Od 1. januára 2016 nižšie doplatky za lieky pre dôchodcov, deti a ŤZP osoby

Od začiatku budúceho roka, čaká na desaťtisíce slovenských pacientov druhý sociálny balíček, ktorý predstavil predseda Vlády SR Robert Fico v uplynulých dňoch. Pripravované novinky sa týkajú aj zníženia limitu na doplatky za lieky pre rozšírenú skupinu obyvateľov.

„Som veľmi rád, že zavádzame zmenu, ktorá je veľkým prínosom pre pacientov, a zároveň chráni najzraniteľnejšie skupiny – dôchodcov, ťažko zdravotne postihnutých a deti,“ povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák.

V čom sa mení súčasný stav?

Doteraz mohli výhodu nižších doplatkov využívať len starobní dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a ťažko zdravotne postihnutí, ktorých výška dôchodku bola ohraničená zákonom. Od 1. januára 2016 už toto obmedzenie nebude platiť. Navyše, ochranné opatrenie sa bude vzťahovať aj detí vo veku do 6 rokov.

Ďalšou zásadnou zmenou je tiež zníženie limitu spoluúčasti. To má ochrániť občanov s najnižšími príjmami pred vysokými doplatkami. Podľa pripravovaného balíčka, budú slabšie zarábajúci ľudia doplácať za lieky výrazne menej, ako doteraz.

druhy-balicek-doplatky-za-lieky

„Vieme, že pacienti vnímajú výšku doplatkov za lieky naozaj citlivo. Podľa našich predpokladov, by sa mohlo týmto pacientom ročne vrátiť približne 7,3  mil. eur,“ doplnil minister Čislák.

Od 1. januára 2016, by napr. starobní dôchodcovia, invalidní dôchodcovia a držitelia preukazu zdravotne ťažko postihnutých, nemali zaplatiť za lieky viac ako 100 eur ročne. Dobrou správou je aj to, že sa nemení spôsob, ako sa finančné prostriedky za doplatky dostanú naspäť k pacientovi. Tak, ako roku 2015, občan nebude musieť kontaktovať príslušnú zdravotnú poisťovňu. Tá mu „automaticky“ vráti peniaze, a to do 90-tich dní od skončenia kvartálu.

Zdroj: MZ SR

Redakčne upravené a krátené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár