Svet bude pochodovať za zdravé potraviny už túto sobotu

Zajtra, 12. októbra, sa od 11:00 môžete aj vy zúčastniť na verejnom zhromaždení v Piešťanoch na Námestí Slobody, ktoré sa koná pri príležitosti Svetového dňa potravín a celosvetového Pochodu proti spoločnosti Monsanto. Ide o udalosť veľkého rozsahu – vo viac ako 500 mestách sveta vyjadria ľudia pochodom svoje právo na čisté, zdravé a bezpečné jedlo. Slovensko podporí túto akciu hneď dvakrát: pochod sa bude konať simultánne v Piešťanoch a v Bratislave (tiež na Námestí Slobody). Udalosť vyvrcholí o 13:00 sprievodom cez mesto.

Piešťanských aktivistov zo Siete Dobra, ktorí sú hlavnými iniciátormi pripojenia Slovenska k pochodu, k tejto akcii zmobilizovalo objavenie testovacích polí spoločnosti Monsanto v blízkej dedine Borovce, kde sa pestujú geneticky modifikované organizmy (GMO). Zastrešujúcu iniciatívu PREČ s GMO: Cesta Budúcnosti vzápätí (v auguste tohto roku) rozbehlo niekoľko spriatelených občianskych združení i jednotlivcov.

Členom „Iniciatívy“ pritom ide o právo všetkých ľudí na zdravé potraviny a na prístup k pravdivým informáciám o tom, čo sa pestuje v ich blízkom okolí. PREČ s GMO je rázny postoj a vyjadrenie nesúhlasu so zavádzaním GMO na území Slovenska. Aktivisti zároveň ponúkajú alternatívu – pravidelne poukazujú na ekologické a trvalo udržateľné spôsoby produkcie potravín, a to v rámci projektu Cesta Budúcnosti.

Zajtrajšie verejné podujatie v Piešťanoch bude trvať od 11.00 do 14.00. Počas neho sa budete môcť bližšie zoznámiť s témou GMO, otázkami potravinovej suverenity Slovenska, či vplyvom potravín na telo i dušu človeka. Dôležitým bodom programu bude aj predstavenie Petície za zdravé potraviny a Slovensko bez geneticky modifikovaných organizmov. Nebude chýbať ochutnávka BIO potravín, a na akcii sa bude hovoriť aj o dôvodoch, prečo podporovať lokálnych producentov potravín. Pripravený je tiež bohatý kultúrny program, kde vystúpia zaujímaví rečníci a tanečníci. Hudobný doprovod zabezpečí DJ TAGER.

 

Viac informácii na: http://www.sietdobra.sk/cestabuducnosti/

Zdroj: Sieť Dobra, redakčne upravené a krátené (jam)

Ilustračné foto

Pridaj komentár