Vianoce v lete už po druhýkrát

Bratislava – Dnes, 22. júna 2013, sa pred bratislavskou Starou tržnicou na Námestí SNP, počas podujatia Vianoce v lete, predstaví 22 mimovládnych organizácií. Návštevníci sa dozvedia čo-to o ich práci, aktuálnych i budúcich projektoch. Zároveň im ľudia z organizácií ponúknu výrobky z chránených dielní, rôzne dobroty, a chýbať nebude ani charitatívny bazár.

Okrem trhoviska mimovládnych organizácií čaká na návštevníkov bohatý kultúrny program. Vystúpi Ľudová hudba Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK), La3no Cubano, brušné tanečnice, mažoretky, kúzelník a mnoho amatérskych umelcov.

Množstvo súťaží a atrakcií čaká najmä na deti. Budú vyrábať vianočné ozdoby, pretekať sa, skúšať svoje reflexy, a po absolvovaní súťaží dostane každé darček od Mikuláša. Deti sa budú môcť vybúriť aj počas veľkého bubnového workshopu.

“Pred Vianocami sme akoby citlivejší voči potrebám iných. Snažíme sa im pomôcť, no po ostatné mesiace chuť prispieť núdznym, či na dobré projekty klesá. Vlani sme si povedali, že ak tým stimulom majú byť Vianoce, tak urobíme ešte jedny v lete. Po minuloročnom úspechu organizujeme už druhý ročník, pre návštevníkov omnoho bohatší a atraktívnejší,” vysvetľuje Roland Kyška, výkonný riaditeľ 4people, n. o., ktorá prevádzkuje darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk, a organizuje aj toto podujatie.

“Novinkou tohto ročníka sú diskusie, ktoré v spolupráci s Centrom pre filantropiu pripravujeme na pôde susedného Poľského inštitútu. Pôjde o sériu debát na najrozličnejšie témy. Hovoriť sa bude o verejnom priestore, o tom, aký je život s pubertiakom, či so starším, alebo s chorým človekom. Návštevníci uvidia aj ukážky canisterapie, a nielen tí skôr narodení si budú môcť pod dohľadom lekára otestovať pamäť,” popisuje akciu projektová manažérka portálu ĽudiaĽuďom.sk Daniela Lališová.

Priateľský happening má jasný cieľ: získať zdroje na činnosť spomínaných mimovládnych organizácií, ktoré budú môcť návštevníci priamo na mieste podporiť. Na Vianociach v lete organizátori po prvý raz verejne predvedú aj mobilnú aplikáciu darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk. Ide o vôbec prvú mobilnú aplikáciu tohto druhu na Slovensku. Jej používatelia si budú môcť jednoducho – cez svoj smartphone – prezrieť výzvy na podporu na portáli, prispieť na ne, ale aj dražiť v benefičných charitatívnych e-aukciách.

 

Program v Poľskom inštitúte

10:00 – 11:00  Čo dokážu matky na materskej, keď sa dajú dokopy

Akčné matky z RC Kramárik, MC Ráčik a Únie materských centier

11:00 – 11:30 Viete, čo je canisterapia?

DSS Sibírka vám to ukáže

11:30 – 12:30 Ako sa vysporiadať s chorobou v rodine

O skúsenosti sa podelia Liga za duševné zdravie, Autistické centrum Andreas, Alzheimer Slovakia

12:30 – 13:30  Potrebujú puberťáci pomocnú ruku alebo výprask?

Odpovede poznajú Inštitút prijatia, Alexis a Fórum života, Efektívne rodičovstvo

15:00 – 16:00  Občianska odvaha – veľká i malá

O tom veľa vedia VIA IURIS, Odkaz pre starostu, Zelená hliadka

16:00 – 17:00  Ako môžeme pomáhať na druhom konci sveta

Poradí vám Nadácia Integra a Slovenská katolícka charita

Pridaj komentár