PREMIÉRKA: Pre núdzový stav zvolala mimoriadnu vládu aj Bezpečnostnú radu SR-2

Bratislava 26. novembra (TASR) – Vláda bude dnes mimoriadne rokovať o koncepte núdzového stavu, ktorý hrozí pre hromadné výpovede lekárov z nemocníc. Lekárski odborári totiž ani na piatkovom (25.11.) rokovaní nedospeli k dohode s vládou. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) zároveň zvoláva aj rokovanie Bezpečnostnej rady SR a všetky z toho vyplývajúce povinnosti. „Aby bola garantovaná starostlivosť o našich občanov,“ vyhlásila po rokovaní s lekárskymi odborármi predsedníčka vlády.
Dodala, že zdravie občanov, ochrana ich ústavných práv je prvoradou povinnosťou tak vlády ako parlamentu a rovnaký záujem o garanciu týchto ústavných práv má prezident Ivan Gašparovič. „Traja najvyšší ústavní činitelia majú plnú zhodu v postupe ako garantovať základné ústavné právo na ochranu zdravia občanov,“ zdôraznila Radičová. Ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zbaviť funkcie nemieni.
Lekárom v nemocniciach premiérka odkázala, že platí ponuka zvýšenia ich platov o 300 eur. Lekárski odborári s tým nesúhlasili. Radičová tvrdí, že dohoda medzi nimi a vládou stroskotala práve na platoch, na deviatich z desiatich bodov v ich požiadavkách sa podľa jej slov dohodli. Ozrejmila, že lekárski odborári žiadali 707 eurové zvýšenie. Šéfka dočasného kabinetu odmieta prijímať také záväzky, na ktoré nemá jej vláda mandát a ktoré by zaväzovali budúcu vládu. „Je populistické, nezodpovedné a lživé, ak by premiérka, vláda pristúpili k záväzkom, ktoré má vykonať niekto iný,“ vyhlásila s tým, že 300 eurové zvýšenie vie jej kabinet realizovať.
Radičová vyhlásila, že s Lekárskym odborovým združením (LOZ) už rokovať nebude, chce osloviť priamo lekárov. Preto sa dnes začne s distribúciou návrhu vládneho memoranda, ktoré má reflektovať požiadavky lekárov priamo do nemocníc. Šéfka kabinetu vyzvala a poprosila lekárov, aby si ho prečítali a zvážili, či požiadavky, ktoré formulovali, vláda splnila alebo nie. „A prosím ich, aby sa vrátili do svojich nemocníc,“ doplnila. Zároveň avizovala, že na každého lekára, ktorý nastúpi 1. decembra do práce, sa bude vzťahovať vládne memorandum. To počíta s rastom priemernej mzdy o 300 eur.
Ako poznamenal predseda parlamentu Pavol Hrušovský, čas na dohodu stále je. Poznamenal však, že ho prekvapil spôsob a štýl rokovania lekárskych odborárov. „Rokovať sa nedá vtedy, keď jedna strana hovorí, že dohoda je možná len vtedy, keď splníte všetky požiadavky, na ktorých trvá, takto sa zástupcovia LOZ chovali voči vláde,“ poukázal. 
Napätie, ktoré vzniklo v súvislosti s odborárskou akciou hromadných výpovedí lekárov, už pocítili aj pacienti. V mnohých nemocniciach dochádza alebo sa avizuje odklad plánovaných operácií. Viaceré zariadenia okrem toho avizovali, že budú mať problém aj so zabezpečením akútnej lekárskej starostlivosti.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Vo výpovedi je stále asi 2000 lekárov v nemocniciach.
Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár