ZDRAVIE: Po Krupine zrušili pohotovosť aj v Banskej Štiavnici

Banská Bystrica/Banská Štiavnica 29. októbra (TASR) – Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) v Banskej Štiavnici k 1. novembru 2012 končí. Po tomto dátume ošetria pacientov v rámci ústavnej pohotovostnej služby v tamojšej nemocnici. Dohodli sa na tom predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Vladimír Maňka spolu s primátorkou Banskej Štiavnice Nadeždou Babiakovou  a riaditeľom nemocnice v Žiari nad Hronom a v Banskej Štiavnici Rastislavom Kubáňom.
„Každý pacient, ktorý bude potrebovať zdravotnú starostlivosť bude ošetrený aj po 1. novembri,” zdôraznil ale Maňka. Pacienti podľa informácii BBSK môžu tiež navštíviť LSPP pre dospelých vo Zvolene, ako je to aj pri detskej pohotovosti. K dispozícii sú tiež dve stanice záchrannej zdravotnej služby v Banskej Štiavnici.
Problém zabezpečenie LSPP pre dospelých v okrese Banská Štiavnica je dlhodobý, posledný rok sa však situácia zhoršila. Dôvody sú personálne a ekonomické. Podľa hovorcu BBSK Petra Hajnalu, Nemocnice a polikliniky Bratislava, pod ktoré patrí aj nemocnica Banská Štiavnica, opakovane požiadali o zrušenie povolenia na prevádzku LSPP, vždy sa ich ale podarilo presvedčiť o potrebe zachovania tejto služby pre pacientov. Prevádzka LSPP je však pre nemocnicu stratová, v službe sú ošetrení priemerne traja pacienti a ročne vykazuje dlh 35.000 eur.
BBSK podobne nedávno pristúpil aj k žiadosti o zrušenie LSPP v Krupine, ktorá prestala vykonávať činnosť k 1. septembru 2012. Pacientov, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť, ošetrujú počas pracovných dní ich všeobecní lekári, v noci sa o nich postará ambulancia ústavnej pohotovostnej služby v Nemocnici Krupina.  Môžu tiež využiť nepretržitú LSPP vo Zvolene, tak ako je to aj v prípade detí, dorastu a zubnej pohotovosti.

Pridaj komentár