravotníckeho personálu, má regulátor teploty, vlhkosti či kontrolované podávanie kyslíka. „Takéto inkubátory v súčasnosti nakupujú do perinatologických centier, ktoré poskytujú najvyššiu starostlivosť pre novorodencov na Slovensku,“ podotkla Sotáková. 
Ako dodala, vo vranovskej nemocnici príde ročne na svet približne 900 až 1000 detí. „Asi v 100 prípadoch ide o novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, v 60 až 70 prípadoch o hypotrofických novorodencov. Nachádzame sa v okrese s vysokou pôrodnosťou detí zo znevýhodneného prostredia, asi na úrovni 50 percent,“ konkretizovala vedúca lekárka novorodeneckého oddelenia.  
Na zakúpenie nového inkubátora vyčlenila Vranovská nemocnica 4500 eur, 500 eur poskytla súkromná spoločnosť a 10.000 eur získalo zdravotnícke zariadenie ako príspevok z nadácie. „Nemocnice dnes zápasia s rôznymi finančnými problémami, každú takúto pomoc, samozrejme, vítame,“ poznamenal riaditeľ nemocnice Jaroslav Suchý.

Pridaj komentár