ZDRAVIE: Vyššiu mzdu si na aprílovej výplatnej páske nenájde každá sestra

Bratislava 4. mája (TASR) – Nemocnice a ambulancie využijú peniaze, ktoré im prídu z rozpustenia 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte, v plnej miere na mzdy zdravotníkov. To, že všetky zdravotné sestry uvidia na májových výplatných páskach viac peňazí, ktoré im priniesol od apríla nový zákon, však negarantujú. Taký je záver z dnešného stretnutia ich zástupcov s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou (nominantka Smeru-SD).
„Ochota zamestnávateľov jednoznačne je a tieto prostriedky, ktoré sa k nim dostanú prostredníctvom platieb zdravotných poistení, budú použité na vykrytie zvýšených nákladov súvisiacich so mzdovými prostriedkami zdravotníckych pracovníkov lekárov a sestier,“ uviedla po stretnutí šéfka rezortu. Jej slová potvrdili aj zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), Slovenskej lekárskej komory (SLK), Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR a Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ).
Napriek tomu, že peniaze, ktoré k poskytovateľom prídu, sa použijú na mzdy, nie všetky zdravotné sestry dostanú za apríl vyššie výplaty vyplývajúce zo zákona o minimálnych mzdových požiadavkách. Ako poznamenal šéf SLÚŠ Andrej Janco, peniaze sa použijú, keď prídu, zatiaľ však neprišli. Podľa prezidenta ANS Mariána Petka v nemocniciach sa mzdy už upravovali, a to podľa aktuálnych možností. „Od 1. júla dôjde k ďalšej úprave, ako prídu peniaze do systému,“ skonštatoval.
Napĺňaniu zákona o mzdách sestier sa doteraz rôznymi spôsobmi snažili vyhnúť či zabrániť s argumentom chýbajúcich finančných zdrojov viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Niektorým sestrám tak napríklad rozdelili úväzky a stali sa z nich sčasti aj administratívne pracovníčky, čo zástupcovia poskytovateľov označili za nevyhnutnosť či východisko z núdze. Úväzky chcú prípadne naprávať do pôvodného stavu podľa toho, ako im budú prichádzať navýšené zdroje z poisťovní.
Mzdy zdravotných sestier od apríla nemajú klesnúť pod určitú hranicu. Účinný totiž začal byť nový zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Právna norma zvýšila mzdy sestier a pôrodných asistentiek na minimálnu úroveň od 640 eur do 928 eur v závislosti od dĺžky praxe. Zvolenská v tejto súvislosti avizovala rozpustenie spomínanej 50-miliónovej rezervy v štátnom rozpočte. Zároveň však ozrejmila, že ministerstvo bude kontrolovať, či sa tieto peniaze naozaj využili na mzdy zdravotníkov.

Pridaj komentár