ZDRAVIE: Pre úspešné dojčenie je najdôležitejšie priložiť dieťatko na telo matky

Bratislava 3. mája (TASR) – Pre úspešné dojčenie je najdôležitejšie priložiť dieťatko bezprostredne po pôrode k matke „s kožou na kožu“, a to najmenej na hodinu. Na dnešnej tlačovej konferencii do uviedla lekárka Viera Haľamová, ktorá je autorkou novej príručky Sprievodca matky v starostlivosti o dieťa. Lekárka je navyše koordinátorkou iniciatívy Unicefu Nemocnice priateľské k deťom (BFHI), do ktorej je na Slovensku zapojených vyše 30 nemocníc.
„To spojenie novorodeného dieťaťa s matkou musí byť dôsledné, aby sa mohli uplatniť jeho biologicky naprogramované procesy. Ono cíti to teplo matky, matka má receptory na koži, na ktoré reaguje mozgom a začne sa tvoriť mlieko,“ zdôraznila lekárka. Dodala, že v 50. rokoch minulého storočia bol centrálne nariadený systém starostlivosti. „Dieťa sa malo po pôrode umyť a oddeliť na zvláštne oddelenie, aby bolo chránené pred infekciou. Vedela som, že tým trpia matky, deti, aj ja, ale nevedela som to zmeniť, lebo to bol ministerstvom nariadený poriadok,“ hovorí Haľamová. Už vtedy boli podľa nej známe vedecké práce, ktoré hovorili o tom, že neprerušeným spojením s matkou dieťa dostáva protilátky a ak sa neosídli jej baktériami, osídli sa baktériami nemocnice, čo je omnoho horšie.
Situácia na Slovensku je v aplikovaní tohto kroku podľa lekárky relatívne zlá. „Zhoršila sa v poslednej dobe, keď zo siedmich nemocníc v Bratislave ostali tri. Tie sú preplnené,“ zdôvodnila. Primárka Novorodeneckého oddelenia bratislavskej Nemocnice akademika Ladislava Dérera na Kramároch Jana Čajková hovorí, že v nemocnici sa snažia prikladať deti k matke po pôrode. Situáciu však komplikuje to, že 40 percent žien rodí cisárskym rezom. „Pôrody cisárskym rezom sú operácie. Mamička to môže zvládať lepšie, horšie, takže tam je postup prísne individuálny,“ povedala.
Podľa odborníčky Haľamovej sa o dojčení stále šíri viacero mýtov. „Mnohé matky si myslia, že dojčiť sa musí každé tri hodiny. Veľmi často dostávam otázky, ako by dieťa malo spať celú noc, že nemá byť dojčené v noci,“ menuje lekárka niektoré mýty. Nie je pravdou ani to, že nevadí, ak je dieťa dokrmované umelým mliekom a že je prispôsobené materskému. Za šírenie tohto mýtu podľa nej môžu aj agresívne reklamy, ktoré hovoria, že umelá strava je všetko, čo dieťa potrebuje. Práve nová príručka má mamám poskytnúť rady a zaručené informácie. „Vďaka sponzorom sme ju zatiaľ vydali bezplatne, dostanú ju všetky nemocnice, ktoré majú titul Nemocnice priateľské k deťom,“ informovala.

Pridaj komentár