Vstupuje do platnosti označovanie energetickej hodnoty alkoholu

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Aj alkoholické nápoje už budú musieť na baleniach udávať svoje energetické hodnoty.

Nariadenie o povinnom označovaní energetickej hodnoty nápojov s obsahom alkoholu nad 1,2 %, zaviedla do platnosti Európska komisia v marci minulého roka.

Odvtedy sa výrobcovia alkoholu snažili prísť s čo najefektívnejším riešením, aby spotrebitelia ľahko zistili, koľko kalórií reálne prijmú z konkrétneho nápoja.

Spotrebitelia musia byť zároveň informovaní aj o všetkých použitých zložkách, surovináchvýrobných procesoch.

Kde budú spotrebitelia údaje o množstve kalórií hľadať? 

A čo im tieto čísla prezradia?

Všetko nájdete on-line

Napriek nariadeniu Európskej komisie, klasickú tabuľku s informáciami o výživových hodnotách – ako ju poznáme z obalov všetkých druhov potravín – možno na etiketách alkoholických nápojov ešte nenájdete. Je však na danom výrobcovi, či tieto informácie umiestni priamo na etikete či obale, alebo budú dostupné online.

Práve umiestnenie týchto údajov na webovej stránke pomôže spotrebiteľom, aby získali všetky dôležité informácie o výrobku, ktorý sa chystajú skonzumovať. Na webstránku sa spotrebiteľ dostane po oskenovaní čiarového kódu smartfónom, či priamo na predajni. Pilotná verzia tohto on-line systému by mala byť hotová v druhej polovici roka 2018.

označovanie energetickej hodnoty alkoholu 2
Zdroj foto: Shutterstock.com

Dôležitá je jednotka

Okrem zaužívaného udávania energetickej hodnoty na 100 ml, budú výrobcovia udávať aj hodnoty jednej štandardnej jednotky alkoholu, teda obvyklú dávku liehovín, piva či vína. Práve tento údaj by mal byť podľa výrobcov zvýraznený, aby spotrebiteľovi uľahčil zodpovednú konzumáciu alkoholu. K tomuto názoru sa prikláňa aj Erik Čížek z Fóra Pi s rozumom, ktorý hovorí:

„Keďže dlhodobo kladieme dôraz na zodpovednú konzumáciu alkoholu, veríme, že informovanie spotrebiteľa o tom, koľko kalórií má jedna porcia alkoholu, bude preňho prínosnejšie a omnoho menej mätúce, ako prepočítavanie týchto údajov na obsah 100 ml. Práve zaužívané uvádzanie štandardnej jednotky, teda nápoja obsahujúceho 10 g alkoholu, je kľúčovým aj pri poznaní maximálnej odporúčanej dávky alkoholu.“

Pre porovnanie – hoci je energetická hodnota piva 42 kcal na 100 ml, v skutočnosti pri bežnej pollitrovej dávke prijmeme až 210 kcal. Naopak, pri liehovinách nájdeme v 100 ml 235 kcal, pričom bežný 40 ml pohárik obsahuje teda 94 kcal. Ak teda dospelý muž za večer vypije 3 pivá, celkovo prijme 630 kcal. Ak si dá 3 „panáky“, dostane do seba 282 kcal.

„Zaužívané uvádzanie štandardnej jednotky, teda nápoja obsahujúceho 10 g alkoholu, je kľúčovým aj pri poznaní maximálnej odporúčanej dávky alkoholu,“ uzatvára Erik Čížek.

Podľa odborníkov by maximálna denná dávka u dospelých nemala presiahnuť 4 štandardné jednotky, ideálne však nie viac ako 2 jednotky u žien a 3 jednotky u mužov.

Zdroj: Fórum pi s rozumom

Pridaj komentár