ZDRAVIE: Predsudky ľudí o psoriáze pomáha búrať edukácia

Žiar 22. októbra (TASR) – Čo najlepšia informovanosť o podstate psoriázy a progresívnych spôsoboch jej liečenia bola predmetom víkendového edukačného stretnutia ľudí postihnutých týmto chronickým ochorením s charakteristickými prejavmi na koži a ich rodinných príslušníkov v Žiarskej doline.
„Novinkou tejto akcie bola práve účasť najbližších, aby sme spoločne búrali zbytočné predsudky okolia. Psoriáza nie je infekčné ochorenie a nesmie byť príčinou vyčleňovania pacientov zo spoločnosti. Mnohí z nás majú neprekonateľné problémy zamestnať sa. Veľmi nepríjemná je diskriminácia mladých ľudí v školských či záujmových kolektívoch,“ uviedla Mária Cetkovská z usporiadateľského občianskeho združenia Bodkáčik.
Zároveň na osobnej skúsenosti vyzdvihla nesmierny prínos biologickej liečby. „Podstupujem ju už šesť rokov, výrazne utlmila prejavy psoriázy a kvalita môjho života sa ohromujúco zmenila k lepšiemu. Môžem športovať, venovať sa bez obáv akýmkoľvek činnostiam,“ prízvukovala s tým, že by bolo dobré, keby pomerne nákladné pokrokové formy liečenia boli dostupnejšie pre čo najväčší počet psoriatikov.
„Klasické masti sa aplikujú len na kožu a nemôžu tak ovplyvniť hlbšie imunologické procesy. Treba si uvedomiť, že psoriáza môže v závažnejších prípadoch nepriaznivo pôsobiť na kĺby, dokonca na vnútorné orgány, napríklad pečeň či srdce a skracovať život pacientov. Vtedy je veľmi dôležité zasiahnuť vnútorne,“ vysvetlila Karolína Martinásková z kožnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.
Psoriáza podľa nej postihuje až tri percentá populácie. „Určité spúšťacie faktory môžu aktivovať genetickú predispozíciu v akomkoľvek veku. V posledných rokoch sa dostáva do popredia systémová liečba tabletkami alebo biologická špeciálnymi injekciami. Pacienti o moderných spôsoboch terapie vedia, vyžadujú si ich, no nie každý je vhodným kandidátom a treba poznať aj negatívne vedľajšie účinky,“ dodala Martinásková.

Pridaj komentár