Peter Bič: Odchádzal som z tela

Peter Bič Project patrí k úspešným slovenským kapelám. Jej skladby hrajú domáce, aj zahraničné rádiá. S pesničkou Dážď súťažili v národnom kole piesňovej súťaže Eurosong 2010. Boli predskokanmi Švédov z Roxette, pri ich košickom koncerte pred tromi rokmi. Po skladbách Hey Now, Say It Loud, Thinking About You a Holiday, predstavuje kapela svoju ďalšiu – All Those Places. Oslovila som jej lídra, gitaristu a producenta, Petra Biča.

Na ktorých tradičných a netradičných miestach ste hrali?

Na festivaloch, v kluboch, a všade tam, kde sa hudba reprodukuje. A na netradičných? Spomínam si, že sme hrali, napríklad, na lodi, na party. A na lyžiarskych svahoch, kde bola strašná zima. Bolo to nepríjemné, nástroje reagujú na tú zimu. Neochoreli sme, našťastie, boli sme posilnení čajom a inými hrejivými nápojmi (smiech).

Partia ľudí s „rovnakou krvnou skupinou“. Sú v Projecte?

Áno. Neviem, či máme rovnakú krvnú skupinu (úsmev), ale sme priatelia, máme sa radi, a je nám spolu veľmi dobre po ľudskej stránke. Mal som predstavu, že založím nejakú kapelu, a chcel som tam mať muzikantov, ktorí – samozrejme – vedia hrať. S bubeníkom sa poznáme roky rokúce. Neriešime štýly, len to, či nám to funguje, alebo nefunguje. Vtedy je to také ozajstné.

Je ťažké, našu kapelu zaradiť, lebo hráme funky, country, jazz, rock… Snažíme sa byť komplexnejší.  A ľudia sa dobre bavia, poznajú naše pesničky. Cesta k tomu, že sme dnes hraní v rádiách, bola nepredvídateľná. Človek nikdy nevie, ako ľudia zareagujú na pesničku, či sa im zapáči. Je tam veľa faktorov, ktoré v danej chvíli musia zafungovať, aby sa stala úspešná.

Zdravie. Vsádzate na prevenciu, alebo veci riešite, až keď je zle?

Ja sám seba považujem za hypochondra. Vyskúšal som všetko, čo sa dalo – z lekárskeho prostredia, aj z alternatívnych metód. Mám bežné choroby, ako chrípka, angína… Ale už nie som najmladší, a snažím sa byť obozretný. Dávam si pozor, aby som nejedol bielu múku, mlieko, cukor a soľ – tieto štyri základné jedy. Hýbem sa – začal som plávať, cvičím v posilňovni, a rád bicyklujem.

Hospitalizácia. Máte zažité na vlastnej koži? Zvládali ste to?

Pamätám si, že keď som mal 9 rokov, hospitalizovali ma s otravou alkoholu. Ležal som na detskom oddelení, bol som na infúziách… O pár rokov neskôr, keď sme hrali s Katkou Korček v Tatrách, tak ma potriasol elektrický prúd. V poslednej chvíli ma zachránili, hrali sme zhodou okolností na akcii pre dvesto lekárov… Bubeník odbil paličkou odo mňa stojan, a ja som spadol na zem – prebral som sa až v nemocnici. Už som odchádzal z tela, bol to taký zvláštny stav… To je také, že buď to prežijete, alebo nie.

Mal som potom nejaký čas arytmie. Ale, našťastie, dobre to dopadlo. V tej chvíli si zrazu začnete uvedomovať úplne iné veci, pochopíte zrazu, že o nič nejde. Že problémy, ktoré si myslíte, že máte, vlastne nemáte.

Narodenie dcérky. Orientujete sa v detských chorobách?

Veľmi nie, malá nie je často chorá. Ak nerátam nejaké soplíky. Ale ak by som sa o ňu mal a musel postarať, urobil by som možné, aj nemožné úkony, aby bola zdravá.

V televízii vysielajú spevácke šou. Aký máte na ne názor?

Na jednej strane sa mi páči, že sa tam objavujú rôzne talenty, na druhej strane je to boom, ktorý rýchlo zhasne – taká rýchlokvasená produkcia. S tým musia rátať. Môže ich to poznačiť na celý život. Mám pocit, že to nie je cesta pre hudobníka. Ale chápem, že je to šou, a tak sa to má aj brať. Som z muzikantskej rodiny, v tej dobe neboli žiadne súťaže. Keby aj boli, ja by som tam nešiel. Myslím si, že muzikant by si mal prejsť aj „muzikantským hladom“, ako ja, že hrá len za vodu, alebo nejakú tú klobásu (úsmev).

Benefičné koncerty. Účinkujete na nich, držíte pacientom palce?

Áno, robíme benefičné akcie, ale vyberáme si. Chodíme, napríklad, na detské onkológie…

Domáca hudobná scéna. Čo vám vyšlo, a na čom robíte?

Momentálne chystáme nový album a prvé turné po Slovensku. Na scéne sa pohybujem dvadsať rokov – hral som s IMT Smile, Mariánom Čekovským, Katkou Korček, s Petrom Lipom, Janou Kirschner, Richardom Müllerom… Singel Holiday sa nám predáva digitálne. Teraz máme vonku nový singel – All Those Places, dostupný aj cez youtube. Je jemne ladený do country, veľmi pozitívne na nás pôsobí.  Chceli  sme trošku zmenu. Nájdete nás na: www.peterbicproject.sk a na fejsbuku, pod Peter Bič Project.

Ďakujem za spontánny rozhovor.

Fotografie: online archív Petra Biča

Pridaj komentár