ZDRAVIE: Lekárske odbory začali ďalšie rokovanie s premiérkou

Bratislava 25. novembra (TASR) – Lekárski odborári sa dnes na poludnie opäť stretli za rokovacím stolom s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Pôvodne to vyzeralo, že rokovanie so šéfkou kabinetu nebude také dlhé ako to posledné, ktoré trvalo asi šesť hodín. Premiérka mala totiž o 15.00 h naplánované stretnutie s prezidentom Ivanom Gašparovičom.
Ako však už čakajúcim novinárom avizovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová, rokovanie bude trvať hodiny. Obe strany v súčasnosti prechádzajú odborársky návrh memoranda, ktoré má reflektovať požiadavky lekárov. Otázka platov sa má riešiť na záver, keďže je najproblematickejšia. Šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár pred stretnutím oznámil, že premiérka im dnes poslala zmenený návrh memoranda.
„Napriek tomu, že sme sa dohodli na všetkých bodoch okrem spravodlivej odmeny, memorandum, ktoré nám bolo zaslané asi pred dvoma hodinami, sa výrazne líši od prezentovanej dohody aj v bodoch, o ktorých sme si mysleli, že sme dohodnutí,“ povedal. Podľa jeho slov memorandum napríklad negarantuje všetkým štrajkujúcim lekárom návrat do práce. Iná má byť aj úprava miezd, aká, nekonkretizoval. „Napriek tomu prichádzame s ponukou riešenia a dúfame, že tieto ponuky nebudú odmietnuté,“ uzavrel. Aké kompromisy odbory priniesli, prezradiť nechcel.
Ako pred stretnutím priblížil šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, premiérka im dnes poslala zmenený návrh memoranda, ktoré by malo reflektovať ich požiadavky. Podľa jeho slov však negarantuje všetkým štrajkujúcim lekárom návrat do práce. Iná má byť aj úprava miezd, aká, nekonkretizoval.
Či sa podarí dospieť k dohode medzi lekármi a kabinetom, nie je jasné. Z radov odborárov sa objavili informácie, že lekári vládnu ponuku 300-eurového zvýšenia miezd neprijmú, ani pokiaľ to bude znamenať vyhlásenie núdzového stavu. Lekári krátko pred začiatkom rokovania vydali vyhlásenie, v ktorom kabinetu odkázali, že núdzovým stavom sa nedajú zastrašiť.
Napätie, ktoré vzniklo v súvislosti s odborárskou akciou hromadných výpovedí lekárov, už pocítili aj pacienti. V mnohých nemocniciach dochádza alebo sa avizuje odklad plánovaných operácií. Viaceré zariadenia okrem toho avizovali, že budú mať problém aj so zabezpečením akútnej lekárskej starostlivosti.
Krízová situácia je pre výpovede napríklad v nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja. Krajské nemocnice chcú preto aj akútnych pacientov posielať do štátnych nemocníc v Martine a Ružomberku. Žilinská nemocnica pomôcť pravdepodobne nebude môcť, keďže v nej dala výpoveď takmer polovica lekárov.
Rušenie operácií neobíde pravdepodobne ani najväčšiu slovenskú nemocnicu, Univerzitnú nemocnicu Bratislava. Akútnu starostlivosť by nemocnica mala zabezpečiť. Akútna zdravotná starostlivosť pre detských pacientov má byť zabezpečená aj v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou. Plánovaná a odkladná zdravotná starostlivosť, ktorá znesie odklad, sa však realizovať nebude.
Aj trnavská fakultná nemocnica už zastavila prijímanie pacientov na hospitalizáciu a operačné zákroky okrem prípadov, ktoré si vyžadujú okamžité a nevyhnutné riešenie. Týka sa to všetkých oddelení okrem pediatrie.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach je pripravená na variant vyhlásenia núdzového stavu a situáciu, že bude lekárom uložená pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti podľa ústavného zákona. Detská fakultná nemocnica v Košiciach bude mať pre chýbajúcich lekárov čiastočne uzatvorené poschodia a znížené počty lôžok.
Banskobystrická Detská fakultná nemocnica s poliklinikou zabezpečí v prípade krízového stavu akútnu starostlivosť na všetkých klinikách. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici vie tiež zabezpečiť akútnu starostlivosť na všetkých oddeleniach. Novorodeneckú starostlivosť bude poskytovať v súčinnosti s banskobystrickou detskou fakultnou nemocnicou.
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove má pripravený krízový plán, ktorý zverejní vedenie nemocnice v prípade, že by nedošlo k dohode odborov s ministerstvom.
K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Vo výpovedi je stále asi 2000 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Pridaj komentár