ZDRAVIE: Nadchádzajúci týždeň urológie upriami pozornosť mužov na prostatu

Bratislava 16. septembra (TASR) – Medzi najčastejšie urologické problémy u mužov patria ochorenia prostaty. Asi v 80 percent prípadov ide o nezhubné zväčšenie prostaty, ktorým trpí polovica mužov nad 50 rokov. Aj tento rok sa preto podujatia nadchádzajúceho Týždňa urológie na Slovensku zamerajú najmä na skupinu mužov po 50. roku veku, ale tiež na mladších mužov, ktorí môžu prevenciou oddialiť riziko rozvoja ochorenia a vzniku komplikácií. Kampaň bude oslovovať aj ženy, ktoré môžu pri problémoch podporiť partnerov.
Tri slovenské mestá tak od 19. do 24. septembra navštívi nadrozmerný model prostaty, vďaka ktorému budú môcť záujemcovia názorne spoznať jej funkciu a najčastejšie ochorenia. V dňoch 19. a 20. septembra bude akcia prebiehať v Bratislave, následne sa na dva dni presunie do Banskej Bystrice a potom bude pokračovať v  Košiciach. V Banskej Bystrici bude k dispozícii aj urológ, ktorý poskytne odborné konzultácie. Informácie, ktoré sa týkajú prostaty môžu záujemcovia nájsť aj na stránke www.mojaprostata.sk. 
Európsky Týždeň urológie každoročne upriamuje pozornosť na túto medicínsku oblasť, približuje verejnosti urologické ochorenia a podporuje ľudí s problémami, aby sa zdôverili lekárovi. Ako ozrejmil urológ Ján Kliment, cieľom je poskytnúť verejnosti informácie, ktoré ovplyvnia rozhodovanie mužov. Poukázal, že väčšina starších mužov trpí príznakmi nezhubne zväčšenej prostaty, lekára však vyhľadajú až v prípade vážnejších problémov. Zároveň poukázal na pribúdajúce prípady karcinómov prostaty. „Včasné formy rakoviny prostaty nemajú nijaké príznaky,“ upozornil. Starší muži by preto nemali podceňovať preventívne prehliadky.
Ciele európskeho Týždňa urológie na Slovensku vychádzajú tento rok najmä z výsledkov prieskumu v ambulanciách urológov. Ten potvrdil, že zvyšovanie povedomia verejnosti o ochoreniach prostaty má stále význam. Z výsledkov napríklad vyplynulo, že takmer polovica mužov s príznakmi ochorenia asi rok odkladá návštevu lekára. Takmer tretina mužov potom, čo začala mať problémy s močením a prostatou, situáciu nijako neriešila. Asi polovica mužov sa obáva vyšetrenia prostaty a následnej liečby a až 36 percent mužov podľa prieskumu ani netuší, že problémy spojené s prostatou a močením sa dajú liečiť.

Pridaj komentár