Parkinsonova choroba: Dychové cvičenia

Parkinsonova choroba je progresívne ochorenie, ktoré môže mať za následok stratu hladkých a kontrolovaných pohybových svalov a kĺbov. Sprievodnými znakmi bývajú tiež problémy pri udržaní správneho držania tela a rovnováhy. Strata všeobecnej mobility môže vážne skomplikovať niektoré bežné denné aktivity.

Prínos ponúkaných cvičení spočíva v budovaní všeobecnej kondície, zachovaní svojich schopností, posilnení svalstva i zvyšovaní pohyblivosti kĺbov. Spolu s dobrou starostlivosťou o svoje zdravie tak rastie šanca zostať nezávislý čo najdlhšie. Ak chcete dosiahnuť zlepšenie vášho zdravotného stavu, je dôležité vykonávať všetky cvičenia pravidelne a v celom rozsahu.

.>> Čítajte u nás: Rôzne prejavy Parkinsonovej choroby

Dýchanie je neodlúčiteľná súčasť našej existencie. Aj preto sme hneď na úvod zaradili do pohybovej ponuky dýchacie cviky. Tieto vám zabezpečia väčšiu pľúcnu ventiláciu a lepšie okysličenie organizmu. Pri dôslednom cvičení udržujú elasticitu hrudníka a podporujú zapájanie svalov trupu.

Neprecvičujte ich všetky naraz! Zakomponujte ich medzi cvičenia vo všetkých polohách. Napríklad, po ťažšom cviku, na relaxáciu. Cviky opakujte 2-4 krát.

Neponáhľajte sa, rýchlosť nie je dôležitá. Práve naopak, jednotlivé zostavy doťahujte, a nič nepodceňujte.

 

1. Cvik

Ľahnite si na chrbát, pod hlavu si dajte vankúš a ruky položte na úroveň dolných rebier. Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami, aby ste pod rukami pocítili pohyb spodných rebier a brušného svalstva. Počas dýchania zatláčajte bradu k hrudnej kosti a predstavujte si, že vás ťahajú za vrch hlavy.

 

2. Cvik

Pokrčte nohy v kolenách, hlboko sa nadýchnite a predlžujte výdych s písmenom sssssss – syčte ako had. Polohu môžete zmeniť vyložením nôh na stoličku alebo fit loptu. Počas cvičenia tlačte bradu opäť k hrudnej kosti.

 

3. Cvik

Pokrčte nohy v kolenách a pritiahnite ich čo najbližšie k bruchu. Nohy v predkoleniach vystierajte a chodidlá ťahajte nadol. V tejto polohe voľne dýchajte bránicou a preciťujte prácu brušného svalstva.

 

4. Cvik

Pokrčte nohy v kolenách a členkami uchopte loptu alebo vankúš. Zdvihnite nohy hore a voľne dýchajte. Počas tohto cviku musí celý chrbát ostať na podložke. Znovu preciťujte prácu brušného svalstva.

 

 

Pridaj komentár