ZDRAVIE: Občania a zdravotníci NsP Partizánske sa ministra Uhliarika nedočkali

Partizánske 30. júna (TASR) – Niekoľko stoviek rozhorčených obyvateľov a pracovníci Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Partizánskom, kde od 1. júla hrozí zrušenie šiestich lôžkových oddelení, sa dnes stretnutia s ministrom zdravotníctva SR Ivanom Uhliarikom nedočkali. Chceli mu pri tejto príležitosti odovzdať petíciu občanov za zachovanie aspoň gynekologicko-pôrodníckeho, novorodeneckého a detského oddelenia. V priebehu šiestich dní sa pod petíciu podpísalo 25.292 občanov.
Návštevu minister prisľúbil ešte koncom minulého týždňa, po rokovaní s primátorom Partizánskeho Jozefom Božikom, riaditeľom nemocnice Gabrielom Krbúšikom a starostom susednej obce Skačany Ladislavom Struhárom. Uhliarik prejavil záujem najskôr si prezrieť oddelenia nemocnice, ale rokovať aj s jej vedením a vysvetliť dôvody rozhodnutia zrušiť lôžkové oddelenia jej zamestnancom, prípadne zhromaždeným občanom. 
„Dnes predpoludním som dostal telefonický odkaz od vedúcej kancelárie ministerstva, že minister Uhliarik nemôže do Partizánskeho prísť pre neodkladné povinnosti v parlamente“, informoval Krbúšik. Uviedol, že minister ho, naopak, pozval na rokovanie do Bratislavy. Novinárom riaditeľ ešte vysvetlil, že situácia v nemocnici je veľmi napätá a zneistení sú aj pacienti. Zrušených by malo byť približne 70 postelí, čo je jedna tretina celkovej lôžkovej kapacity nemocnice. Dotknúť by sa to malo priamo približne 70 zdravotných sestier a lekárov. Od rokovania s ministrom v Bratislave, kam riaditeľ vzápätí odcestoval, očakáva riešenie situácie, pretože zrušenie oddelení rozbije celú štruktúru tejto všeobecnej nemocnice a zhorší dostupnosť zdravotnej starostlivosti v celom regióne, kde žije približne 65.000 obyvateľov.
Pred vstupom do nemocnice sa medzitým zhromaždilo niekoľko stoviek občanov, medzi ktorými boli aj mamičky s malými deťmi. Pochytali sa za ruky, aby tak vytvorili okolo nej symbolickú živú reťaz. Nad nimi viala čierna zástava a na nej boli odkazy pre ministra. Sklamanie z neprítomnosti ministra vyjadril primátor Božik. Podľa neho je to nekorektné, pretože po minulotýždňových rokovaniach v Bratislave a prísľube, že sa v pondelok tohto týždňa (27.6.) neuskutoční protestná demonštrácia, mali rozhovory pokračovať na pôde nemocnice. Božik vyhlásil, že ak dnešné rokovanie riaditeľa NsP s ministrom nebude úspešné, v pondelok budúceho týždňa pôjdu obyvatelia Partizánskeho demonštrovať pred budovu Ministerstva zdravotníctva SR v Bratislave.

Pridaj komentár