Peter Planieta: V akom stave máme žalúdok, nám povedia aj pery

K stále početnejším, neželaným poruchám žalúdočného trávenia pacientov, patrí ťažké a bolestivé trávenie, zápal sliznice žalúdka, i žalúdkový a dvanástnikový vred. Tiež pažerákový reflux, čo poznáme ako pálenie záhy.

Oslovila som výživového poradcu Petra Planietu z Elementov zdravia, ktorý hovorí aj o prevencii ochorení, o tom, ako ísť dole s váhou, a o vedomej voľbe potravín.

Ktoré diagnózy sa priamo spájajú so stravou?

Akékoľvek. Dokonca aj také zlomeniny, ktoré sa zdajú na prvý pohľad, že nemôžu súvisieť so stravou, s ňou majú úzku spojitosť. Ľudia, ktorí majú častokrát zlomeniny a výrony, majú s najväčšou pravdepodobnosťou oslabené obličky. A tie sú oslabené nesprávnou výživou. Ľudia k nám chodia s rôznymi diagnózami – 95 % problémov sa dá odstrániť, 5 % je medzi nebom a zemou…

Ako sa vyhnúť stresu pri prijímaní potravy?

Sú to zväčša ľudia, ktorí držia rôzne diéty. Počítanie kalórií, odriekanie, dlhodobé hladovanie – to rozhodne nie je správna cesta. Ľudia sa pýtajú, akú diétu by mali držať. Strava podľa piatich elementov nie je diéta, ale životný štýl. Je to vedomá voľba a preferencia potravín, ktoré telo vyživujú a nezaťažujú.

Môj jedálniček je oveľa pestrejší, ako jedálniček bežného stravníka, a rozhodne z neho nie som v strese. Jedlo je pre mňa pôžitok, a každé sústo si vychutnávam s radosťou.

Sú takí pacienti, ktorí roky netušia, čo im je?

Určite. Sú ochorenia, ktoré človek navonok vôbec nevníma, až kým nie sú vo veľmi pokročilom štádiu. Aj preto je dôležitá prevencia vo forme zdravej stravy. Na druhej strane – sú to práve ľudia, ktorí nechcú vidieť vlastné ochorenia a problémy. Telo je veľmi múdre, dáva nám signály. No my ich málokedy počúvame. Väčšinou, až keď je neskoro.

Je cesta, ako sa reálne zbaviť nežiaducich kíl?

Jedným z najrýchlejších spôsobov, ako sa zbaviť nežiadúcich kíl, je očista podľa piatich elementov. Organizujeme 2-krát ročne Očistný týždeň, kde ľudia schudnú od 3 – 10 kíl, v závislosti od pôvodnej váhy. Čo je výhodou kúry – nemá jojo efekt, a okrem toho, že ľudia schudnú, zároveň prečistia všetky orgány v tele. Ľudia sa totižto počas očisty zbavujú nánosov, ktoré si roky v tele vytvárali nesprávnou stravou. Klienti, ktorí po takomto týždni pokračujú v stravovaní podľa piatich elementov, prirodzene strácajú aj ďalšie nežiaduce kilá. Máme jednu pani, ktorá už schudla vyše 30 kíl…

žalúdok pery chudnutie

Aké časti tela nám hovoria o zdraví žalúdka?

To, v akom stave máte žalúdok, môžete vyčítať napríklad z hornej pery. Tá by mala byť prirodzene užšia, ako spodná. Ak je to naopak, niečo nie je so žalúdkom v poriadku.

Nájdete si čas na nových/akútnych klientov?

Určite áno. Stále máme nových klientov. Ja nie som učiteľ klavíru, netreba ku mne chodiť na pravidelné návštevy/konzultácie. Vysvetlím, čo a ako majú robiť. Je to potom na nich, čo s tým urobia ďalej. Samozrejme, ak im je dodatočne niečo nejasné, môžu prísť opätovne.

Ideálnou voľbou je niektorý z našich pobytov – tam sa klienti naučia správne variť, cvičiť, majú prednášky a mnohé iné. Ešte jednoduchšou formou je návšteva našej stránky www.elementyzdravia.sk. Nájdete tu množstvo zaujímavých článkov a receptov.

Čo nové pre verejnosť chystáte, kedy a kde?

V auguste nás čaká dovolenka pri mori, na jeseň už obľúbený Očistný týždeň a Gurmánsky víkend. Okrem toho spustíme vzdelávacie semináre, ktoré budú vedené odborníkmi z oblasti zdravého životného štýlu.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár